Kiütések, hajhullás és ízületi fájdalom mögött is állhat súlyos betegség: mikor nem szabad félvállról venni?

A kiütések, az ízületi fájdalom és a hajhullás is utalhat lupusra.

GettyImages-1354562475
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nyáron a melegtől, naptól is megjelenhetnek kiütések, viszkető foltok a bőrön. A bőrtünetek egy része ártalmatlan, vagy tüneti kezelésre elmúlik, de akár betegséget is jelezhetnek.

Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa betegség kapcsán jelentkező bőrproblémára hívta fel a figyelmet.

Az autoimmun lupus tünetei

A teljes nevén szisztémás lupus erythematosus, vagy rövidítve SLE-betegség elsősorban nőket érint. Első tünetei 18-45 év között jelentkeznek. Az érintettek többsége beszámol erős fáradtságérzetről, de figyelmeztető jel a látszólag ok nélkül, rendszeresen kiújuló hőemelkedés is.

GettyImages-1218405926
Fotó: Oscar Wong / Getty Images Hungary

Jellegzetes tünet az időnként fellángoló ízületi fájdalom, mely elsősorban a reggeli órákban okoz fájdalmat, duzzanatot és merevséget az ízületekben. Ha egyéb, SLE-betegségre utaló tünet is fennáll, akkor a vérszegénység és hajhullás kapcsán is gondolni kell az autoimmun betegség lehetőségére.

Ez esetben a korai kezeléssel az elvesztett hajkorona még visszanyerhető, ám ha már kopasz foltok, területek kialakultak, akkor a hajvesztés maradandó lehet.

Van még egy jellegzetes lupustünet, amely elsősorban a nyári időszakban figyelmeztethet a betegségre. A lupus ugyanis fényérzékenységet is okoz, emiatt a betegeknél testszerte kiütések jelentkezhetnek, csalánkiütés is előfordulhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A leggyakoribb bőrtünet a betegek felénél jelentkezik: az arc két oldalán, a szemek alatti területen és az orron pillangó alakot formázó kiütések alakjában. Amennyiben tehát ilyen bőrtünet jelenik meg az arcon, javasolt az immunológiai kivizsgálás, különösen, ha egyéb SLE-tünet is fennáll, és a családban előfordult ilyen vagy más típusú autoimmun betegség.

Dr. Kádár János elmondta, hogy a lupus fokozatosan alakul ki. A betegség fellángolása és a tünetmentes periódusok váltják egymást, emiatt az ember könnyen figyelmen kívül hagyhatja a korai tüneteket. Pedig az optimális kezelés érdekében a terápiát minél előbb, a betegség korai szakaszában javasolt megkezdeni.

A tünetek megfékezésével az életminőség is jelentősen javul, és van esély a további panaszok és szövődmények megjelenésének kockázatát csökkenteni.

Nőknél sokkal gyakrabban fordul elő a lupusz

Nehéz megállapítani, hogy kinél milyen okból jelentkeznek a lupusz tünetei.

Nőknél sokkal gyakrabban fordul elő a lupusz: ismerd fel a jellemző tüneteket!

Nehéz megállapítani, hogy kinél milyen okból jelentkeznek a lupusz tünetei.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images.)

Ezt is szeretjük