Aranyér esetén ezek a ruhadarabok tiltólistásak az orvos szerint - Így enyhíthetők a panaszok

Így enyhíthetők az aranyeres panaszok ülőmunka esetén.

GettyImages-1393273026
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár sokan nem tudják, a rendszeres napi ülőmunka komolyan hozzájárulhat az aranyeres panaszok kialakulásához és azok fokozódásához.

Sokakat érintő problémáról van szó, hiszen az aranyér Magyarországon népbetegségnek számít. Hogyan kerülhetők el az irodai munka során a panaszok? Hogyan csökkenthetők az ezzel kapcsolatos szorongások, és milyen bevált praktikák segíthetnek az aranyérbetegség megelőzésében? Dr. Kulja András sebész szakorvosjelölt, edukációs szakember egyszerű és hasznos tanácsokat ad a mindennapokra, különös tekintettel az irodai dolgozókra. 

Aranyeres panaszok csökkentése 

Az aranyér - ahogy az Egis Gyógyszergyár friss kutatása is megerősítette - népbetegség, hiszen a hazai lakosság közel fele vagy már tapasztalta az ezzel járó tüneteket, kellemetlenségeket, vagy jelenleg is ezzel küzd, ám a téma ehhez képest még mindig tabunak számít. Dr. Kulja András szerint a betegséggel kapcsolatos tévhitek kezdenek eltűnni a köztudatból, de így is fontos, hogy az érintettek minél szélesebb körben legyenek tisztában a megelőzés, valamint a betegség kezelésének lehetőségeivel.

Az emberek jelentős része végez napi 6-8 vagy akár több órában olyan irodai munkát, mely megköveteli, hogy az íróasztal mellett üljenek. Az aranyérbetegség fellángoláskor a folyamatos ülő helyzet jelentősen fokozhatja a panaszokat - érdemes ilyenkor legalább félóránként felállni a székünkből, sétálni akár az irodában, akár a folyosón, vagy lehetőség szerint lemenni néhány percre a szabadba. A helyes testtartás és a hasi feszülés csökkentése szintén rengeteget számít, hiszen ez utóbbi hatására az aranyeres csomókban nő a nyomás, ami a panaszok fokozódását vonja maga után. Az aranyér fellángolásának időszakában lehetőleg kerülni kell a feszes, hasat szorító nadrágokat és öveket, valamint a szoros öltözékeket. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az ülőmunka mellett még fontosabb, hogy az ember időt szánjon a sportolásra. Oda kell figyelni azonban, hogy olyan testmozgást végezzen, amely nem erősíti fel a tüneteket. A nagy súlyok emelése, a súllyal guggolás és minden olyan sport, ami a has és izmainak erős megfeszítésével, súlyok emelésével jár, fokozza a panaszokat, ezért aranyeres problémák esetén az úszás, könnyed sportok és a jóga jelentenek jó alternatívát.

Fontos a helyes táplálkozás

Az aranyér és az életmód közötti szoros összefüggés ismert, azonban nem sok szó esik a konkrétabban vett táplálkozásról. Dr. Kulja András szerint a megfelelő táplálkozás valóban segíthet az aranyeres panaszok megelőzésében, hiszen a székrekedést kísérő hasprés és erőlködés szintén súlyosbítja a tüneteket. Nagyon fontos az egészséges, rostban és folyadékban gazdag étrend, amely javítja a bélmozgást, és segíti a székrekedés megelőzését. Figyelni kell a megfelelő folyadékmennyiség bevitelére is. 

A fent felsoroltakon túl a speciálisan aranyeres panaszok csökkentésére készített krémek és kúpok is segíthetnek, sőt már létezik tabletta is. Mindezek azonban nem helyettesíthetik a megfelelő orvosi vizsgálatot: dr. Kulja András szerint mindenképp érdemes felkeresi egy proktológust, vagyis a végbéltáji panaszokra specializálódott szakorvost, hiszen akár rosszindulatú betegség is állhat a tünetek hátterében. Az orvosi kivizsgálás után pedig nemcsak a panaszok, de szorongásaink, aggodalmaink is jelentősen csökkenhetnek. 

Ezek a házi gyógymódok is segíthetnek!

Az aranyeres panaszok kifejezetten kellemetlenek lehetnek, jelentősen megnehezíthetik a mindennapokat. A tünetek enyhítésére számos otthon is alkalmazható, természetes gyógymód létezik.

A legjobb házi gyógymódok az aranyér kezelésére: jócskán csökkenthetők velük a panaszok

Az aranyér okozta kellemetlenségeket otthon is mérsékelni lehet.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.) 

Ezt is szeretjük