Ki távolíthatja el az anyajegyet? Sokan rossz orvoshoz fordulnak

Sokan nem tudják, kihez forduljanak, amikor gyanús anyajegyet észlelnek magukon.

Az anyajegy eltávolítása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha valakinek eltávolítani való anyajegye van, felmerülhet benne a kérdés, hogy bőrgyógyászhoz, vagy sebészhez forduljon?

Dr. Csapó Zsolt PhD, az Anyajegyszűrő Központ sebésze válaszolt a kérdésre: ki távolíthatja el az anyajegyet?

Az anyajegy eltávolítása

– Azt hiszem, sebészhez érdemes fordulni, bár a teljes kép ennél összetettebb – válaszol Csapó doktor a kérdésre. – A bőrgyógyász szakképzését és gyakorlatát tekintve arra képzett, hogy a páciens teljes bőrfelületén bőrbetegségeteket, eltéréseket, elváltozásokat meglásson, azok jó-, vagy rosszindulatúságát megítélje. A sebész általában arra szakképzett, hogy kóros elváltozásokat eltávolítson. Mind a bőrgyógyásznak, mind a sebésznek „jogosítványa” van anyajegy-eltávolításra.

GettyImages-1866540355
Fotó: Anastasiia Yanishevska / Getty Images Hungary

Az anyajegyek vizsgálata mindenképpen bőrgyógyászati gyakorlatot igényel. Az őszi hónapokban a legaktuálisabb az anyajegyszűrés. Mivel most már a legtöbb embernél lekopott a nyári barnaság, ez lehet az ideális időszak az anyajegyszűrésre. Ennek során születhet olyan szakvélemény, amely valamely anyajegy eltávolítását javasolja. Ennek elsősorban az lehet az oka, hogy a bőrképlet szerkezete felveti a rosszindulatúság gyanúját, vagy a rosszindulatúság kialakulásának potenciális veszélyét.

Az önvizsgálat során is felfedezhet valaki olyan jeleket, amelyek miatt szükségesnek érzi az anyajegyszűrést. Az önvizsgálathoz jelenthet segítséget az úgynevezett ABCDE kritériumrendszer is, amely azt foglalja össze, hogy az önvizsgálatok során milyen változásokra kell felfigyelni, és megmutatni azokat az orvosnak. Ezek röviden az aszimmetria, az anyajegy határainak megváltozása, a színváltozás, a méretbeli növekedés, az átalakulás, illetve érdemes megnézetni a felnőttkorban újként jelentkező bőrképleteket is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az anyajegy eltávolításának lehetséges okai

Előfordulhat, hogy az anyajegy olyan bőrfelületen helyezkedik el, ahol rendszeresen irritációnak van kitéve. Jellegzetesen ilyen lehet az arcon a borotválkozásnál érintett felület, vagy a nyakon a ruhák (alsónemű, melltartó) által dörzsölt bőrterület, esetleg az öv, a táska pántja által irritált testrész. Ha nincs kizáró ok, bármilyen okból el lehet távolítani az anyajegyeket.

Ha megjelenésében zavar valakit egy anyajegy, akkor is érdemes először bőrgyógyászhoz fordulnia. A teljes test vizsgálatával fény derülhet másik, egészségügyi okból inkább eltávolítandó anyajegyre, illetve, ha több anyajegy eltávolítása is javasolttá válik, bőrgyógyász segítségével érdemes, és lehet eltávolítási sorrendet felállítani.

GettyImages-1905150615
Fotó: Marina Demeshko / Getty Images Hungary

Ha a páciensnek nem tetszik egy anyajegy, vagy változását látja, akkor bőrgyógyász ellenőrzi, hogy valóban ártalmatlan bőrképletről van-e szó. Nem ritka ugyanis, hogy egy gyanús megjelenésű anyajegynél merül fel a rosszindulatúság gyanúja, ami miatt mindenképpen ajánlott eltávolítani azt.

Bár az eltávolított bőrképletről mindig készülnie kell szövettani vizsgálatnak, ha eleve a daganat gyanúja miatt történik a sebészi kimetszés, akkor csak a szikével történő és szélesebb, ép szegéllyel történő eltávolítás jöhet szóba, vagyis ekkor már mindenképpen sebészhez kerül a beteg. Kozmetikai célú eltávolítás esetén legszerencsésebb plasztikai sebészhez vagy sebészhez fordulni.

GettyImages-2007450012
Fotó: Tatiana Dyuvbanova / Getty Images Hungary

Ősszel-télen a legjobb eltávolítani az anyajegyet

Aki a zavaró megjelenése miatt szeretne anyajegyétől megszabadulni, most érdemes nekivágnia, erre ugyanis a kevésbé napos, őszi-téli hónapok a legalkalmasabbak. Friss hegeknél ugyanis a fényvédelem az egyik leghangsúlyosabb teendő. Szerencsés esetben ugyanis a heg területét legalább fél évig nem éri nap vagy mesterséges sugárzás, különösen ruhával nem fedett testrészek esetében – hangsúlyozza dr. Csapó Zsolt PhD, az Anyajegyszűrő Központ sebésze. – Az orvos tanácsait betartva ilyenkor a legnagyobb az esély arra, hogy a gyógyulási idő után a műtéti heg a lehető legkevésbé lesz feltűnő. Bőrrák gyanúja esetén pedig nem szabad késlekedni az anyajegy-eltávolítással, azt a legsürgősebben el kell végezni. Az eljárás menete azonban mindig a bőrgyógyászati vizsgálattal kezdődik, amit a sebészi kimetszés követhet.

Minél előbb bőrgyógyászhoz kell fordulni, ha ezt látod: 7 ok az őszi anyajegyszűrésre

Nyár után az anyajegyek sötétebbé válnak, ettől azonban még nem kell pánikba esni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük