Az Alzheimer-kór korunk egyik legrettegettebb betegsége, mely átlagosan tíz éves lefolyása alatt a kognitív funkciók folyamatos beszűkülésével jár, megjelenik az egyre súlyosabb demencia, a szellemi leépülést pedig jelentős fizikai állapotromlás is kíséri.
A megrázó kórképpel ma egyre több kutatás foglalkozik, melyek a sikeres kezelés mellett többek között a megelőzés módjaira, ezzel kapcsolatban pedig az okokra próbálnak fényt deríteni. Bár egyértelműen máig nem tudni, mi állhat a betegség megjelenésének hátterében, a genetikai örökségen túl a következő tényezőknek is szerepet tulajdonítanak, annál nagyobb mértékben, minél több van együttesen jelen közülük. Nézd meg a képeket!

Kevés és rossz alvás
Az alvás minőségének számottevő köze lehet a különféle mentális problémák kialakulásához, a depresszió mellett azonban a demenciát és az Alzheimer-kórt is gyakran megemlítik a téma kapcsán, ami érthető is, az alvás ugyanis alapvetően járul hozzá az agy regenerálódásához. Emellett olyan elmélet is létezik, mely szerint az alvás ahhoz is hozzájárul, hogy kiürüljenek azok a toxinok, méreganyagok, amelyek az Alzheimer-kór kialakulásához teremtenek ideális feltételeket. A kevés és rossz minőségű alvás tehát komoly kockázati tényező lehet. Kattints ide, és többet is megtudhatsz a témáról.

Depresszió és negatív gondolatok
A Yale Egyetem kutatása szerint, ahogy arról a Prevention.com is beszámolt, az Alzheimer-kór kialakulása és bizonyos pszichés tényezők között szoros összefüggés mutatkozik. Ilyenek például a negatív gondolatok, különösen az öregedéssel, a hanyatlás és leépülés elkerülhetetlen mivoltával kapcsolatos társadalmi megítélésből fakadó nyomás, ami komoly stresszt generálhat. Ugyanígy a depresszió és a betegség kialakulása között is létezhet kapcsolat.

Stressz
A depresszióhoz hasonlóan az oxidatív stressz és az Alzheimer-kór kialakulása között is kapcsolat mutatható ki, előbbi azonban nemcsak az agy, de a teljes szervezet számára komoly kockázati tényezőt jelent, nem véletlen, hogy a legtöbb krónikus betegségnek is hátterét jelentheti, legyen szó a szívproblémákról vagy a rákos megbetegedésekről.

Ólom
Az ólmot nem véletlenül emlegetik idegméregként, a vele való érintkezés azonban nemcsak a gyermekekre, csecsemőkre lehet veszélyes - náluk súlyos fejlődési rendellenességet is okozhat -, felnőttek esetében is komoly negatív hatással bír, többek között az idegrendszerre és az agy állapotára nézve is. Kattints ide, és bővebben is olvashatsz a témáról, megtudhatod például, mely tárgyak révén érintkezhetsz az ólommal úgy, hogy akár nem is tudsz róla.

Középkorúak elhízása
Létezik olyan kutatás - ide kattintva bővebben is olvashatsz róla -, amely több olyan okot is igyekezett összegyűjteni, melyet egyértelműen alá lehet támasztani tudományosan, így merült fel például, hogy kapcsolat lehet a betegség kialakulása és az elhízás között, elsősorban azonban akkor, ha ez az elhízás az ember negyvenes-ötvenes éveiben jellemző.

Középkorúak magas vérnyomása
A kutatás szerint az ugyanebben az életkorban jellemző magas vérnyomás is rizikófaktor lehet az Alzheimer-kór kialakulásával kapcsolatban.

Cukorbetegség, inzulinrezisztencia, étrend
Csakúgy, mint a cukorbetegség, mellyel kapcsolatban komoly okként tekintenek a zsírban és cukrokban gazdag étrendre, illetve az ezzel kapcsolatban könnyen kialakuló inzulinrezisztenciára. A kutatások szerint továbbá kevésbé érinti a betegség azokat, akik egészséges, változatos, mediterrán étrend szerint étkeznek.

Dohányzás
A dohányzásnak is komoly szerepe lehet a betegség kialakulásában - nem elhanyagolható köze van az agyi erek állapotához, lényegesen csökkenti ugyanis azok rugalmasságát, csakúgy, mint a szívkoszorúerek esetében.

Egyes gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek szedése is kockázatot jelenthet, ezt azonban elsősorban a korszerűtlen nyugtatók, altatók, antidepresszánsok és központi idegrendszerre ható készítményekkel kapcsolatban szokás megemlíteni. Előfordulhat azonban az is, hogy bár ezek hatására idővel demenciához hasonló tünetek jelentkezhetnek, a folyamat a megfelelő gyógyszerválasztással akár visszafordítható is lehet.

Szellemi és fizikai inaktivitás
A kutatások régóta vizsgálják, lehet-e kapcsolat a betegség kialakulása és a szellemi aktivitás között, és egyértelműen bebizonyosodott, hogy az Alzheimer-kór kialakulásában a szellemi inaktivitásnak éppúgy komoly szerepe lehet, mint a fizikai inaktivitásnak.
Megrendítő különbség az alzheimeres és az egészséges agy között
Tudod, mi történik egy alzheimeres beteg agyában? Nézd meg a képeket, és sajnos rögtön láthatóvá válik.
Megrendítő különbség az alzheimeres és az egészséges agy között
Nézegess képeket!
Elolvasom