Állandóan szomjas vagy?
Fontos, hogy elegendő mennyiségű folyadékot fogyassz, ám intő jel lehet a fokozott szomjúságérzet.
A szomjúságérzet a szervezetnek a folyadékegyensúly eltolódására adott válasza. Amennyiben nem iszol eleget, tested dehidratálódik, melynek tünete lehet a száraz bőr, a gyakori fáradtság vagy a karikás szemek. Ha azonban úgy érzed, hogy a folyadékpótlással nincs gond, sőt, állandóan szomjas vagy, előfordul, hogy egészségügyi probléma áll a dolog mögött.
Mennyi folyadékot fogyasztasz?
Orvosi ajánlások szerint naponta két-három liter folyadékot kell innod. Ez a mennyiség fokozódhat intenzív fizikai munka, sport vagy olyan külső körülmény hatására, mint a hőmérséklet emelkedése. Fűszeres ételek fogyasztását követően ugyancsak fokozott szomjúságérzet törhet rád. Ha mindezeket végiggondolva úgy látod, nincs magyarázat az állandó szomjúságérzetedre, ideje, hogy alaposabban utánajárj a tünetnek.
Vesebetegség - növekvő nátriumszint
Egy felnőtt nőnél a testsúly 50%-át teszi ki a víz, férfiaknál még nagyobb az aránya: a testtömeg 60%-a víz. A csecsemők esetében pedig a test 75%-a víz. A testen belüli összes vízmennyiség kétharmada sejten belül található, a fennmaradó egyharmad pedig eloszlik a szövetközi folyadék és a vér között. A test vízforgalma a nátriummennyiség szabályozásához köthető. A víz, illetve a nátrium egy irányban áramlik, a kiválasztást pedig a vese végzi. Amikor a vese nagyobb mennyiségű nátriumot ürít a vizelettel, a szervezet folyadéktartalma csökken.
Megmagyarázhatatlan szomjúságérzet
Amennyiben a veséd működésével kapcsolatban valamilyen probléma lép fel, fokozott szomjúságérzetet tapasztalhatsz. Ennek hátterében állhat a szerv gyulladásos megbetegedése vagy veseelégtelenség.
Ha a veséddel gond van, felborul tested víz-, fehérje- illetve elektrolit-háztartása. A vér káliumtartalma csökken, miközben növekszik nátrium- és kalciumszintje, mindez pedig fokozza a szomjúságérzetet. A megmagyarázhatatlan szomjúságérzet kapcsán tehát mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulnod.
Diabétesz - cukor halmozódik fel a vérben
Joggal nevezhető a diabétesz népbetegségnek, hiszen a hazai statisztikai adatok szerint 800 ezer regisztrált cukorbeteg él az országban. Ennél is félelmetesebb azonban, hogy a becslések szerint ennek körülbelül a duplája lehet a betegek tényleges száma - vagyis a diabétesszel küzdők fele nem tud még a betegségéről.
Két típus
A cukorbetegségnek két típusa létezik: az egyik jellemzően gyermek-, illetve fiatalkorban alakul, a másik inkább 40 éves kor fölött. Az 1-es típusú diabéteszt a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek pusztulása jellemzi. Ennek a következtében a szerv nem képes elegendő inzulin termelésére, így a cukrok a vérben maradnak, nem épülnek be a sejtekbe. A betegség 2-es típusára az inzulinrezisztencia jellemző: csökken a szervezet inzulinérzékenysége, így a test nem képes annak a hasznosítására.
Mindkét típus egyenes következménye, hogy a cukrok a vérben maradnak, magas vércukorszintet eredményezve ezzel. A sejtek pedig, hogy energiához jussanak, fehérjéket és zsírokat használnak fel. A test erre a kémiai folyamatra fokozott szomjúságérzettel reagál. A felvett nagyobb mennyiségű folyadékkal megpróbálja felhígítani a vért, a vizeletürítés során pedig távozhatnak a cukrok a testből.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyógyszerek is okozhatják
Nem csupán egészségügyi problémák első jele lehet a fokozott szomjúságérzet. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Ilyenek például az antikolinerg szerek, melyek a vegetatív idegrendszerre hatva megszüntetik a hányingert, illetve hatásukra könnyebben távozik a légutakban felgyülemlett váladék. Az úgynevezett protonpumpagátlók, melyek csökkentik a gyomorsav termelődését, illetve hasmenés ellen szedett gyógyszerek szintén okozhatnak fokozott szomjúságérzetet.
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- cukorbetegség
Milyen betegségekről árulkodik a vizelet szaga?
- felfázás
- tünetek és betegségek
Sűrű vizelési inger, csípő vizelet
- öngyógyítás
- víz