A túlsúly 3 típusa - Így szabadulj meg tőle diéta nélkül!

Ismerd meg, túlsúlyod melyik típusba tartozik, majd kezeld az annak megfelelő házi módszerrel!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az indiai egészségtan és filozófia, az ayurvéda a természet és a gyógyítás között keres összefüggést, a különféle betegségeken kívül azonban akkor is képes hatékony segítséget nyújtani, ha testsúlyproblémákkal küzdesz. Az ayurvéda ugyanis - melynek jelentése: az élet tudománya - hozzájárul ahhoz, hogy az alkatodnak megfelelő speciális olajmasszázzsal méregteleníts, ezáltal pedig megszabadulj a plusz kilóktól.

A túlsúly három típusa

Az ayurvéda szerint három alaperő, dosha létezik, mely a testi, lelki és szellemi folyamatokat szabályozza, a vata, a pitta és a kapha. A vata a mozgásra hat, a pitta az anyagcserére, a kapha pedig a testi alkatot határozza meg.

Minden ayurvéda-kúra célja, hogy ez a három dosha egyensúlyba kerüljön. Ha az egyik dosha nincs egyensúlyban, vagy esetleg az egyik alul-, a másik túlműködik, akkor betegségfolyamatok indulnak meg, illetve testsúlyod mértéke is kibillen az ideális tartományból. Születéskor a három dosha harmóniában van, de minden embernél másképpen, mindenkinél más dominál, ami alaptípusát is meghatározza.

A vata típus

Ha ebbe a típusba tartozol, bőröd száraz, hűvös, repedezett, viszont hamar lebarnul, hajad pedig törékeny, száraz, finom, illetve sokszor göndör. Étvágyad változó, általában rendszertelen, hajlamos vagy a székrekedésre, ugyanakkor természeted szerint aktív, kreatív és lelkes vagy. Túlsúlyodhoz gyakran társulnak reumatikus és neurológiai panaszok, testi fájdalmak, ortopédiai problémák és csontfájdalmak.

A 17 leghatékonyabb méregtelenítő szer

Nézegess képeket!

Elolvasom

A pitta típus

Azokra, akik ebbe a típusba tartoznak, bőrük tekintetében az érzékenység jellemző, általában leégnek a napon, hajuk pedig zsírosabb, finom szálú, selymes, és nagyon hamar őszül.

Alkatuk szerint közepes növésűek, csontjaik kevésbé láthatók, étvágyuk nagy, gyakran kell szembenézniük a farkaséhséggel, személyiségük pedig aktív, elemző és kritikus. Túlsúlyukhoz gyakran társul bőrelszíneződés, viszketéses bőrallergia, irritáció, bőrpirosság, ekcéma, herpesz, kelés, illetve nedves pikkelysömör.

A kapha típus

Erre a típusra jelentős túlsúly jellemző, ha ide tartozol, bőröd puha, olajos, hideg, sima, és alig barnul le, hajad pedig zsírosabb, erős szálú és ragyogó. A kapha típusra a vaskos, alacsony testalkat a jellemző, étvágya egyenletes, személyiségét pedig a méltóságteljes viselkedés és a kitartás jellemzi. A kapha-túlsúlyhoz gyakran társul reuma, lumbágó, isiász, érrendszeri probléma, zsírmáj, cukorbetegség és gyenge emésztés.

Az ayurvéda-olajkúra

Ha az egyik dosha megnövekedett, akkor hetente legalább kétszer használd a megfelelő olajat - ha például a vata típusba tartozol, akkor az ayurvédikus szakértőtől vata olajat kell beszerezned -, mely a túlsúly és a zsírraktárak csökkentésével együtt a cellulitisz tüneteit is képes enyhíteni.

Így masszírozz!

A megfelelő olajjal dörzsöld be a testedet, hagyd rajta negyed óráig, majd alaposan mosd le. Mialatt az olaj beszívódik, bármit tehetsz, nem kell fekvő helyzetben maradnod. Havonta egyszer intenzív kezelés is ajánlott: az olajat vízfürdőben melegítsd fel 39°C-ra, ezután egy jól befűtött, könnyen tisztítható padlózatú helyiségben ülj le egy hokedlire.

Az olajat először a kezedre öntsd, hogy ellenőrizd hőmérsékletét. Először a talpat, majd az alsó végtagokat, utána a karokat, a kezet és végül a törzset masszírozd jól be vele. Ne spórolj az olajjal.

A masszázs tarthat akár 45 percig is, de az olaj ne legyen egy óránál tovább a testen. Ha a vata és a pitta túlsúlyt akarod csökkenteni, akkor a masszírozó mozdulatoknak a végtagok felé kell irányulniuk. A kapha túlsúly csökkentésére ellentétes, a szív felé mutató mozdulatokkal masszírozz.

A kezelés után

A felkent olaj a kezelés végére teleszívja magát mérgekkel, ezért jól le kell mosni. A kezelés után ajánlatos forró fürdőt venni vagy zuhanyozni. Ezután a fej és a haj mosásánál ügyelj arra, hogy a víz hőmérséklete érezhetően alacsonyabb legyen, mint a test többi részére használt vízé. Hideg vizet ne használj. A kezelés után ajánlatos lepihenni. Legalább egy óra hosszat feküdj jól betakarva, hogy az ellazulás elősegítse a méregtelenítést.

Cikkünk Rüdiger Dahlke és Doris Ehrenberg Testi és lelki megtisztulás című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük