3 vitamin, ami nélkül durván meghízhatsz: ezért nem tudsz lefogyni

A drasztikus diétázás vitaminhiányt okozhat, ami lehetetlenné teszi szervezeted számára a fogyást.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb diéta hibája, hogy bizonyos ételcsoportok kizárását követeli meg, ami hosszabb távon vitaminhiányt okoz. Vitaminok nélkül azonban az anyagcseréd lelassul, a tápanyagok hasznosítása és felszívódása nehézkessé válik, ez pedig hízáshoz vezet - így a folyamatos diétázással könnyen egy ördögi kör közepén találod magad.

Akár a helytelen táplálkozás, akár egy balul sikerült diéta okozza a vitaminhiányt, a tartós karcsúság érdekében ügyelned kell arra, hogy a szervezeted megkapja a zsírégetéshez nélkülözhetetlen hozzávalókat.

C-vitamin

A vízben oldódó vitamin megfelelő bevitelére a legtöbben csak az influenzaszezon beköszöntével kezdenek el figyelni, pedig a C-vitamin nem csak az immunrendszer erősségéért felel. Segít abban is, hogy szervezeted a cukrot energiává alakítsa, nélküle nem működnek megfelelően a zsíranyagcsere folyamatai.

Ha alacsony a C-vitamin-szinted, szervezeted nem képes megfelelő mennyiségű energiát előállítani, ezért további szénhidrátot követel, vagyis kínzó édesség utáni vágy tör rád. Hiába próbálod azonban csillapítani az éhségedet, mert a vitamin nélkül képtelen leszel átalakítani a bevitt táplálékot - ez hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz és elhízáshoz vezet.

A C-vitamin vízben oldódik, ezért szinte lehetetlen túladagolni, ellenben hamar kiürül, amit a koffein, az alkohol vagy a fogamzásgátló tabletta tovább gyorsít. Hogy elkerüld a náthát, és beindítsd szervezeted zsírégető motorját, gondoskodj a C-vitamin pótlásáról: egyél citrusféléket, paprikát, brokkolit, kivit, savanyú káposztát.

Vitaminok és nyomelemek, melyek nélkül nem megy a fogyás

Nézegess képeket!

Elolvasom

B2-vitamin

Szintén a szervezet anyagcseréjében játszik létfontosságú szerepet, a riboflavinnak is nevezett vitamin segítségével alakítja át tested a fehérjéből és szénhidrátból nyert kalóriát energiává, vagyis a B2-vitamin a zsírégetésben játszik közvetlen szerepet. A B2-vitamin emellett fontos feladatot kap a méregtelenítésben és a nyálkahártya épségének megőrzésében, így képes megelőzni bizonyos emésztőszervi megbetegedéseket.

Az emberi bélflóra is képes B2-vitamint termelni, ezért hiánya ritkán lép fel, de antibiotikumos kezelés után előfordulhat. Azt is fontos szem előtt tartanod, hogy az életkor előrehaladtával nemcsak az anyagcsere lassul, de növekszik a B2-vitamin-szükséglet is, ezért, ha nem szeretnéd, hogy az évekkel pluszkilók kússzanak fel a testedre, ügyelj a pótlására.

A B2-vitamin a fentieken túl jelentőséggel bír a rákmegelőzésben, a haj és a körmök megerősödésében, valamint a bőr szépségének megőrzésében. Mivel a B2-vitamin a C-vitaminhoz hasonlóan vízben oldódik, fordíts figyelmet a pótlására. Egyél tejtermékeket, tojást, gabonaféléket, hüvelyeseket, tojást és májat.

F-vitamin

A telítetlen zsírsavnak is nevezett F-vitamint a szervezet önmaga nem képes előállítani, mégis nélkülözhetetlen a működéséhez, ezért a megfelelő táplálékokkal kell pótolnod az úgynevezett jó zsírokat, többek között az omega-3-at és az omega-6-ot. Nemcsak a nyálkahártya védelméhez és az immunrendszer megerősítéséhez járul hozzá, de a telített zsírok lebontása is elképzelhetetlen nélküle.

Az F-vitamin csökkenti a koleszterinszintet és az infarktus kialakulásának kockázatát, miközben beindítja a szervezet természetes zsírégető folyamatait, így elősegíti a fogyást és a karcsúság megőrzését. Mivel az agy működése szempontjából is fontos szerepet játszik, a szellemi munkát végzőknél különösen fontos a megfelelő mennyiségű F-vitamin bevitele. Ez egy átlagos felnőtt embernél körülbelül négy grammot jelent, amit már két evőkanál lenmagolajjal vagy napi egy marék mandulával is fedezhetsz.

Az F-vitamin túladagolása a tudomány mai ismeretei szerint nem okoz semmilyen egészségügyi problémát, hiánya viszont gyakori, ezért fontos, hogy telítetlen zsírsavakban gazdag táplálékokat fogyassz: olajos magvakat, halat, lenolajat. Fontos tudnod, hogy az ételek F-vitamin-tartalma főzés vagy sütés hatására csökken, felhasználását pedig a szervezet számára megnehezítik a különböző sugárzások, például a röntgen vagy a mikrohullámú sütő hullámai.

Mit gondolsz, elég vitamint fogyasztasz?

Ezt is szeretjük