A 3 leghatásosabb anyagcsere-pörgető növény

Vess be gyógynövényeket: elősegítik a súlyvesztést, és emésztésed egyensúlyát is helyreállítják.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Fahéj

A fahéj nagyon régi fűszer, már az Ótestamentum is megemlíti. A 16. századig nyugaton csak a kínai fahéjfát ismerték, azonban a Srí Lankáról származó fahéj finomabb aromájú, és ez manapság a leggyakrabban alkalmazott fajta a nyugati országokban.

Gyógyításra a fahéjfa fiatal hajtásainak szárított külső parafáját, illetve az alatta fekvő szövetektől megtisztított kérget használják, amely visszavágott ágakon nő.

A fahéjat a népi gyógyászatban belsőleg elsősorban gyermekek hasmenéses problémáinak, valamint nátha, influenza, férgesség kezelésére, külsőleg sebtisztításra alkalmazzák. A fahéjkéreg mindemellett gyorsítja az anyagcserét, megszünteti az emésztési rendellenességeket, segít a felfúvódásos, görcsös panaszok enyhítésében, illóolaja pedig görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatással bír. Ezen kívül egyes gomba- és baktériumtörzsekkel szemben is hatékonynak bizonyult.

Alkalmazás: gyári készítmények csak más növényekkel kombinálva kaphatók. A fűszer használatán kívül készíthetsz akár fahéj-teát is: önts le egy teáskanál apróra vágott fahéjat 2,5 dl forrásban lévő vízzel, 10 percig hagyd állni, majd fogyaszd közvetlenül az étkezések előtt, még melegen. Az ideális napi adag 1,5-4 g fahéj, 0,5-1 ml folyékony kivonat, vagy 2-4 ml tinktúra.

Ellenjavallatok: fahéjjal szembeni allergia, illetve vesebetegség esetén ne alkalmazd. Túladagolásnál bőrreakciók alakulhatnak ki.

Gyermekláncfű

A gyermekláncfűnek több mint ötszáz népi neve van. Ezek közül a legismertebb a pitypang. Botanikai neve az arab nyelvből származik, és keserű növényt jelent. Gyógyító hatásáról az arab orvosok már a 11. században beszámoltak.

Gyógyításra a virágzáskor gyűjtött egész növényt használják, melynek farmakológiailag fontos anyagai a keserűanyagok, a triterpének, a szteroidok, a flavonoidok, a nyákok és az inulin. A népi gyógyászatban többek közt a máj és az epe betegségeinek, továbbá az aranyér, a köszvény, a reuma, az ekcéma, a vese- és hólyagpanaszok, illetve a cukorbetegség kezelésében alkalmazzák. A gyermekláncfű mindemellett hatékony anyagcsere-gyorsító, serkenti a salakanyagok és a vizelet, valamint a gyomor-bél rendszer nedveinek kiválasztását.

Alkalmazás: általában préslevet vagy tinktúrát tartalmazó gyári készítményeket használnak. Készíthetsz gyermekláncfű teát is: egy evőkanál apróra vágott gyökeret önts le 1,5 dl forrásban lévő vízzel, 10 percig hagyd állni, majd naponta háromszor, az étkezések előtt fogyassz el belőle egy csészével.

Ellenjavallatok: ne használd az epeutak elzáródása, illetve bélelzáródás esetén. Epekő esetén, mielőtt alkalmaznád, kérd ki orvosod tanácsát. Fogyasztása során esetenként felléphetnek gyomor-bél panaszok vagy allergiás reakciók.

Édeskömény

A rómaiak az édesköményt nagyra becsülték, és már akkor is tudták, hogy hideg vízbe keverve, majd elfogyasztva képes csökkenteni a gyomorégés mértékét, és megnyugtatja az emésztőrendszert. Gyógyításra a növény szárított, érett termését, illetve az ebből nyert illóolajat használják.

A népi gyógyászatban elsősorban hörghurut, anorexia, hányás, máj- és lépnagyobbodás, szemfájás, valamint férgesség kezelésére alkalmazzák. Az édeskömény mindemellett hatékonyan serkenti az anyagcserét, segít a gyomor-bél panaszok és a légúti gyulladások enyhítésében, termése és olaja görcsoldó és nyugtató hatású, emellett hatásos baktérium- és vírusellenes anyagokat tartalmaz.

Alkalmazás: használj gyári készítményeket - gyerekeknek édesköménymézet vagy -szirupot adj -, hígított illóolajat vagy teákat. Egyszerűen elkészítheted napi édesköménytea-adagodat, ha egy teáskanál frissen felaprított termést leöntesz 1,5 dl forró vízzel, majd 10-15 percig állni hagyod. Fogyassz el belőle napi két-három csészével. Az édesköményméz vagy -szirup ideális napi dózisa 10-20 g, az édesköményolajé pedig kettő-öt csepp vízzel keverve.

Ellenjavallatok: az édesköményolajat ne fogyaszd terhesség vagy szoptatás ideje alatt, illetve ne add kisgyermekeknek. Ne használd két hétnél tovább. A termésre vonatkozóan nincsenek korlátozások. Az édeskömény nagyon ritkán allergiát okozhat, zellerrel együtt fogyasztva pedig keresztreakció alakulhat ki.

Cikkünk elkészítésében a Mérték Kiadó gondozásában megjelent Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke - Zöldpatika című könyve nyújtott segítséget.

OLVASD EL EZT IS!

epres
  • villámdiéták
  • villámdiéta mintaétrend

Emésztésjavító, zsírapasztó diéta

no has ezdes
  • villámdiéták
  • villámdiéta mintaétrend

Tüntesd el az úszógumit 2 hét alatt!

Ezt is szeretjük