17 év után először! Átfogó tanulmány a védőoltások mellékhatásairól

Kíváncsi vagy, mire számíthattok rubeola-, mumpsz- vagy éppen bárányhimlőoltás után?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Amerikai Orvostudományi Intézet készített nemrégiben részletes tanulmányt a védőoltások mellékhatásairól. A tények több, eddig az oltásoknak tulajdonított súlyos betegségről állapították meg, hogy tényleges kapcsolatban nem állnak velük. Még azok a vakcinák sem számítanak veszélyesnek, melyek nem kívánt tünetekkel járhatnak együtt, ezért engedélyezik a használatukat.

Ennek oka, hogy a szövődmények olyan kis százalékban és enyhe mértékben alakulnak ki, hogy mellékesnek tekinthetők. Persze nem árt ismerni őket, hogy adott esetben egyből orvoshoz fordulhass.

Bárányhimlő elleni oltás

Magyarországon nem tartozik a kötelező oltások közé az, amelyik a bárányhimlő ellen véd. A vakcina bármely életkorban beadható kilenc hónapos kor fölött, ma már a 15-18 hónapos kisbabáknál javasolják is. Azoknál a családoknál, ahol kisgyermek él, a betegségen át nem esett rokonoknak is ajánlják az oltást.

Mellékhatások

A vakcinás megelőzés nem kívánt hatásaként jelentkezhet bőrkiütés - súlyosabb esetben a bárányhimlőhöz hasonló formában -, ami hónapokig is eltarthat. Kialakulhat agyhártyagyulladás, illetve más gyulladás az agy egyéb területein. A mellékhatások között felsorolható még a tüdőgyulladás is.

Kanyaró, mumpsz és rubeola elleni vakcina

A kanyaró, mumpsz és rubeola - más néven rózsahimlő - ellen egyszerre védő oltást mindenki 15 hónapos korban, majd 11 évesen kapja meg. 1991 előtt több tízezer megbetegedést okozott mindhárom kór, a kanyaróban szenvedők között magas volt a halálozási arány is. A kötelező védőoltással sikerült visszaszorítani a veszélyes betegségek számát, évenként már csak körülbelül 50 mumpszos, rubeolás esetet jelentenek, kanyaró pedig 2002 óta nem volt hazánkban.

10 veszélyes hely, ahol hemzsegnek a kórokozók

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kellemetlen mellékhatások

A védőoltás kellemetlen mellékhatása lehet a lázas roham, lázgörcs, ájulás. Úgynevezett fagyott váll is kialakulhat: ez olyan, nagy fájdalommal járó gyulladás, ami mozgásképtelenné teszi a kart. Valószínűsíthető, hogy a gyermekeknél, majd felnőttkorban a nőknél ízületi fájdalmak léphetnek fel az oltás mellékhatásaként. Kanadai példák alapján feltételezik, hogy a vakcina felső légúti problémákat is okozhat, ami jelentkezhet arcüreggyulladáséhoz hasonló tünetekkel, illetve kötőhártya-gyulladással is.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Súlyos allergiát okozó vakcinák

Több vakcina közös mellékhatása a súlyos allergia, anafilaxia. A test ilyen reakciója életveszélyes állapotot eredményez, ami szükségessé teszi a szakszerű ellátást, orvosi segítséget. A hepatitis B, influenza, VZV herpesz, agyhártyagyulladás, kanyaró, mumpsz és rubeola elleni védőoltások és a tetanusz elleni injekció mind ilyen súlyos mellékhatással járhat. Feltételezhetően a HPV-oltás is okozhat anafilaxiát. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek nagyon kis százalékban fordulnak elő.

Mellékhatások, amiktől nem kell tartani

Az Amerikai Orvostudományi Intézet kutatása azt is bebizonyította, hogy több betegség, amit eddig az oltások szövődményének tartottak, nincs összefüggésben azokkal. Az évek során több vitára adott okot, de most bebizonyosodott, hogy a kanyaró, mumpsz és rubeola elleni oltás nem okoz autizmust. Emellett ez a kombinált vakcina nem felelős az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásáért sem. Az influenza elleni vakcinák nem vádolhatók a Bell-féle bénulás, asztma, légúti megbetegedések okozásával. A tetanusz ellen kapott oltásnak sincs olyan mellékhatása, ami 1-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezetne.

Ezt is szeretjük