3 izgalmas, őskori hely Magyarországon: több millió éves leleteket csodálhatsz meg
Hazánkban több olyan hely is van, ahol évmilliós időutazáson vehetsz részt.

Magyarország bővelkedik középkori műemlékekben, és a Római Birodalom korszakából is őriz néhány jelentős maradványt.
Azonban sokkal messzebbre is vissza lehet tekinteni a múltba, az ősember és ősállatok időszakára, melyekhez híres lelőhelyek kapcsolódnak. Ez a három látogatóközpont izgalmas ismeretterjesztést ígér egy rég letűnt korról.
Ipolytarnóci Látogatóközpont: az ősállatok otthona
Ipolytarnóc Nógrád megye legészakibb települése, mely az Ipoly folyó partján található a határ mentén. Az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület világszinten híres őslénytani hely, ahol több millió éves leleteket fedezhetnek fel az ide kirándulók. 23 millió évvel ezelőtt itt még a Pannon-tenger hullámzott. A területen található megkövült lábnyomokat eleinte 20 millió évesnek gondolták, azonban a legkorszerűbb meghatározások alapján 17 millió évvel ezelőtt keletkeztek.

Az „ősvilági Pompeii” becenevet onnan kapta, hogy egy vulkánkitörés konzerválta az ősállatok nyomait, és ezek azok, amik felfedik az ősi világot a látogatók előtt. Az Ipolytarnóci Ősmaradványok Látogatómúzeum miocén erdejében például megtekinthető, hogyan nézett ki az ősvíziló vagy a medvekutya. Kihagyhatatlan látnivalók még a Bükkábrányból előkerült 7 millió éves mocsárciprusok is, a geológiai tanösvényen pedig túravezetést is lehet kérni.
Szilvásváradi Archeopark: így élt az ősember
A Szilvásváradon található Archeopark a Bükk hegység ősi múltját tárja a látogatók elé. Az élményt fokozza, hogy interaktív foglalkozásokon vehetnek részt az érdeklődők, például kipróbálhatják a kőpattintást, íjászatot, agyagozást, kőbalta készítését, gabonaőrlést, sőt, megkísérelhetik a tűzgyújtást is különböző ősi eszközökkel.

Természetesen az ősember barlangját sem szabad kihagyni a programból, de az Archeoparkban olyan egyéb lakhelyeket is kiállítottak, mint a kelta rönkház, szkíta jurta vagy az újkőkori fűkunyhó. Ráadásul az egész park egy olyan területen található, ami önmagában véve megér egy kirándulást, hiszen Szilvásvárad és a közeli Eger Magyarország legszebb részei közé tartoznak.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mátra Múzeum Gyöngyösön: a legnagyobb mamutcsontváz
A több millió éves leletek iránt érdeklődők számára tökéletes program a Mátra Múzeum őslénytani és kőzettani gyűjteménye. A múzeum fő látványossága a hatalmas, több méteres mamutcsontváz, amely az ország egyetlen, szinte teljes épségben megtekinthető mamutcsontváza. De nem csak ezért érdemes felkeresni a múzeumot: Magyarország második legnagyobb természettudományi gyűjteményének a múzeum Természettudományi Pavilonja ad otthont.

A tárlat jelentős részében olyan gerincesek tekinthetők meg, melyek a Mátra és a Kárpát-medence területén éltek, a pálmaházban pedig trópusi növények, valamint hüllőket és ízeltlábúakat befogadó akváriumok, terráriumok találhatók. Igazán széles körű gyűjtemény garantálja az ismeretterjesztést.
A legöregebb fák Magyarországon
A hat ősöreg fa a történelem csendes szemtanúja volt hosszú-hosszú éveken át. Nem hiába nyert többször is magyar fa az Európai Év Fája versenyen.
A múlt darabkái: 6 famatuzsálem Magyarországon, amit látni kell
Sokan nem is sejtik, mennyi ősöreg fának ad otthont Magyarország. Némelyikük már az Árpád-kor kezdetét is átélhette!
Elolvasom(Borítókép: Boszorkány/Indafotó. Képek: lászló lovag/Indafotó, magocilla/Indafotó, KATAMANÓ/Országalbum)