A világ számos pontján találhatók föld alatti városok - elég csak Coober Pedy hőség elől a felszín alá építkező lakóira gondolni -, jelentős részük rejtőzik azonban Törökországban, Közép-Anatólia területén. Nézz meg képeken néhányat a leghíresebbek közül, emellett azt is eláruljuk, ha nem is ugyanolyan, de legalább hasonló látnivalók hol találhatóak Magyarországon.

A törökországi Derinkuyut 1963-ban fedezte fel egy környékbeli lakos, aki egy fal lebontása után titkos szobát talált, amely újabb átjárókat rejtett. Régészek idővel kiterjedt, komplex, több szintes föld alatti várost térképeztek fel, amelynek eredete feltételezéseik szerint a 7-8. századig is visszanyúlhat.

A föld alatti város főként védelmi funkciót látott el, és 20 ezer embernek jelenthetett menedéket. Eddig nyolc szintjét térképezték del, de a régészek véleménye szerint akár 18-20 szintes is lehet. További képekért kattints ide!

Szintén a közép-anatóliai régiójában található Kaymakli, ami a legszélesebb ismert föld alatti város a térségben - a már említett Derinkuyu pedig a legmélyebb.

A régészek szerint egykor három-ötezer ember is élhetett a nyolcszintes városban, amelynek szintjei közül jelenleg négy látogatható. Ha további képekre is kíváncsi vagy, kattints ide!

A törökországi Özkonak is hasonló funkciót láthatott el, és hasonló is, mint előbbiek, számos olyan jellegzetességgel bír azonban, ami egyedülállóvá teszi, ilyen például kommunikációs rendszere, az egykori lakosok ugyanis az egyes szintek között a falakba fúrt lyukak révén kommunikálhattak egymással.

Özkonakot 1972-ben fedezte fel egy helyi gazda, aki egy föld alatti szobára bukkant, miközben megpróbálta kideríteni, hova tűnik az elfolyó víz. A feltételezhetően tízszintes város egykor akár 60 ezer embernek is menedéket jelenthetett. További képekért kattints ide!
Fotó: footloosewithdiana.blogspot.hu

Bár Magyarországon ilyen kiterjedésű, hasonló látnivalóra nem akad példa, a könnyen formázható szikláknak köszönhetően föld alatti otthonokra területén is szép számmal bukkanni. Hazánkban a barlanglakásokat tárolásra, állattartásra, átmeneti szállásként, illetve szükséglakásként is használták, többet tudhatsz meg azonban róluk, ha ide kattintasz. A képen egy noszvaji barlanglakás látható.
Fotó: www.orszagalbum.hu, gjulia
Kép Noszvajról: www.orszagalbum.hu, gjulia.
Kettéhasadt a föld a szomszédban
Kettéhasadt-hegy, a falu, ahol kétszer kel fel a nap, és a hely, ahol Magyarországhoz legközelebb törhet ki vulkán: kattints a képekért!
Kettéhasadt a föld a szomszédban: nézd meg a legelképesztőbb látnivalóit!
Nézegess képeket!
Elolvasom