Őseink túlélési módszere meglepő: téli álmot aludtak, hogy átvészeljék a hideg évszakot

Az ember egykor téli álmot alhatott régészek szerint.

Őseink téli álmot aludtak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azt, hogy a medve téli álmot alszik, talán már óvodában megtanulja az ember. De arról, hogy egykor az ember is alhatott téli álmot, aligha hallottak az emberek.

Legalábbis erre utal egy régészeti kutatás, melyet a paleoantropológusok, Antonis Bartsiokas és Juan-Luis Arsuaga dolgozott fel közös tanulmányában.

Őseink téli álmot aludtak?

A kutatást a Sima de los Huesos nevű spanyol barlangban talált emberi maradványok alapján végezték, amelyek körülbelül 430 000 évesek.

Ez az idő még jóval azelőttre tehető, hogy a Homo sapiens bejárta a földet, és bár vita folyik arról, hogy melyik emberi őstől származnak a kövületek, annyit tudni lehet, hogy legalább néhány a H. heidelbergensis lehetett.

Bár a laikus ember azt gondolná, több ezer év elteltével lehetetlen megvizsgálni, hogy az ember ősei aludtak-e téli álmot, azaz volt-e az életükben a hibernációhoz hasonló állapot, ám a barlangi leleteket vizsgáló kutatócsapat szerint egyáltalán nem az. Vannak ugyanis bizonyos árulkodó nyomok a kövületeken, amelyek jó alapot szolgáltatnak a feltételezésnek. A csontokon a több hónapos alvás hegei látszanak, fellelhetők a test zsírraktárának hiányára utaló jelek, valamint napfénymentes időszakokra utaló D-vitamin hiánya is. Érdekes bizonyíték továbbá, hogy a tinédzsercsontvázakon furcsa szezonális növekedési rohamok vehetők szemügyre, ami arra mutat, hogy az év egy bizonyos szakaszában normálisan táplálkoztak, egy másikban viszont nem.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezért hibernálhatták magukat

Vajon miért alhatott téli álmot egy ember? Feltételezhetően az állatok megoldását lesték el arra, hogyan tudják átvészelni a táplálékban szegény, hideg időszakokat. Túlélésük érdekében egyszerűen átaludták ezeket a szakaszokat. 

Azt természetesen senki sem állítja 100%-osan, hogy őseink valóban hibernálták magukat télire. A kutatási eredmények még sok vizsgálódást igényelnek, és még maguk a kutatók is elismerték, hogy ötletük egy cseppet úgy hangzik, mint egy valószínűtlen, kitalált mozi története. Sok kérdés még nyitott maradt, ám abban egyetértenek a kutatók, hogy a hibernáció milyen jelentős következményekkel jár az emberi fiziológiára, és hatással lehet az emberiség történetére nézve.

64 ezer éve valami fontosat üzentek a barlangrajzokkal: a Neander-völgyiek hagyták ránk

Elolvasom
Ezt is szeretjük