Az élet nagy kérdései: miért folyik ki az elem? - A szakértők válasza

Az elektromos készülékek használaton kívül is működnek.

Miért folyik ki az elem?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha van régóta használaton kívüli ébresztőórád, távirányítód, játékautód, bizonyára tapasztaltad már, hogy mi történik velük, amikor elfelejted kivenni az elemet.

Egy fehér, porszerű anyag szivárog ki belőlük, mely sokszor alkalmatlanná teszi a készülékeket a további használatra. 

Miért folyik ki az elem?

Az elemek működésük során energiát szabadítanak fel, a bennük lévő vegyi anyagok pedig gázt képeznek - írja a panasonic-batteries.com. Ha túl sok energia szabadul fel, a cella felszakadhat, és szivárgás léphet fel. Normális esetben a cella elég erős ahhoz, hogy ellenálljon a felgyülemlett gázoknak, az elem tömítése megakadályozza a szivárgást. Amikor azonban egy készülék használaton kívül van, akkor is rendszeresen ellenőrzi az elem töltöttségi szintjét. Ez fokozott megterhelést jelent az elem számára, így nagyobb a szivárgás veszélye.

Egyforma elemeket használj!

Ha két, három vagy négy ceruzaelem kell egy készülékbe, ajánlott ugyanolyan márkájúakat és egyforma energiaszintű elemeket használnod. Az elemek összekeverése ugyanis egyensúlyhiányt okoz: az erősebb ilyenkor kompenzálni próbál, ami miatt túl gyorsan lemerül, így megnő a szivárgás veszélye.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ha kifolyt az elem

Ha észleleted az elem szivárgását, minél előbb vedd ki a készülékből - lehetőleg jól szellőző helyiségben, és kesztyűben tedd. Az eltávolítást követően a kiszivárgott, rászáradt anyagtól meg kell tisztítani a készüléket. Ezt megteheted egy száraz, régi fogkefével. Ha szerencséd van, még menthető a készülék. Ügyelj rá, hogy a kiszivárgott anyag ne kerüljön érintkezésbe a bőröddel! Az elemeket tedd műanyag zacskóba, és vidd élelmiszerboltokban, drogériákban, benzinkutakon megtalálható elemgyűjtő helyre.

Az elektromos zárlat okai

Mutatjuk a legegyértelműbb jeleit annak, hogy valami nem stimmel otthon az árammal. Nem csak a házilag eszkábált elektromos vezetékek gyanúsak!

Melegszik a konnektor? 7 intő jel, ami zárlathoz vezethet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük