Egyetlen fotón az Alzheimer kegyetlen hatása - Összeszorul tőle a szív

Nem volt még olyan kép, ami ilyen egyszerű drámaisággal mutatná be a demenciával küzdő embert.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Alzheimer-kór az az időskori betegség, amitől a szíve mélyén a legtöbb ember retteg. Kevés szívszorítóbb dolog van annál, mint az, hogy valaki az idő múlásával szép lassan elfeledi a legszebb emlékeit, és ami még rosszabb, a szerettei is kihullanak a memóriájából.

A demencia az a tünetegyüttes, ami a gondolkodás és az érzelmek, ezzel együtt a kommunikációs és a társas kapcsolatok feltartóztathatatlan hanyatlásával jár. Annak, aki nem élte át testközelből a betegséget, nehéz elképzelni, hogy miként zajlik le a mindennapokban.

Egyetlen képben egy emberöltőnyi érzelem

Egy 34 éves nő egyetlen képben ragadta meg az Alzheimer lényegét, de úgy, hogy a hatása gyomorszájon vág, és belesajdul a lélek is. Csupán egyetlen fotót tett közzé az édesanyjával kapcsolatban, ami egyszerűen, hatásvadászat nélkül, drámai pontossággal elmesél mindent a rettegett kórról.

A képen a hölgy anyukájának horgolásai láthatók. Pontosan nyomon követhető, hogy miként változtak az anya szellemi és fizikai képességei, gondolkodása a betegség két éves lefolyása alatt. Ezzel együtt elképesztő akarás és fel nem adás sugárzik a kézimunkákból. Az arányok elcsúsznak, a formák torzulnak, a színek eltűnnek. Végül a kis darab horgolás - és azzal együtt az édesanya is - csupán árnyéka marad egykori önmagának.

Két év alatt drámai folyamatok zajlanak le

Az Alzheimer-kór - és minden demencia jellegű megbetegedés - sajnos visszafordíthatatlan. Hatékony terápia az orvostudomány jelenlegi állása szerint nincsen rá. Az agy egészséges szövete, ahol a tartalmas élet és az emberi működés lakozik, folyamatosan sorvad, míg végül nem marad más, mint a puszta létezés és vegetáció. A könnyebb memóriazavarokkal küzdő betegek életminősége javítható, de mindennél fontosabb a családtagok empatikus és toleráns hozzáállása. A kór progresszív, vagyis folyamatosan előrehaladó agybetegség.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A New Jersey-ben élő fiatal, camdeni nő fotója az interneten tömegeket indított meg. Ezrek számoltak be hasonló történésekről szeretteik körében, és nagyon sokan írtak csak azért, hogy együttérzésüket fejezzék ki. A kis horgolt kézimunkák állapota két év alatt változott meg ilyen drámaian, mint ahogy az Alzheimer-kórban szenvedő édesanya állapota is drasztikusan romlott ez idő alatt. Öt évvel később már a lányát sem volt képes azonosítani. Orvosi előjelezések szerint 2030-ra előreláthatólag mintegy 65 millió ember szenved majd demenciában, akiknek 70%-át valószínűleg alzheimeres betegek teszik ki. 

Ezt is szeretjük