A meleggel és jó idővel együtt elkezdődik a rovarinvázió is. Az ízeltlábúak felszaporodnak a lakóhely környékén, néhányuk bemerészkedik a házba is. A jelenlétük nemcsak esztétikailag árt, hanem elsősorban higiéniailag kifogásolható.
Még mielőtt telefújnád a lakást rovarölő kemikáliákkal, próbáld megismerni, kikkel állsz szemben. Ha be tudod azonosítani a rovarokat, tisztában lehetsz a veszélyes vagy kártevő jellegükkel. Van, amelyiknek ártalmas a jelenléte, de van, amelyik hasznos adottságai vagy viselkedése miatt tolerálható.
Nem mindegyiktől kell tartani
Nem minden bogártól kell félni, és nem minden rovar kártékony, amelyik betéved a lakásba. A veszélytelen fajtákat nem érdemes vegyszeresen kiirtani, mert az a módszer ártalmas a környezetre és az emberi szervezetre is. Javasolt inkább környezetkímélő házi bioriasztószerekkel távol tartani, vagy kitessékelni őket a házból. Mindenkinek az otthonában előfordult már hangya, pók vagy szúnyog, de sokan nem tudják, pontosan milyen fajtához tartozik a hívatlan vendég. Képes listánkkal segítünk beazonosítani a leggyakoribb ízeltlábúakat.

A fáraóhangya Afrikából érkezett, és a lakásban is a meleg és eldugott zugokban fészkel leginkább. Elsősorban éjjel keres fehérje-, szénhidrát- és zsírtartalmú táplálékot a lakásban, tehát a konyhában okoz kárt. Gyorsan elszaporodik, de létezik ellene speciális irtószer, mely szaporodásra képtelenné teszi.

A pincebogár hivatalos neve szárazföldi ászkarák, régiesen evetkerák. Tévesen sorolják a rovarok közé, mert ez egy apró testű rákféle, amely a nedves és sötét helyeket kedveli. A kertben segíti a humuszképződést, de a lakásba is betévedhet. Teljesen ártalmatlan, egyszerűen csak tedd ki.

Az ezüstös pikkelyke ősrovarnak számít, és nem túl bizalomgerjesztő külleme ellenére nem csíp. Kedveli a sötétet, és előszeretettel fogyaszt gyapjút és papírt, így a könyveket és ruhákat veszélyezteti, de ezt leszámítva teljesen ártalmatlan.

A ruhamoly önmagában nem pusztítja a textíliákat. A lárvái és a hernyói jelenteken veszélyt a ruháidra, ezért kell azokat is kiirtani a szekrényből, a szőnyeg alól, a bútorok belső kárpitrészeiből és a ruhák ráncaiból.

A közönséges fülbemászónak a közhiedelemmel ellentétben eszük ágában sincs bemászni az emberi fülbe. Ártalmatlan, főleg a nedves helyeket, így a fürdőszobát kedveli. Ha vizes rongyot raksz ki, biztosan rámászik, és kiteheted a szabadba.
Fotó: Országalbum/István1949

A bodobácsokból legismertebb a verőköltő bodobács, ami egy poloskafajta. Suszterbogárnak is hívják, és nem kártékony, mert segít eltakarítani az apróbb hulladékokat. A lakásból egyszerűen csak tedd ki bármilyen zöldfelületre.
Fotó: Országalbum/Gaben

A büdösbogár egy vándorpoloska, amely tavasszal szép fűzöld, de őszre bebarnul. Nem ragadozó bogár, csak akkor csíp, ha támadást vél. Inváziószerűen szállja meg a lakást, ezért érdemes házi fortélyokkal távol tartani. A mentaolajat ki nem állhatják, de vizes törölközőt kitéve is egy helyre gyűjtheted őket.

A légyölő pókszázlábú ragadozó rovar, és rémisztő a kinézete. Táplálékért megy a lakásba, általában kisebb rovarokat eszik. A konyha és a fürdő a kedvelt helyisége. Nem jön csapatostul, elég csak kitessékelni a házból.

A lepkeszúnyog az embert és az állatot is megcsípi. Apró mérete miatt a szúnyoghálón is átfér, csípése pedig lázat és hasmenést is okozhat. A hagyományos szúnyogriasztó hatásos ellene.

A házi cincér a házak faanyagait kedveli. Otthon érzi magát a padláson vagy a polcok hátulján. Ártalmas is a faanyagokra nézve, petéit is azok hasadékaiba rakja. A gazdasági kár miatt, amit képes okozni, irtani javasolt.