A hársfa virágzatából készült gyógytea remek izzasztó, lázcsillapító és immunerősítő. Hatékony gyógyszer lehet a hosszas lázzal járó gyerekbetegségek idején, mint a bárányhimlő vagy a rózsahimlő.
Gyógytea vagy szirup formájában a bodza lázcsillapító hatású. Vesd be a tipikus gyerekbetegségek kezelése során, amikor csak a tüneti kezelés jöhet szóba. Bárányhimlős, kanyarós vagy rózsahimlős gyermeked lázát csillapíthatod bodzával, de ha túl magasra szökne, feltétlenül keresd fel az orvost!
Eukaliptusz
A légúttisztító eukaliptuszolajat arcüreggyulladás idején csepegtesd forró vízbe, és gyermeked lélegezze be a meleg párát. Emellett bevetheted az influenza tüneteinek csökkentésére és bárányhimlő idején is.
A méhek ajándéka, a népi csodaszernek számító propolisz immunerősítő hatása mellett a bőrbetegségeket is gyógyítja. Reszelj mélyhűtött propoliszt alkoholba, és készíts tinktúrát, vagy az érzékenyebb bőrbajokat kezeld semleges krémbe keverd propolisszal. Vesd be ekcéma, pelenkakiütés, gombásodás vagy seborrea ellen.
Teafa
A teafa olaja immunerősítő hatású, így remek gyógyír lehet általános gyengeségre, de kezelheted vele a bőrfertőzéseket, bőrgyulladást vagy az aknét is.
Az algában található rengeteg ásványi anyag teszi a tenger ajándékát sokoldalú csodaszerré. Krém vagy pakolás formájában a segíthet az égő ekcémán és a seborreán is.
Akárcsak a gyömbér, a szegfűszeg is csillapítja a hányingert. Emellett kezelheted vele a hörghurutot, de jó bélférgek és lábgombásodás ellen is. Ha tehát szeretnéd, hogy a játszótéren bóklászó gyerkőc ne szedjen össze különféle élősködőket, időnként adj neki szegfűszeges sütit vagy teát.
Lándzsás útifű
A lándzsás útifű a legjobb gyógyír légúti megbetegedések ellen. A kisgyerekek gyakran szenvednek makacs köhögéssel járó betegségekben, mint amilyen a krupp is. Száraz köhögésre vagy köptetőnek is bevetheted, ráadásul antibakteriális hatása is van.
A borsmenta olaja megszünteti a gyomorpanaszokat, legyen szó haspuffadásról vagy epeproblémákról. Emellett a súlyos gyerekkori hörghurutot, vagyis a bronchitist is gyógyíthatod vele.
Kakukkfű
A rendszerint rövid, de kellemetlen tünetekkel járó vírusok idején jól jön egy bögre kakukkfűtea: az antibakteriális gyógynövény remekül csillapítja a torokfájást és a köhögést. Kakukkfüves fürdőt is készíthetsz: a meleg vízbe oldódó illóolajok révén ez intenzívebb hatású.
A gyerekeket gyakran kínzó mandulagyulladás és középfülgyulladás ellen használd a bíbor kasvirágot! A gyökeréből és leveles hajtásaiból készült tinktúra vagy gyógycukor is hatásos lehet, baktériumölő hatása révén pedig végleg segít legyőzni a betegséget.
Zsálya
A zsályából készült sűrű gél a szájüregi fertőzések ellen hatásos. Afta vagy szájpenész ellen is bevetheted, de enyhíti az íny gyulladását is.
Az ánizs olaja asztma, felfúvódás, hörghurut, köhögés és fejfájás ellen hatásos. Legfeljebb egy hétig alkalmazd belsőleg, alkalmanként egy-egy cseppet, és ne használd, amennyiben gyermeked bőrirritációra panaszkodik.