A 3 leggyakoribb bölcsibetegség

A bölcsőde falai között számos fertőzést elkaphat a gyerkőc. Tudd meg, mitől tarts, és hogyan gyógyíthatod szemed fényét!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha a kicsi bölcsődés lesz, szinte biztos, hogy többször betegszik meg, mint korábban. Nem csoda, hiszen a számára addig ismeretlen vírusok és baktériumok támadásaira még nincs kellőképpen felkészülve. Talán furcsán hangzik, de betegségekre bizonyos fokig szüksége is van, hiszen ezek révén erősödik.

A leggyakoribb betegségektől tehát, amiket a pici a bölcsiben elkaphat, nem kell tartanod, néhány házi praktikával pedig valamelyest fel is gyorsíthatod lefolyásukat.

Fontos azonban, hogy minden esetben teljesen kikúráld a betegséget, különben a gyerek legyengült immunrendszere miatt könnyen összeszedhet egy újabb kórt, illetve hordozóként megfertőzheti társait. Ismerd meg a leggyakoribb bölcsibetegségeket, és tudd meg, hogyan kerülheted el, hogy porontyod többet legyen otthon, mint társaival!

Három napos láz

Ezen a fertőző betegségen a gyerekek nagy része átesik két éves koráig - különösen azok, akik bölcsődébe járnak. Fő szezonja a tavasz, de az év bármely más szakában is felbukkanhat. Könnyű összekeverni a kanyaróval vagy a rubeolával, mivel mindhárom betegség hirtelen felszökő, magas lázzal kezdődik, ami akár a 41 fokot is elérheti. Ebben az esetben azonban három-négy nap elteltével ugyanilyen hirtelen csökken a testhőmérséklet, de a végtagokon, a törzsön és olykor az arcon is a rózsahimlőhöz hasonlító, világospiros, rózsaszín kiütések jelennek meg. Ezek másnapra általában különösebb kezelés nélkül elmúlnak, ami egyúttal a betegség végét is jelzi.

Hogyan kezeld?

A magas láz más betegségre is utalhat, ezért fordulj orvoshoz, hogy megbizonyosodj róla, nem valami komolyabb fertőző betegséget szedett-e össze gyermeked. Különösebb kezelésre nagy valószínűséggel nem lesz szükség, a magas lázat azonban feltétlenül csillapítani kell, mivel megerőltetheti a gyerek szívét, illetve rángógörcsöt okozhat.

Készíthetsz hűtőfürdőt is, ami lényegében a langyos víz fokozatos lehűtését jelenti, vagy langyos vizes törölközőt, lepedőt is tehetsz a kicsi homlokára, mellkasára és karjaira. Bár a gyerekek utálják, becsomagolhatod hideg vizes törülközőbe is a kis testet. Nagyon hatékony a magas láz ellen.
Mivel a lázas szervezet C-vitamin-szükséglete megnövekszik, adj neki sok gyümölcsöt és zöldséget, illetve ezekből facsart levet. A gyógynövények közül elsősorban a csipkebogyó ajánlott.

Visszatérő hörghurut

A betegséget baktérium és vírus egyaránt okozhatja, tünetei pedig megegyeznek a közönséges nátháéival. Előfordulhat azonban, hogy a kis beteg be is lázasodik, emellett fehér vagy zöld, illetve sárga váladékot köhöghet fel: előbbi vírusos, utóbbi bakteriális eredetű fertőzésre utal. Két-három hétig is eltarthat, mire a hörgők nyálkahártyája megnyugszik, és teljesen regenerálódik.
Bár banális betegségnek tűnik, a fertőzéses hörghurutnak súlyos szövődményei alakulhatnak ki, például tüdőgyulladás vagy akár heveny légzési elégtelenség. Feltétlenül fordulj orvoshoz, aki majd eldönti, szükség van-e antibiotikumos kezelésre, illetve külön is jelezd, ha a betegséget három napnál tovább tartó, 38,5°C-ot meghaladó láz kíséri.

Lelki oka is lehet
A tapasztalatok szerint a gyakori hörghurut különösen gyakran jelentkezik valamilyen negatív élményt követően. A kisgyerek ugyanis roppant érzékenyen veszi lelki antennáival mindazt, ami a környezetében zajlik, ami testi, majd lelki betegséghez vezethet. A kór azt jelzi, hogy porontyod melegségre vágyik, a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt.

Hogyan kezeld?

Biztosíts a kis beteg számára tökéletes nyugalmat. Inkább egyszerű, nagyobb fizikai vagy szellemi igénybevételt nem jelentő játékokat adj neki, televíziózás helyett pedig mondj egy mesét. Étrendjében csökkentsd a cukor, a tej és a mesterséges anyagokat tartalmazó táplálékok arányát: a legjobb, ha ezeket átmenetileg teljesen kiiktatod. Adj a kicsinek sok meleg levest és teát. Különösen jótékony hatása lehet a kakukkfű- vagy a hársfateának. Ha a betegséggel egy időben rendszerint a gyerek mandulája is be van gyulladva, vidd el fülorrgégészhez, mert lehet, hogy ez a góc okozza a visszaeső fertőzéseket, ebben az esetben pedig jobb, ha minél előbb kiveszik.

Akut hasmenés

A hirtelen kezdődő, heveny hasmenést jellemzően baktérium vagy vírus okozza. Esetenként a probléma hátterében más fertőzés is állhat, esetleg arcüreggyulladás vagy középfülgyulladás, de akár antibiotikumos kezelés mellékhatásaként is jelentkezhet.

Mivel az ürített széklet mennyisége jelentős mértékben nő, illetve állaga hígabbá válik, a bélbolyhok károsodnak, így a folyadék és az elektrolitok nem tudnak kellőképpen felszívódni. Ezzel egy időben pedig jelentős mennyiséget veszít a szervezet ásványianyag-tartalékaiból is, ráadásul az akut hasmenést kísérheti láz, hasi fájdalom és hányás is.

Hogyan kezeld?

Hogy megelőzd a betegség legsúlyosabb következményét, a kiszáradást, itasd gyakran, apró kortyokban a kicsit - lehetőleg ásványvízzel, illetve cukorral ízesített teával, mivel így az elveszett sókat és cukrot is pótolhatod. A gyógyfüvek közül a kamilla, a menta, az ánizs és az édeskömény javallott. A szakemberek gyakran a vény nélkül kapható, úgynevezett rehidratáló készítményeket ajánlják, melyek optimális arányban tartalmazzák a szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagokat.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Jó szolgálatot tesznek a gyümölcs- és zöldséglevek is, mivel tele vannak gyulladáscsökkentő anyagokkal, valamint a bélsejtek gyógyulását támogató vitaminokat is tartalmaznak. Amennyiben nem muszáj, ne adj hasfogót a kicsinek, mivel ez csökkenti a bélmozgást, így a kórokozók hosszabb ideig tartózkodnak a gyomorban, illetve a bélrendszerben. Jót tesznek viszont a kórokozók termelte toxinokat megkötő adszorbensek, mint például a széntabletta.

Ezt is szeretjük