Az öngyilkossági gondolatokkal küzdő gyermek nem meghalni akar - Így lennének megelőzhetőek a tragédiák

Az öngyilkosság a második leggyakoribb halálozási ok a fiatalok között, pedig a tragédiák megelőzhetőek lennének.

Fiatalkori öngyilkosságok

A fiatalkori öngyilkosságok általában több okra is visszavezethetőek, és így az esetek többségében megelőzhetők.

Ha valamiről érdemes a rettenetes hírekkel szembesülve közösen gondolkodni, akkor az talán éppen ez: a megelőzés lehetőségei.

Az öngyilkosság a második leggyakoribb halálozási ok

A WHO adatai alapján évente 800 000 ember vet véget önkezűleg az életének, vagyis minden 40. másodpercben valaki megöli magát a világon. A 15–29 éves korosztályban a közúti balesetek mögött az öngyilkosság a második leggyakoribb halálozási ok, miközben a fiatalkori tragédiák megelőzhetőek lennének. Magyarországon közel egy osztálynyi gyerek és fiatal követ el befejezett öngyilkosságot évente. 

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány 1993 óta működtet lelkisegély-szolgálatot, és az öngyilkosságok megelőzése kiemelt célja a szervezetnek. 2021-ben, illetve 2022 első hónapjaiban sokkal több gyerek, illetve húsz év körüli fiatal felnőtt keresett segítséget az alapítványnál szuicid gondolatokkal küzdve, mint az előző években bármikor. 

A fiatalkori öngyilkosságok okai és megelőzése

A fiatalkori öngyilkosságok okai nagyon komplexek: kezeletlen serdülőkori depresszió, a támogató közeg, valamint az elérhető segítség hiánya a családban és az iskolában, szakemberhiány és a gyerekekkel foglalkozó szakemberek túlterheltsége. A sok egyéb negatívum - például a pandémia negatív hatása a fiatalok mentális egészségére, egzisztenciális szorongások a családban, feldolgozatlan veszteségek, családon belüli erőszak, kortárs bántalmazás, hatalmas hiányok az ellátórendszerben, fenyegető szociális gondok - mellett az is ott van a számok növekedésében, hogy többet lehet hallani a médiában és a közösségi oldalakon pszichés betegségekről és segítő lehetőségekről. 

A fiatalkori öngyilkosságok megelőzhetőek. Ennek kulcsa a gyermekek mentális egészségvédelmében, a gyermekpszichiátriák és szakszolgálatok kapacitásának növelésében és a családok partneri, elfogadó, nem büntetésorientált támogatásában rejlik. Az öngyilkossági gondolatokkal küzdő gyermek nem meghalni akar, de nem talál segítséget a számára egyedül megoldhatatlan krízishelyzetében. Sokuknak a kamaszkor viharos időszakában sem a család, sem az iskola nem tudja betölteni az óvó, védő, támogató közeg funkcióját. Vegyük észre, ha bajban vannak, szólítsuk meg őket, merjünk közelebb lépni, meghallgatni, mert egyetlen gesztus is életmentő lehet! 

A fiatalkori öngyilkosságok megelőzésének fontos eleme a társadalmi edukáció is. Ennek szolgálatába lehet állítani minden öngyilkosságról szóló híradást vagy riportot, ha megfelelő információk kerülnek a tudósításokba. Ezt szeretné segíteni a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány legújabb ajánlása a média számára a fiatalkori öngyilkosságokról szóló tudósításokhoz. 

A Kék Vonal ingyenesen hívható segélyvonalának száma: 116-111.

A gyermekkori depresszió tünetei

Ahogy felnőttkorban, úgy már a gyerekeknél is kialakulhat szorongás és depresszió, amit gyakran a szülők csak általános rosszkedvnek hisznek. Ha ehhez más jellemző tünetek is párosulnak, azt semmiképp sem szabad félvállról venni, hiszen nemcsak a gyerekkorra, hanem a későbbi, felnőtt életére is hatással lehet.

A gyerekkori depresszió tünetei, amikre sokan legyintenek: a fejfájástól a változó étvágyig

Fontos odafigyelni, ha szokatlan viselkedésre utaló jeleket mutat a gyerek, hiszen nem biztos, hogy egyszerűen csak rosszkedvű.

Elolvasom

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük