A jóga sokoldalú mozgásforma: számos testi-lelki panaszt hatékonyan kezel. Egyebek mellett depresszió ellen is beválhat.
Rosszkedvem van, depressziós vagyok - szokták sokan mondani egy-egy borúsabb napon, de a szó ilyenkor túlzás, hiszen a depresszió valójában nem egyszerű rossz hangulat, hanem egy nagyon komoly mentális betegség.
A depresszió jelei
Ha valaki:
- értéktelennek érzi magát, mindennapos bűntudat gyötri,
- nagyot csökken a koncentráló- és döntőképessége,
- a hobbijai már nem érdeklik többé,
- sokat gondol a halálra és akár az öngyilkosságra is,
- instabilnak és lassúnak érzi magát,
- illetve látványosan változott, nőtt vagy csökkent a súlya, akkor érintett lehet.
Jóga depresszió ellen
Amennyiben úgy gondolod, neked is depressziós tüneteid vannak, sokat segíthet, ha beszélsz valakivel a gondolataidról, de fontos ilyenkor szakember, pszichológus segítségét kérni. A terápia mellett a testmozgás is sokat segíthet, különösen a jóga, ami hatékony stresszoldó, szorongáscsökkentő és elcsendesíti az elmét.
Iráni kutatók 2006-2007-ben végzett vizsgálata szerint a jógaórán való, 2 hónapon át tartó részvétel jelentősen csökkentheti a szorongást, így kiegészítő terápiaként vagy alternatív gyógyászati módszerként beválhat.
8 egyszerű jógapóz
A következő, könnyen felvehető pózok kifejezetten hasznosak lehetnek. Nem baj, ha elsőre nem sikerül tökéletesen követned a mozdulatokat. Ha valamelyik nem megy, lépj a következőre. A pózokat 3-6 tíz másodperces lélegzet erejéig tartsd.

Szukhászana - helyezkedj törökülésbe, kezeid pedig tedd a térdeidre. A póz alapot teremt a gyakorlatokhoz. Aktiválja relaxáló érzéseket (paraszimpatikus idegrendszer) és deaktiválja a stresszreakciót (szimpatikus idegrendszer).

Adho mukha svanászana - próbáld felvenni egy fordított v betű helyzetét. Ügyelj rá, hogy karjaid és lábaid egyenesek legyenek. A póz felpezsdíti a keringést. Hatására energikusabbá válsz és azt érezheted, lelked kitisztul. Segít megbirkózni a stresszel, a szorongást okozó problémákkal.

Uttanászana - állj egyenesen, és lassan, fokozatosan hajolj olyan mélyre, ahogyan csak tudsz. Karoddal fogd át a lábszárad. Nem baj, ha elsőre nem tudsz mélyre hajolni. A póz nyugtatólag hat, segít enyhíteni a stresszt. Megszünteti a feszültséget a nyakban, a vállban és a hátban, segíti az agy a vérkeringését.
Fotó: fizkes / Getty Images Hungary

Balászana - térdelj le, és ülj a sarkadra. Karjaid előre nyújtva támaszkodj a földre. Ahogy a tenyered alatt érzed a földet és mintegy megöleled azt, a támogatottság érzése fog el, ami nagy érzelmi vigaszt nyújthat szorongás és depresszió esetén.
Fotó: Morsa Images / Getty Images Hungary

Úrdhva-mukha-svanászana - helyezkedj hasra, tenyereid tedd magad mellé, és nyomd fel a felsőtested. Ez a pozíció a mellkas nyújtásával mintegy megnyitja a szívet, és segít eltávolítani a bent elfojtott érzelmeket. Szabályozza a légzést.

Halászana - feküdj a hátadra, lábaid előbb nyújtsd fel derékszögben, utána a csípőd megemelve emeld hátra a fejed fölé. Karjaid nyújtsd el magad alatt a talajon. A póz megnyugtatja az agyat, alapos, kellemes nyújtást biztosít, ezáltal csökkenti a stresszt. Megelőzheti a fejfájást és az álmatlanságot.

Szétubandhászana - feküdj hanyatt felhúzott térdekkel, karjaid nyújtsd ki magad mellett a talajon. A póz felvételével mintegy "megnyílik" a szíved, könnyednek és nyugodtnak érzed magad.

Szavászana - zárásként feküdj a hátadra, karjaid engedd magad mellé, és lazíts. A meditatív póz segít, hogy kiürítsd az elméd és az urává válj. Megszabadít a stressztől, a szorongástól és a depressziótól.
Fotó: fizkes / Getty Images Hungary