Így lehet megelőzni a visszér kialakulását: nem csak a meleg idő ronthat a tüneteken

A visszeresség tüneteit befolyásolja az időjárás is, de ha a lábakat folyamatos terhelés éri, a panaszok évszaktól függetlenül fennállnak.

Visszér kialakulása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A visszeresség tünetei a melegebb hónapokban fokozódnak, a hűvös hónapok sokak számára hoznak enyhülést. A feszítő érzés és a lábak fáradékonysága is, az esténként jelentkező nehézláb-érzés rendszerint enyhül ebben az időszakban.

Bizonyos foglalkozási körökben azonban az évszakok változásától függetlenül fennállnak a panaszok, erről beszélt dr. Sepa György, a Trombózis- és Hematológiai Központ érsebész főorvosa. Súlyos esetben az elhanyagolt visszeresség fekély kialakulásához is vezethet. 

Az álló és ülő foglalkozást végzőknél gyakori panasz

A hűvösebb időszakok alatt vannak, akik fellélegeznek, hiszen az ereket próbára tévő hőség nélkül jelentősen javulhatnak a tüneteik. Sokan azonban ekkor sem tapasztalnak számottevő javulást.

GettyImages-1257380465
Fotó: Luis Alvarez / Getty Images Hungary

A visszeres lábaknak a tartós egy helyben történő ülés és a huzamosabb ideig való állás sem kedvez. Emiatt fokozott a visszér kialakulásának rizikója, illetve évszaktól függetlenül erősebb panaszokra számíthatnak például az irodai dolgozók, autóbuszvezetők, fodrászok, bolti eladók, minden olyan munkakörben dolgozó, ahol jellemző a lábak tartós mozdulatlansága.

Ezt lehet tenni a megelőzésért

A visszeresség részben alkati kérdés, kialakulását befolyásolja a genetikai hajlam. Ha a családban több érintett is van, akkor mindenképp ügyelni kell a megelőzésre, nemcsak az érintett munkakörben dolgozóknak, de súlyfelesleg, dohányzás és terhesség esetén is, ezek ugyanis mind fokozzák a rizikót. 

GettyImages-506934279
Fotó: monkeybusinessimages / Getty Images Hungary

A megelőzés érdekében fontos a rendszeres mozgás, ez lehet akár séta, kerékpározás vagy úszás. Súlyfelesleg esetén javasolt a kiegyensúlyozott étrend tartása, fogyás és a dohányzás elhagyása. Létezik kifejezetten megelőzést szolgáló kompressziós harisnya is, orvosi vizsgálatot követően ezt célszerű viselni mindenkinek napközben munkavégzéshez is, akinél fokozott a visszeresség rizikója.

Végleges megoldást a műtét jelent

A kanyargós, kitágult visszerek azért jelennek meg, mert az ér egy adott érszakaszon meggyengült, rugalmasságát vesztette, vagy a vér visszaáramlását meggátoló vénabillentyűk nem működnek tökéletesen. Ennek következtében a vénákból nem tud a vér megfelelően a szív felé áramolni. Akinél ez az állapot már kialakult, és tünetei is jelentkeznek, érsebészhez kell fordulnia, hogy a panaszai megszűnjenek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kezelés mindig személyre szabott, az erek állapotától függ. Enyhe visszerek esetén segíthet a mozgás és kompressziós harisnya viselése. Előrehaladottabb állapotban erősebb kompressziós harisnyára van szükség, illetve a műtét elvégzése is javasolt. Ha a visszerek már kialakultak, végleges megoldást a kezelésre csak a műtét jelent. Ma már korszerű eljárások állnak rendelkezésre, melyeknek köszönhetően akár már másnap visszatérhetünk a munkába, nem kell hosszabb kieséssel számolnunk a műtét miatt.

Nem ehető, mégis gyógyít - A vadgesztenye áldásos hatásai

A vadgesztenye magjában található hatóanyag, az eszcin ellenállóbbá teszi az ereket, elősegíti a vénás visszaáramlást, megakadályozza a vérrögképződést, erősíti az érfalakat, és ez még nem minden.

Nem ehető, mégis gyógyít - A vadgesztenye áldásos hatásai

A közönséges vadgesztenyefa szinte minden része csodálatosan gazdag hatóanyagokban.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük