Vesekő a vízköves víztől? Elmondjuk, okoz-e egészségügyi problémát

Több tanulmány is megjelent ezzel kapcsolatban.

Vesekő vízköves víztől
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon a vezetékes víz nagy része kemény víznek számít. A keménység azt jelenti, hogy magasabb koncentrációban tartalmaz szervetlen ásványi anyagokat. Maga a kemény víz a háztartási eszközökben vízkövet okoz, de sokan aggódnak amiatt, hogy a szervezetbe kerülő vízkő egészségügyi problémákat generálhat.

A legkézenfekvőbb összefüggésnek az tűnik, hogy a kemény vízben megjelenő ásványi anyagok és a vízkő felhalmozódva a kiválasztó rendszerben esetleg vesekövet okozhat. A problémát a vezetékes víz és a háztartási eszközök egyaránt okozhatják.

Hogyan juthat a szervezetbe vízkő?

A szennyvíztisztító telepekről a lakásokba kerülő vezetékes víz a mindennapi fogyasztás során bekerül a szervezetbe. Ha ez a víz a megengedettnél magasabb ásványianyag-tartalommal bír, akkor számítani kell arra, hogy folyamatos és nagymértékű fogyasztása okozhat panaszokat a szervezetben.

Sok háztartásban használatos a vízforraló, amelyben az aktív használat során szemmel látható vízkődarabkák is képződhetnek. Ezek észrevétlenül is bejuthatnak a gyomorba tea- vagy kávéfogyasztás során.

A vízkő ártalmas élettani hatása a szervezetre

Ha a magas ásványianyag-tartalmú víz, illetve elsősorban az abban található kalcium és magnézium felhalmozódik a szervezetben, az ártalmas lehet, mert felboríthatja a testben a természetes ásványianyag-egyensúlyt.

Ha ezek a kalcium- vagy magnéziumsók rosszul, vagy egyáltalán nem szívódnak fel, az egészségügyi problémákat okozhat. A víz keménységét okozó szulfátok és kloridok összefüggésben lehetnek a vesebetegségekkel, illetve a csont- és érrendszeri problémákkal.

Vélemények a vízköves víz fogyasztásáról

A reformtáplálkozás egyik mérföldkövének számító Testkontroll című könyvében Harvey Diamond azt írja, hogy a szervezetbe juttatott és fel nem használt ásványi anyag a különböző testszövetekben, szervekben és csontokban, a keringési rendszerben lerakódik, és idővel betegséget okoz. Dr. Charles Mayo, a világhírű Mayo Klinika orvosa azt állítja, hogy az emberi testnek szerves ásványi anyagra van szüksége, és azt leginkább az ételek biztosítják, nem az ivóvíz.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

10 deka sajtban például 12 liternyi víz kalciummennyisége van, és amíg a sajtban szerves, az ásványvízben szervetlen formában. Egyes kutatások szerint az ízületi gyulladások és a köszvény okozója lehet a kemény víz, amely a nem megfelelő formátumú és mennyiségű ásványi anyagot juttatja a szervezetbe.

8 cukormentes, de finom üdítő, ha nem szereted magában a vizet

Nézegess képeket!

Elolvasom

A csapvíz összetétele nem veszélyes

A Magyar Víziközmű Szövetség szerint jelenleg Magyarország nagy részén középkemény a víz. A Fővárosi Vízművek rendszeres vízminőség-vizsgálattal garantálja a háztartásokba kerülő vezetékes víz jó minőségét. A hálózat és a csőrendszer elöregedése ugyan okozhat problémákat, de az egészségügyi határértéket meghaladó szennyezettség nem jellemző a hazai csapvízre. A lakásban található csapvíz csökkentett ásványianyag-tartalmát filteres víztisztító berendezésekkel és vízlágyító adalékokkal lehet elérni.

A vízforralót is tisztítani kell

A vízforraló tartályát, a kávé- és teafőzőt lehet vízkőmentesíteni akár házilag is, vegyszerek és mellékhatások nélküli praktikákkal. Ilyen a citromsavas vagy ecetes átmosás és tisztítás. A citromsavas oldattal érdemes átfőzni a készülékeket, melyeket utána sima vízzel is javasolt átöblíteni. Ezek az anyagok nem szennyezőek, és az egészségre sem ártalmasak, ezért félévente érdemes velük tisztítani a konyhai eszközöket, hogy a vízkövesedést megelőzd.

Ezt is szeretjük