Váladékozás, székrekedés, vérzés
A polipok a nyálkahártyából fejlődnek ki, és bizonyos esetekben rosszindulatú daganattá alakulhatnak.
A polip szóról az emberek többségének a fejlábúak osztályába sorolható, nem kimondottan bizalomgerjesztő, nyolckarú állat jut eszébe. Ha azonban orvosi összefüggésben van szó polipokról, talán még visszafogottabb az értük való rajongás.
Miről is van szó?
A polipok nyúlványokkal – szárnnyal – rendelkező nyálkahártya eredetű daganatok. Ezek az elváltozások a test bármely pontján megjelenhetnek, leggyakrabban azonban a tápcsatornában, a méhnyaknál és az orrban fordulnak elő. Jelenlétük az emberi szervezetben sokszor teljesen tünetmentes, és mivel a polipok jóindulatú daganatok, nem feltétlenül igényelnek kezelést. Bizonyos esetekben viszont különféle kellemetlen tüneteket produkálnak, de az is előfordulhat, hogy csendben rosszindulatú daganattá fejlődnek.
Polipok a szervezetben
Orrpolip
A betegség ezen fajtája az orr melléküregeit bélelő nyálkahártya megvastagodásából alakul ki. Az orrpolip tünetei sokszor az allergiás szimptómákra emlékeztetnek – gyakran idéznek elő ugyanis híg orrfolyást. Ám a két probléma közt viszonylag kevés kapcsolat mutatható fel. Az orrpolipos betegek csupán negyedénél párosul a probléma allergiával. További tünet lehet a légzési nehézség – amennyiben az orrpolip elzárja az orrüregbe beáramló levegő útját. A tekintélyesebb arcüregi polipok pedig akár kínzó fejfájással is megkeseríthetik tulajdonosuk hétköznapjait.
Polipok az emésztőrendszerben
A probléma kialakulhat a nyelőcsőben, a gyomorban, a végbélben, illetve a vékony- vagy vastagbélben is. Mivel Magyarországon a vastagbélrák okozta halálozási statisztika igen magas, nem szerencsés elhanyagolni a tápcsatornában jelenlévő polipokat. A betegség ugyanis néha hajlamos rosszindulatú daganattá fejlődni.
Az emésztőszervi polip tünete lehet a székelési szokások változása – hasmenés, székrekedés, esetleg ezek váltakozása. Ezen kívül figyelemfelhívó tünet lehet a hirtelen fogyás vagy a véres széklet is.
Nőgyógyászati polip
Az esetek nagy többségében a polip a méhszájon – a méhnyálkahártya túltengéséből – alakul ki. A kisebb polipok nem okoznak különösebb problémát, a nagyobbak azonban fokozott váladékozással, vérzéssel, illetve fogantatási nehézséggel hívják fel magukra a figyelmet. Kialakulásuk hátterében többnyire hormonális változások, valamint gyulladásos folyamatok állnak. Nem szabad tehát elhanyagolni az éves nőgyógyászati szűréseket. A citológiai vizsgálat során felfedezhető a nőgyógyászati polip jelenléte.
A kezelésről
Az orrlégzési akadályt képező polipok az esetek nagy többségében műtéti beavatkozást igényelnek. Kiegészítő kezelésként alkalmaznak szteroidos orrspray-ket. Az emberi testben megjelenő polipok eltávolítását ma már biztonságos – endoszkópos – eljárással végzik. Ennek következtében csökkent a korábban nagyobb mennyiségben előforduló külső feltárást igénylő műtétek száma.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Mindennek köszönhetően a műtétek hatékonysága megnőtt. Sajnos azonban a betegség hajlamos a kiújulásra, ezért szükséges az évi rendszeres szűrővizsgálat – a műtétet követően is.
OLVASD EL EZT IS!
- műtét
- daganat
Kínzó fejfájás, székrekedés, fájdalmas menstruáció
- műtét
- daganat