Nyírfacukor vagy sztívia: melyiket ajánlja a dietetikus?
Milyen előnyei vannak a sztíviának és a nyírfacukornak? Mikor melyiket érdemes választanod?
Ha szeretnél megszabadulni pár kilótól, vagy egyszerűen csak odafigyelnél a helyes táplálkozásra, érdemes minimalizálnod a cukorfogyasztást. Az édes ízek hiányát azonban ne mesterséges cukorpótlókkal védd ki, helyettük válaszd a nyírfacukrot vagy a sztíviát.
Milyen előnyei vannak ezeknek a természetes édesítőknek, és melyik mellett érdemes letenned a voksodat? Cikkünk megírásához Henter Izabella dietetikus nyújtott segítséget.
Ezért csökkentsd a cukorbevitelt!
Szinte az összes civilizációs betegség kialakulása összefüggésben áll a túlzott cukorfogyasztással. Az elhízás, a diabétesz, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a rák is szerepel azon a hosszú betegséglistán, amely a finomított szénhidrátok számlájára írható. Arról, hogy szakértők szerint mennyi is lenne a napi cukorfogyasztás felső határa, korábbi cikkünkben olvashatsz.
Sztívia
A sztívia - Stevia rebaudiana Bertoni -, más néven jázminpakóca sztíviaglükozidokat tartalmaz, melyeket a növény leveleiből nyernek ki. A Közép- és Dél-Amerikában őshonos növényt az ott élő indiánok már évszázadok óta használják édesítésre és gyógyításra. Az Európai Unióban 2011 decembere óta engedélyezik az sztívia édesítőszerként való alkalmazását.
Háromszázszor édesebb a cukornál
A répacukorhoz képest a sztíviaglükozidok 250-300-szor édesebbek, emiatt a különböző ételekhez adva jóval kevesebb szükséges a sztíviából, mint a hagyományos kristálycukorból. Ugyanakkor könnyebben szokhatsz hozzá a még édesebb ízhez, ezért érdemes csínján bánnod vele.
A sztívia kapható por, folyadék és porított levél formájában is. Mivel - a mesterséges édesítőszerekkel szemben - hőstabil, bátran használható sütéshez, főzéshez. Nagy előnye, hogy gyulladáscsökkentő hatása is van, valamint ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaz. Hátránya viszont, hogy lehet egy kevés mellékíze.
Nyírfacukor
A xilánból származó cukoralkoholból hidrogénezés útján állítanak elő xilitet vagy nyírfacukrot. Ez az anyag nem csupán a nyírfa kérgében, de a szalmában, a kukoricacsőben és a mandula héjában is megtalálható.
A cukor kalóriatartalmának kétharmada
Édesítőereje megegyezik a répacukoréval, viszont energiatartalma, csupán kétharmada - 2,4 kalória/gramm. Előbbi négy kalóriát tartalmaz grammonként. A nyírfacukor sütéshez-főzéshez ideális, hiszen nem kell átszámítani a receptben megadott cukormennyiséget. Ugyanakkor karamellizálásra nem alkalmas, valamint kelt tésztát sem készíthetsz belőle - hiszen a nyírfacukor nem nyújt táptalajt a gombaféléknek, így az élesztőnek sem. Előnyként említhető még, hogy a xilit védi a fogakat is, íze pedig szinte teljes egészégben megegyezik a répacukoréval, csupán egy hűs utóízből érezheted a különbséget.
Természetes édesítők
Kattints az alábbi videóra, és tudj meg még többet a túlzott cukorfogyasztás káros hatásairól!
Mikor melyiket ajánlja a dietetikus?
Az édes íz szeretete velünk születik - mondja Henter Izabella -, legjobb, ha ezt a vágyadat normál ételek ízének érzékelésével elégíted ki. A kifinomult ízérzékelés tanulható, fejleszthető.
A sztíviakivonat folyékony, turmix és puding állagú ételekhez, a sztívialevél koktélokhoz, gyümölcssalátákhoz jól használható. A cukorbetegek étrendjébe is remekül beleillik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A nyírfacukor a kevert, hajtogatott, linzer- és omlós tésztáknál jól helyettesíti a cukrot. A diabéteszes étrendben szénhidrát-beszámítással használható. Hátránya azonban, hogy túlzott fogyasztása hasmenést, haspuffadást válthat ki az arra érzékenyeknél.
OLVASD EL EZT IS!
- cukor
- szénhidrát
Fogyni szeretnél? Iktasd ki a cukrot az étrendedből 5 lépésben
- édesítő
- nyírfacukor