Itt találtak Magyarországon a legnagyobb koncentrációban rákkeltő anyagot: térképen látszik a kutatás eredménye

Bizonyos területeken magas koncentrációban található meg egy rákkeltő anyag Magyarországon.

Magyarország radontérképe
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már a 16. században rejtélyes halálesetekről számoltak be a bányászok körében Csehszlovákiában és Németországban, aminek a pontos okát csak 1900-ban fedezték fel - az pedig nem más volt, mint a radon. Ez a színtelen, szagtalan nemesgáz radioaktív hatású, az urán bomlása során keletkezik, de természetes módon is létrejöhet, mégpedig a rádium alfa-bomlásából.

Magyarország radontérképe

Csak a 19. században derült fény arra, hogy a bányászok végzetes tüdőbetegsége valójában tüdőrák volt, amiért eleinte a rádiumot tették felelőssé. Még egy évszázadot kellett várni arra, hogy rájöjjenek a kutatók, mi lapul a kirívóan magas megbetegedések hátterében, ezek voltak a radon bomlástermékei, amik alfa-sugárzást bocsátanak ki, lerakódnak a tüdőben, és daganathoz vezethetnek. A légköri radon kizárólag a tüdőt veszélyezteti, ám dohányosoknál ez 25-szörös kockázatot jelent. A tüdőrák korai tüneteiről itt olvashatsz

radon magyarországon

Rájöttek, hogy fontos méréseket végezni az anyag koncentrációjáról, így Magyarországot is felosztották 21 geológiai egységre, hogy árnyaltabb képet kaphassanak róla. Kétszer mérték eddig hazánkban a radonkoncentrációt mind a talajban, mind pedig az épületekben az 1990-es évek óta, a legfrissebb adatok 2009-ből származnak, aminek kapcsán elkészítettek egy radontérképet is hazánkról. 

Legelőször Mátraderecskén figyeltek meg magas radonkoncentrációt, ez az épületekbe is bejutott. Ezenkívül kiemelkedő területként azonosították az Északi-középhegység vulkanikus eredetű képződményeit, a Mórágyi- és Velencei-röghegységet és az Alföld egy kis, negyedidőszaki üledékes területét - áll a Nemzeti Népegészségügy oldalán, ahol ide kattintva maga a térkép is megtekinthető

Ám ahogy korábban írtuk, a radon nemcsak a talajba kerülhet, hanem a levegőbe is, így juthat be a házakba, de az épületek falaiból is közvetlenül bekerülhet, sőt még a vezetékes víznek is lehet radontartalma. Ez a nemesgáz folyamatosan keletkezik a talajban, illetve az építőanyagokban található radioaktív izotópok bomlásakor, de távozik az épület szellőztetésével, akár a nyílászárók résein keresztül, de mennyisége alapvetően csökken a radioaktív bomlása következtében - 3,8 nap a felezési ideje. Tehát ahol gyakran szellőztetnek, ott mindenképpen alacsony a szintje, de az emeleteken is az, mivel a radon általában az alacsonyabban fekvő helyiségekben, pincékben halmozódik fel. Ebből a cikkből kiderül, hogyan érdemes szellőztetni.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Időjárási tényezők is befolyásolják a radonkoncentrációt, mint például a légnyomás és páratartalom változása, a csapadék és a szél erőssége. Ebből is látszik, hogy a radon szintje napszakosan és évszakosan egyaránt változik. Magyarországon rendszerint ősszel és télen lehet a legmagasabb, tavasszal alacsonyabb, nyáron pedig a legalacsonyabb.

A Nemzeti Népegészségügy oldalán az is olvasható, hogy azokban az épületekben, amelyek fala salakbetonból készült, vagy a födémje, aljzata tartalmaz salakfeltöltést, magasabb radonkoncentráció mérhető, mint egy hasonló, salak nélküli épületben. Ez azzal magyarázható, hogy a salakokban található természetes radioaktív anyagok mennyisége gyakran magasabb, mint az átlagos építőanyagé, és ezért több radon szabadul fel belőle.

Bármennyire meglepő, ezt az alapvetően rákkeltő anyagot a gyógyászatban használják a mai napig, a radioterápiában, azaz a sugárkezelés során. Pánikra semmi ok, mivel ezt a rákkeltő anyagot legtöbbször ahogy belélegzi az ember, úgy ki is fújja, a probléma akkor kezdődik, amikor a radongáz elbomlik, radioaktív részecskéket képezve ezzel, amiket a füst, például a cigaretta füstje könnyen megköthet, és akár órákon át a levegőben tart.

4 népszerű élelmiszer, ami fokozhatja a rák kialakulását - Az elkészítésük módja is rengeteget számít

Néhány ételnek rákkeltő hatása lehet, és az sem mindegy, hogyan készíted el őket.

Elolvasom

(Cikken belüli képek forrása:  bugyihusztar / indafoto CC BY-NC-ND 2.5 HU DEED, borító-és ajánlóképek forrása:  Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük