Puffadás, hasi fájdalom, székrekedés
A betegség kordában tartható. Fontos, hogy odafigyelj az egészséges táplálkozásra.
A hasnyálmirigynek a táplálék megemésztésében részt vevő enzimek és hormonok – például inzulin – termelésében van fontos szerepe. A szerv által termelt fehérje-, illetve zsírbontó enzimek – egy vezetéken át – a vékonybélbe jutva fejtik ki hatásukat. A hasnyálmirigy-gyulladás – pancreatitis – lényege, hogy a szerv által termelt enzimek nem jutnak el a vékonybélbe, hanem a hasnyálmirigyen belül fejtik ki hatásukat, károsítva ezzel a szerv szöveteit.
A hasnyálmirigy-gyulladás fajtái és tünetei
A betegség első jelei változatosak lehetnek, attól függően, hogy heveny vagy idült formáról van szó. A heveny hasnyálmirigy-gyulladás esetében a tünetek sokkal gyorsabban és élesebben jelentkeznek, míg az idült gyulladásra a bizonytalanabb hasi fájdalmak jellemzőek. Heveny gyulladáskor a fájdalom a gyomor környékéről kisugárzik a beteg oldalába vagy hátába. A probléma jellemző tünetei ilyenkor a láz, a puffadás, a hányás. A betegség olyannyira fájó tünetekkel - görcsökkel - jár, hogy nemigen van idő találgatni, mi is lehet a probléma, a beteg minden bizonnyal orvoshoz fordul. Az idült gyulladás azonban abból a szempontból veszélyesebb, hogy a tünetek sokszor nem elég konkrétak, így hosszabb idő telhet el addig, míg a páciens szakemberhez fordul.
Az idült betegség tünetei
-
Tompa gyomortáji fájdalom.
- Puffadás.
- Székrekedés.
- Hányinger.
- Sárgaság.
- Zsíros széklet.
A hasnyálmirigy-gyulladás okai és következményei
A hasnyálmirigy-gyulladás más szervek működését is befolyásolja. Hatására a hasüregben, valamint a mellkasban folyadék szaporodhat fel. Ennek következtében pedig könnyen kialakulhatnak légzési rendellenességek, valamint akár szívproblémák is. A betegség súlyos szövődménye lehet a bélelzáródás, valamint a veseelégtelenség is. A hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásának hátterében többféle probléma is meghúzódhat.
Okai
- Epekőbetegség.
- Anyagcserezavar.
- Túlzott alkoholfogyasztás.
- Gyógyszerek mellékhatása.
- Fertőző megbetegedés – például mumpsz.
A betegség kezelése
Heveny hasnyálmirigy-gyulladás
A heveny tüneteket produkáló forma esetén szükséges a – több hetes – kórházi kezelés. Ilyenkor a pácienst infúzión keresztül táplálják. Ha a betegség tályog kialakulásával is jár, szükséges a műtéti beavatkozás is. A szájon át történő táplálkozásra csak fokozatosan szabad visszatérni, valamint a műtétet követően nagyon fontos a zsírszegény diéta betartása.
Idült hasnyálmirigy-gyulladás
Ebben az esetben indokolt a gyógyszeres kezelés. Egyrészt fájdalomcsillapítókra és görcsoldókra van szükség, másrészt szükséges gyógyszeres kezeléssel normál keretek között tartani a szervezet vérzsírszintjét. Ezenkívül fontos szerep jut a diétának is – idült hasnyálmirigy-gyulladás esetén. Elengedhetetlen a zsírszegény táplálkozás, az alkohol és a fűszerek mellőzése, továbbá csökkenteni kell a rostbevitelt is. Tanácsos inkább többször keveset enni, mert ez kevésbé terheli meg a szervezet, mint a nagyobb ételadagok fogyasztása.
Előzd meg a bajt!
A hasnyálmirigy-gyulladás a megfelelő kezelés mellett jól kézben tartható, de a betegségből való végleges gyógyulás jelenleg nem lehetséges. Épp ezért igen nagy hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre. A legfontosabb, hogy az alkoholfogyasztást mindig tartsd az egészséges kereteken belül. Ezenkívül nem szerencsés elhanyagolni az epeköveket sem, mert ez is komoly rizikófaktor lehet a hasnyálmirigy-gyulladásra nézve.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Továbbá érdemes mérsékelned a kávéfogyasztást, a dohányzást, illetve a túl fűszeres, zsíros ételeket. Ezen óvintézkedések betartásával megelőzheted a hasnyálmirigy-gyulladás kialakulását. De jó módszer a betegség elkerülésére az évente megismételt hasi ultrahangvizsgálat is.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- tünetek és betegségek
Hasi görcsök, puffadás, székrekedés
- laktózérzékenység
- tünetek és betegségek
Puffadás, fáradtság, hasmenés – A tejérzékenység tünetei
- gyulladás
- hasfájás