4 eset, amikor nem hat úgy a fogamzásgátló: a nőgyógyász figyelmeztetése
Sokan tudják, hogy antibiotikumok szedése mellett csökkenhet a hatás, de ez más gyógyszerekre és esetekre is igaz.
Bár a modern, új generációs fogamzásgátló tabletták viszonylag kis hormontartalom mellett is igen nagy védelmet jelentenek a nem kívánt terhességgel szemben, még róluk sem lehet kijelenteni, hogy 100%-os biztonságot nyújtanának.
Léteznek persze véletlenek is, sok esetben azonban terhességhez vezethet az is, ha valaki nem veszi figyelembe azokat a tényezőket, amelyek a fogamzásgátló hatásának csökkenéséhez vezethetnek. Abban, hogy pontosan mik lehetnek ezek, dr. Oláh Orsolya nőgyógyász szakértőnk nyújtott segítséget.
Más gyógyszerek csökkenthetik a hatást
Bizonyos gyógyszerek szedése mellett csökkenhet a hormonális fogamzásgátló hatékonysága. Ilyenkor feltétlenül szükséges valami kiegészítő módszer használata. A gyógyszerek közül ilyenek bizonyos antibiotikumok és gombafertőzésre felírt, szájon át szedhető készítmények, például azok, melyek hatóanyaga amoxycillin, co-trimoxazol, tetracyclin, erythromycin és amphotericin.
Szintén orvossal kell konzultálni a fogamzásgátló hatékonyságát illetően, ha bizonyos antiepileptikumokat - epilepszia elleni gyógyszerek -, illetve HIV-fertőzésre szedett gyógyszereket szednek együtt vele.
Hányással és hasmenéssel járó állapotok
Hányással, illetve hasmenéssel járó kórállapotok esetén csökkenhet a fogamzásgátló tabletta felszívódása, ez gyakorlatilag hasonlít ahhoz, mint amikor az ember elfelejti bevenni a tablettát. Emellett az ilyenkor szedett gyógyszerek, széntabletta, Smecta-por, is befolyásolják a hatását. Ilyen esetekben egy hétig kiegészítő fogamzásgátló módszerre van szükség, például óvszerre vagy méhszájsapkára.
Ha nem a megfelelő időpontban kezded szedni
Ha a hormonális fogamzásgátlót nem a menzesz első öt napján kezded el szedni, terméktől függően az első egy hétben vagy első hónapban kiegészítő fogamzásgátló módszerre van szükség. Ezt nagyon fontos észben tartani, mivel enélkül létrejöhet egy nem kívánt terhesség.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A lejárt gyógyszerrel ne kísérletezz!
Mint bármely más gyógyszer esetében, a fogamzásgátló szedésénél is be kell tartani a tárolásra vonatkozó előírásokat, illetve figyelembe kell venni a gyógyszer lejárati dátumát is. Ha olyan fogamzásgátlót veszel be, melynek a lejárati dátumát jócskán meghaladtad, nem biztos, hogy ugyanolyan biztonsággal véd majd a nem kívánt terhességtől.
Fontos, hogy a fogamzásgátló hüvelygyűrű, ellentétben a tablettákkal, szobahőmérsékleten csak három-négy hónapig áll el, a dobozon feltüntetett lejárati határidő csak a hűtőszekrényben tárolt készítményekre vonatkozik. Nagy melegben - autóban - már néhány óra alatt csökkenhet a hatásossága.