223 ezer magyar szenved a betegségben!

Rohamosan nő az asztmások száma

Minden május első keddjén tartják az asztma világnapját.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az asztma a tüdők rohamokban jelentkező betegsége, amit légúti gyulladás, csökkent légáramlás és nehezített légzés kísér.

A hazánkban asztmával kezelt - a KSH adatai szerint - 223 ezer ember nagy többsége a környezetében levő valamilyen anyagra allergiás. 1998 óta minden év május első keddjén tartják az asztma világnapját, melynek elindítását a Világmozgalom az Asztmásokért szervezet kezdeményezte.

Az asztma jellemző tünetei

Az asztma a légutak hiperreaktivitásával - fokozott reakciókészségével - járó légzőszervi megbetegedés. Jellemzőek rá a rohamokban jelentkező vagy állandóan fennálló tünetek - légszomj, sípoló légzés és köhögés -, továbbá a csökkent légáramlás és a légutak különféle ingerekre adott fokozott érzékenysége.

A gyulladásos légutak nyálkahártyája megduzzad, és eltúlzott módon reagál a hétköznapi irritáló anyagokra és az allergénekre. A hörgők simaizmai görcsösen összehúzódnak - ez az úgynevezett bronchospasmus -, ami a légutak beszűkítésével még jobban megnehezíti a kilégzést.

A jellegzetes sípoló hang az erőltetett kilégzés során keletkezik az elzáródott, nyákkal tömített hörgőkben. De nem minden betegnél hallható sípolás. Sok esetben az állandó köhögés a vezető tünet, különösen éjszaka és ébredéskor.

Köhögéscsillapító teák: így készítsd el a legerősebb gyógynövényekből

Nézegess képeket!

Elolvasom

Miért alakul ki?

A betegég kockázati tényezői közé tartozik az öröklődés, az allergiás hajlam, az allergéneknek való kitettség, az aktív és passzív dohányzás, valamit bizonyos vírusfertőzések. A betegség egyértelműen civilizációs ártalomnak számít, előfordulása a fejlettebb országokban magasabb, és évről évre növekszik: az Amerikai Egyesült Államokban a gyerekek csaknem 10%-a asztmás.

Az asztma kezelése

Az asztma a jelenlegi orvosi ismeretek szerint nem gyógyítható, csak kezelhető - bár a gyermekkorban kezdődött betegségek egy része kinőhető. A kezelés célja a kontrollált állapot, vagyis a minél hosszabb tünetmentes időszakok elérése.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Gyógyszeres kezelés

Az asztmagyógyszerek nagy része ma már nemcsak tabletta, hanem inhalációs - belélegezhető - formában kapható. Így kisebb hatóanyagdózisra van szükség a kívánt hatás eléréséhez, ráadásul közvetlenül a hörgőkben hatnak.

Az asztmaellenes gyógyszerek két fő csoportra oszthatóak: szteroid és nem szteroid gyulladáscsökkentőkre, valamint hörgőtágítókra. Utóbbiak - ahogy azt nevük is mutatja - kitágítják a beszűkült légutakat. Mind akut rohamoldásra, mind tartós tünetmentesség biztosítására szolgáló készítmények léteznek már.
A gyulladáscsökkentők esetében fontos, hogy csak rendszeres használattal érhető el a tünetek elfojtása, a rohamok megelőzése.

Immunterápia

A gyógyszeres kezelésen kívül specifikus immunterápia is segíthet asztma esetén. Ilyenkor tisztított, standardizált allergiakivonatot juttatnak a szervezetbe, fokozatosan növekvő adagokkal segítik az allergénhez való hozzászokást. A kezelésnek ez a változata azonban csak enyhe - néhány éve fennálló - asztma esetén jön szóba, amikor csak néhány allergén okoz problémát.

Cikkünk megírásában June Engel, PhD Nagy allergiakönyve segített.

Ezt is szeretjük