John F. Kennedy húgát szörnyű műtétre kényszerítették: a gyönyörű nő árnyéka lett önmagának

John F. Kennedy húga, Rosemary fejfájást okozott édesapjának a viselkedésével, aki drasztikus döntést hozott.

Rosemary Kennedy lobotómiája
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

John F. Kennedy amerikai elnök húga, Rosemary Kennedy a 20. század egyik legjelentősebb amerikai politikai családjába született, élete mégis drámai véget ért. 

Rosemary Kennedy lobotómiája

A legidősebb Kennedy lányért rajongott a nyilvánosság, a sajtó nem győzött beszámolni elbűvölő szépségéről, fotózásokra járt és rajongói voltak. Rosemary 23 éves volt, mikor apja tragikus döntése nyomán élete örökre megváltozott.

Kathleen és Rosemary Kennedy a Buckingham-palotából való távozásukkor 1937-ben. Középen a feleség, Rose Elizabeth Fitzgerald.
Kathleen és Rosemary Kennedy a Buckingham-palotából való távozásukkor 1937-ben. Középen a feleség, Rose Elizabeth Fitzgerald.
Fotó: brandstaetter images / Getty Images Hungary

A beszámolók szerint Rosemary Kennedy nyugodt, kiegyensúlyozott kisgyerek volt, azonban felnőttkorára ez megváltozott, hektikus és kiszámíthatatlan lett, tele hangulatingadozásokkal. 

Úgy gondolták, azért következett be nála ez a drasztikus változás, mert nem tudta felvenni a versenyt testvéreivel, akik szinte mindenben kiemelkedőek voltak, emellett közrejátszottak a kamaszkorral járó hormonális változások is. A Kennedy család számára egyre nagyobb feladatot jelentett a szilaj lány személyiségével megbirkózni, főleg úgy, hogy viselkedése egyre radikálisabb lett. 

23 éves korában az orvosai beszámoltak édesapjának arról, hogy létezik egy új eljárás, a lobotómia, melynek segítségével kezelni lehetne Rosemary hangulatingadozásait és szeszélyeit.

A lobotómia során művi úton, az orron keresztül, egy vésőszerű eszközzel elvágják a homloklebeny elülső részén, a prefrontális kéregben található kapcsolatokat. Az eljárás nemcsak drasztikus és brutális volt, de számtalan kockázatot és szövődményt rejtett magában. 

Rosemary Kennedy édesapja végül úgy határozott, szeretné, ha lányán végrehajtanák a lobotómiát. A beavatkozás után az egykoron gyönyörű, életrevaló, érzésekkel teli nőből egy kifejezéstelen tekintetű, katatón, beszédre és más interakciókra képtelen lény lett.

@windsor.royal.house IB: @historicroyalty #rosemarykennedy #thekennedys #kennedyfamily #lobotomy ♬ som original - Royalty br

A műtét után egy New Yorkhoz közeli pszichiátrián élt pár évig, majd 1949-ben átköltöztették Jeffersonba, haláláig itt élt. Tekintettel a lobotómia utáni állapotára, családja semmilyen szinten nem ápolta vele a kapcsolatot, mindössze édesanyja és húga látogatta meg ritkán - édesapja, aki a műtétet forszírozta, sosem. Rosemary Kennedy 2005 januárjában természetes halált halt a Fort Atkinson kórházban. 

John F. Kennedy meggyilkolása után ebbe a fényűző otthonba költözött Jackie: fotókon az ingatlan

Jackie Kennedy régi házát aukcióra bocsátják.

Elolvasom

Cover-fotó: Profimedia

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük