Leukémia vitte el az Oscar-díjas Paul Scofieldet

Otthona mellett egy kórházban hunyt el Paul Scofield, az angol színpadi élet egyik legnagyobb sztárja.

A filmszakma legnagyobb elismerését Scofield az Egy ember az örökkévalóságnak főszerepéért kapta meg. A filmváltozat előtt a hasonló nevű színdarabban alakította Morus Tamást, munkáját minden idők legerőteljesebb angol színpadi alakításai között tartják számon.

1922. január 21-én született Sussexben, és középiskolás korában már a színjátszást tekintette élethivatásának.

Oxfordban járt egyetemre, többek között a híres íróval, Kingsley Amisszel együtt. Végül otthagyta a nagynevű iskolát, hogy színésznek álljon.

Minden idők egyik legjobb Shakespeare-színésze

18 évesen debütált, és néhány éven belül képességeit Laurence Olivier-éhez hasonlították. A kiemelkedően intelligens színészt elsősorban rendkívül jellegzetes hangjáról és belső erőtől fűtött alakításairól lehetett felismerni.

Sorozatban játszotta a legnagyobb szerepeket a Shakespeare-darabokban, tomboló sikert aratott Ben Jonson Volponéjában. Legnagyobb sikerét az Egy ember az örökkévalóságnak hozta: a színpadi változatot kirobbanó lelkesedés fogadta, és a filmváltozatért megkapta az Oscar-díjat is.

Kollégái is elismerték: 2004-ben minden idők legjobb Shakespeare-alakításának választották Lear királyát. 1994-ben a legjobb mellékszereplő díjára jelölték Robert Redford filmjében, a Kvíz Show-ban. Utolsó filmszerepe a Salemi boszorkányok volt, ezután már csak narrátorként működött.


- A brit színházi élet tíz legnagyobb pillanatából nyolc biztosan Scofieldé volt – méltatta egyszer Richard Burton.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Magánélete botrányoktól mentes volt: 1943-ban vette el a színésznő Joy Parkert, két gyermekük született. Háromszor visszautasította a lovagi címet, majd végül 1956-ban elfogadta azt. Halála előtt visszavonultan élt, dél-angliai birtokán. Hosszú ideje leukémiában szenvedett, 86 éves korában halt meg.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük