A gyönyörű bemondónőt otthona előtt gyilkolták meg: 24 év elteltével is rejtély, ki ölte meg Jill Dandót

Jill Dando tragikus halálát és a meggyilkolásának rejtélyét a Netflix egy háromrészes dokumentumsorozatban dolgozta fel.

Jill Dando halála
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Jill Dando meggyilkolása címmel új dokumentumfilm-sorozatot jelentetett meg a Netflix szeptember 26-án.

A háromrészes történet a BBC egyik legnépszerűbb hírolvasója és műsorvezetője tragédiáját dolgozta fel. Az 1999-ben történt tragédia óta nem derült ki, ki volt a tettes.

Jill Dando halála

Jill Dando 1961 novemberében született, már kislányként elhatározta, hogy egy napon újságíró lesz, így az egyetemi tanulmányait is ilyen szakon végezte. Öt évig a Weston Mercury újságnál dolgozott, majd a BBC-nél kapott állást. Először rádiózott, majd több lokális csatornánál bemondónőként dolgozott. 1988-ban jött el az áttörés, Londonba költözhetett, ahol már a szolgáltató hírolvasója lett.

Jill Dandót a televízió Diana hercegnőjeként emlegették az angolok.
Jill Dandót a televízió Diana hercegnőjeként emlegették az angolok.
Fotó: Fred Duval / Getty Images Hungary

A sorozatból kiderült, hogy az emberek szimpatikusnak tartották őt, könnyen tudtak vele azonosulni, szép arca volt, ráadásul a hangja is kellemesen csengett. Így több műsort is kapott még a hírolvasás mellett, olyan produkciók arca lett, mint például a Breakfast Time vagy a Holiday. 1995-től a Crimewatch műsorvezetője lett, amelyben bűntényeket tárt fel.

Érdekesség, hogy egy interjúja alatt egyik rajongója megkérdezte tőle, szokott-e aggódni a Crimewatchban látottak miatt. Erre így felelt:

- Igen, aggasztóak, de ezek a bűntettek nagyon ritkák. Nem olyanok, hogy kimész az utcára, és arra gondolsz, ez veled is meg fog történni - fogalmazta akkor.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Végül mégis egy gyilkosság áldozata lett 1999. április 26-án, 37 évesen hunyt el, halálának híre az egész országot megrázta, még Erzsébet királynő is kifejezte részvétét és aggodalmát.

Aznap kora reggel elhagyta vőlegénye, Alan Farthing otthonát Chiswickben. Bár már a férfival élt, ritkán visszatért régi házába, amely London egyik jó és nyugodt környékén, Fulhamban volt található.

Dando az autójával ment oda, és körülbelül 11 óra 32 perckor ért a bejárati ajtója elé, azonban végül ott egy rejtélyes ember a földre kényszerítette, majd a bal halántékához érintette a fegyverét, és fejbe lőtte. A szomszédok nem hallottak semmilyen lövést sikításon kívül, így az elkövető hangtompítót használhatott. A dokumentumfilmben az egyik szakértő el is mondta, egy vérprofi végezhetett az angolok imádott tévésével, ugyanis a hangtompítós fegyverek elég ritkaságnak számítanak a való életben.

A gyilkosság után 14 perccel fedezték fel Dando holttestét, majd azonnal értesítették a hatóságokat. A nőt a Charing Cross Hospitalba szállították, ahol 13 óra 3 perckor nyilvánították halottnak.

Nyomozók Jill Dando háza előtt.
Nyomozók Jill Dando háza előtt.
Fotó: Peter Jordan - PA Images / Getty Images Hungary

Az egyik szemtanú egy negyvenes, fehér férfit látott Dando háza előtt elsétálni, aki nagyjából 183 centiméter magas lehetett, azonban a gyilkosságot nem látta. Jill Dando halálát és az az utáni nyomozást is óriási médiafigyelem övezte. A nyomozók több mint 2500 emberrel beszéltek, és több mint ezer vallomást vettek fel. Nagyjából egy év után a gyanú Barry George-ra terelődött, aki a nőtől fél mérföldre lakott.

A férfi korábban számos nőt üldözött, titokban készített hátulról fényképeket róluk, illetve antiszociális figura volt. A rendőrség házkutatást tartott nála, ahol rengeteg olyan magazint találtak, amelyen Dando volt a címlapon, illetve a kompromittáló fényképgyűjteménye között volt egy fotó, amelyen egy maszkos férfi pont olyan típusú fegyverrel a kezében volt látható, amellyel a műsorvezetőnőt is meggyilkolták. Találtak még egy pisztolytáskát is, illetve egy olyan kabátot, amit a szemtanú is látott a rejtélyes férfin 1999 áprilisában. A kihallgatás során mindent tagadott, sőt, bevallása szerint azt sem tudta, ki az a Jill Dando, csak a gyilkosság után szerzett tudomást a létezéséről.

Végül a kabátján találtak egy kevés lőporszármazékot, így a bírósági tárgyalásokon bűnösnek találták. 2001-ben életfogytiglanra ítélték, azonban a szerettei nem hitték el, hogy tényleg ő gyilkolt volna. A férfi lánytestvére nem adta fel, felkeresett egy oknyomozó újságírót, aki bebizonyította, hogy a lőporszármazék nem tekinthető bizonyítéknak. Újratárgyalták az ügyét, majd 2009-ben szabadlábra helyezték.

Barry George nyolc év után szabadulhatott a börtönből, a mai napig azt állítja, nem ő ölte meg Jill Dandót.
Barry George nyolc év után szabadulhatott a börtönből, a mai napig azt állítja, nem ő ölte meg Jill Dandót.
Fotó: Yui Mok - PA Images / Getty Images Hungary

A férfi ma már Írországban él, mert ott békében és nyugalomban élhet, nem úgy, mint Londonban. A dokumentumsorozatban is megszólalt, ahol tagadta, hogy bármi köze lett volna a gyilkossághoz.

A mai napig terjednek különféle teóriák, ki volt az elkövető: egyesek azt feltételezik, hogy Dando a tévéműsora miatt egy olyan piszkos ügybe ütötte az orrát, amelybe nem kellett volna, így bosszúból végeztek vele. Egy másik elmélet szerint egy szerb férfi tette, amiért Dando halála előtt pár nappal a NATO lebombázta az egyik szerb tévécsatorna székhelyét, 16 ember halálát okozva ezzel. A bűnözők világában is terjed egy szóbeszéd, miszerint egy profi bérgyilkos végzett vele.

Natascha Kampusch így éli most az életét

Natascha Kampusch megrázó története 2006-ban járta körbe a világsajtót.

A 34 éves Natascha Kampusch friss fotója: a 8 évig fogságban tartott lány így éli most az életét

Natascha Kampusch új könyvet adott ki idén novemberben.

Elolvasom

Cover- és ajánlóképek: Getty Images

Ezt is szeretjük