Gyönyörű fekvésű az ország egyik leghidegebb települése: Zabar környékét érdemes felfedezni
A hidegrekordok megdöntéséről híres Zabar csodás környezetben fekszik.
Zabar kedves Nógrád megyei kis falu, ami időről időre bekerül a hírekbe, de nem az egyébként létező szépségei, hanem az országos hidegrekord megdöntése miatt.
A falu és környéke az ország egyik leghidegebb téli közép-hőmérsékletű területe, de már nyáron is mértek itt szokatlanul hűvöset: 2014. augusztusában egy hajnalon 4,9 fokot mutattak a hőmérők. Bár a nagy melegben jólesik eljátszadozni a gondolattal, hogy van itthon olyan hely, ahol elviselhetőbb a klíma, ilyenkor azért a községben is magasabb a hőmérséklet. Nem bővelkedik a látnivalókban, a természetjárók mégis joggal kedvelik a festői környéket.
Zabar csodás környezetben fekszik
Zabar a magyar-szlovák határ közelében, Nógrád megye északkeleti szélén található. A Medves-fennsík peremén, a Tarna-folyó völgyében fekszik. Tömegközlekedéssel a körülbelül 30 kilométerre lévő Salgótarjánból közelíthető meg a legegyszerűbben. A különleges földrajzi adottságú falucskát mintegy 480-an lakják, szláv eredetű nevének jelentése „fenyves mögötti hely”.
A település két főbb részre tagozódik, Külső- és Belső-Zabarra, utóbbi dombok között, zártabb területen fekszik, jellemzően itt dőlnek meg az országos hidegrekordok is. A lágyan hullámzó tájban, a két falurész által közrefogott mezőn található a falu legfontosabb látványossága, a Magyarok Nagyasszonyának szentelt római katolikus templom. Az egyhajós templom a 13. században épült, a 15. században gótikus stílusban átépítették. Az 1900-as évek első felében felújították, ekkor készült a torony is. A magányosan, gyönyörű környezetben álló templom fenséges látványt nyújt.
Zabar, kihasználva, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat által telepített automata mérőállomás adatai szerint rendre az ország leghidegebb települései között szerepel, 2020-ban és 2022-ben Hidegfesztivállal csalogatta a faluba a turistákat. A környéket lassan, de biztosan kezdik felfedezni maguknak a kirándulók is.
Izgalmas látnivalók a környéken
Zabar a Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark területén fekszik, ami 64 hazai és 28 felvidéki települést foglal magába, felöleli a Cserhát, a Medves, a Karancs és a Cseres-hegység vonulatait, gazdag a vulkáni képződményekben. A természetbe vágyók Zabar környékén szebbnél szebb vidékekre bukkanhatnak.
A Heves-Borsodi-dombság az 500 métert is meghaladó csúcsaival, sűrű fenyvesekkel keretezett, forrásokban gazdag völgyeivel idilli túrahelyszínt biztosít. Bükkszenterzsébet közelében található például az ország egyik legmagasabb sziklafala, a valóban impozáns Nagy-kő.
A Karancs-Medves vidék szintén számos izgalmas kirándulóhelyet kínál. A természeti látnivalókon túl kultúrtörténeti emlékeket is felfedezhet a területen a látogató, érdeklődésre tarthatnak számot a bazaltkúpokra épült középkori várak, a Salgó, vagy a ma Szlovákiában található Somoskő vára.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vidék szélén, Bárna melletti, közigazgatásilag Szilaspagonyhoz tartozó Kiskő nem mindennapos természeti képződményt tartogat. Kiskő egy évmilliókkal ezelőtt működő vulkán maradványa, sziklaalakzatai alatt egy barlang található, amely a vélekedések szerint egy gázbuborék következtében vagy tektonikai mozgások hatására alakult ki. A barlangnak a csúcsról nyílik egy bejárata, illetve van egy mesterségesen kialakított, vízszintes tárója is. Legendák szólnak róla, hogy egykor törökök lakták, akik kincset is elrejtettek benne.
Nógrád megye legtakarosabb falucskája
Berkenye a Börzsöny délkeleti peremén fekszik, Nógrád, Nőtincs és Szendehely között. Erdők ölelik körbe, és nem halad át rajta forgalmas főútvonal, így a község igen nyugodt és csendes. A kiváló környezeti adottságai mellett az is elmondható róla, hogy rendezett, tiszta, így Nógrád megye egyik legtakarosabb falujának is tartják.
Nógrád megye legtakarosabb kis falucskája valóságos ékszerdoboz: sétáljatok egyet a bájos Hársas-tó partján!
Berkenye bájos kis település a Börzsöny mellett, ideális úti cél, ha a természetbe vágynátok.
Elolvasom(Kiemelt kép: Országalbum/gojkoivan. Cikken belüli képek: Országalbum/gojkoivan,ficak64.)
OLVASD EL EZT IS!
- falu
- falusi turizmus