Vízhiányos a Balaton: mit mond az Országos Vízügyi Hatóság?

A tó vízszintjéről az Országos Vízügyi Hatóság mondott véleményt.

GettyImages-503889359
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Rengeteg szó esik a klímaváltozás negatív hatásairól, és úgy tűnik, a baj a Balatont sem kerüli el: vízhiányos a tó.

Szerencsére a vízszint egyelőre nem ad okot aggodalomra az Országos Vízügyi Főhatóság és a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet szakértője szerint.

Vízhiányos a Balaton

Az aszály, ami az első negyedévben az országban jellemző volt, a magyar tengert sem hagyta érintelenül: sajnos a vízszint apadt, ám egyelőre nem kell megijedni, mert az elmúlt 20 év során volt már rosszabb is a helyzet.

Az Index.hu cikke szerint az Országos Vízügyi Főigazgatóság közölte, hogy a tó év eleje óta folyamatosan vízhiányos állapotú. A vízgyűjtőre esett csapadékmennyiség 33%-kal kevesebb, mint az 1991 és 2020 közötti időszak átlaga volt. Bár 2022 áprilisában a bővebb csapadékmennyiség mérsékelte ezt az elmaradást, mégsem orvosolta a vízhiányt, ráadásul májusban a havi átlagnak csak a 7%-a hullott, ami szintén nem segített a helyzeten.

Mindeközben, ahogy a hatóság felhívja a figyelmet, a jelenlegi balatoni vízhiányra már volt precedens: 1921 és 2021 között nem kevesebb, mint 67 alkalommal mértek a 2022. május 1-én mért 105 cm-nél sekélyebb vízszintet.

A hatóság mindenkit megynyugtat, hogy az alacsonyabb vízhiány szélsőséges ugyan, de nem rendkívüli, csupán a víz természetes játékáról van szó.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az Indexnek Tóth Viktor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet főmunkatársa is nyilatkozott, aki elmondta, hogy a tónak van egy természetes, 40-50 centiméteres vízszint-ingadozása, amit minden gond nélkül elvisel ökoszisztémája.

A szakértő azt is hozzátette, hogy a jelen vízállás nem mondható túl alacsonynak, mivel a víz a maximálisan lehetséges 120 cm szabályozási szinthez képest csupán nagyjából 4 százalékkal keveseb, amit pedig nagyjából 4-5 éve emeltek meg 110 centiméterről.

A túlzott szabályozás ártana

Tóth Viktor szerint a tónak ártana a túlzott emberi beavatkozás, a túlszabályozás, túlstabilizálás, hiszen az megzavarja a természetes folyamatokat.

- A vízszint ingadozásának hiánya miatt például a nád nem tud magról szaporodni, az üledék nem tud átlevegőzni stb., pedig vannak élőlények, amelyeknek erre az élőhelyre van szükségük - mondta az Indexnek.

A szakértő szerint, ha a vízszintet mesterségesen magasan tartják, akkor a felső, felmelegedett réteg oxigénben szegénnyé válhat, ami algavirágzáshoz vezet. A tó ökoszisztémáját már az is rosszul érinti, hogy a nyári fürdőzők napteje, napolaja a vízbe kerül.

A kilátások

Felmerül a kérdés, mi várható a jövőben. A nyári időszak előtt sokakat érdekel, befolyásolja-e a vízminőséget a vízszintcsökkenés. Szerencsére nem.

- Többször előfordult már alacsony vízállás, a kétezres évek elején jóval sekélyebb volt a tó, mint most, de a vízminőség szempontjából minden további nélkül alkalmas a fürdésre. Persze jelenleg is vannak problémák a Balatonnál, de egyelőre nincs olyan, ami miatt aggódnunk kéne - mondta Tóth Viktor az Indexnek.

A Balaton vízszintje egyébként a 78-88 cm közé csökkenhet a szezon végére, tehát az érvényben lévő szabályozási szint alá fog apadni.

Csodás balatoni túracélpont

Ha szívesen túráztok, akkor ajánljuk figyelmedbe a Csobánc káprázatos vidékét, balatoni panorámáját.

A Csobánc tetejéről káprázatos a balatoni panoráma: gyönyörű körtúrán barangolható be a vidék

A Balaton mellett magasodó Csobánc impozáns tanúhegyéről gyönyörű kilátás nyílik a vidékre.

Elolvasom
Ezt is szeretjük