Így haldoklik a világ egyik legnagyobb sós tava: szörnyű látvány az Urmia-tó pusztulása
Az Urmia-tó zsugorodása a körülötte élők egészségét, megélhetését is veszélyezteti. Talán még van remény a folyamat visszafordítására.

- 4 öltözködési hiba, ami slampossá teszi a megjelenést: ezek a fazonok nem passzolnak össze »
- A 49 éves Heidi Klum a megszokott szemsminkje nélkül egy kicsit más: a címlapon alig fedi festék az arcát »
- Ez a két csillogó árnyalat meghatározó lesz idén az Armani szerint: modern változatban a ’20-as évek nőies eleganciája »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
Az Irán északnyugati részén fekvő Urmia-tó egykor a Közel-Kelet legnagyobb és a világ hatodik legnagyobb sós tava volt, kiszáradó medencéje mára apokaliptikus látványt nyújt.
A tó korábbi méretének töredékére zsugorodott, egyes becslések szerint a víz közel 90%-a elpárolgott. A részben a klímaváltozásnak, részben a mezőgazdaságnak betudható természeti katasztrófa a környéken élők egészségét, mindennapi megélhetését is veszélyezteti.
Tizedére zsugorodott a tó
Az Urmia-tó Kelet- és Nyugat-Azerbajdzsán tartomány között helyezkedik el, lefolyástalan, vize nemcsak sóban, hanem ásványi anyagokban is bővelkedik. A klímaváltozás, a csapadék csökkenése és az emelkedő hőmérséklet mellett az utóbbi körülbelül három évtizedben a mezőgazdaság állami támogatással történő átalakítása, az öntözéses rendszerre való áttérés miatt zsugorodott korábbi méretének tizedére.
A földművelés, a háztartások és az ipar növekvő vízigénye miatt több mint ötven duzzasztógátat építettek a tavat tápláló folyókra. A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy az ország legfontosabb vízgyűjtői az utóbbi évtizedekben mind melegebbek lettek, csökken a vízhozamuk, kevesebb csapadékot kapnak. Az Urmia-tó környékét nemzeti parkká nyilvánították, az iráni kormány ígéretet tett a rehabilitációjára, ami hosszú éveket vehet igénybe.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- globális felmelegedés
- klímaváltozás
Egyre jobban kizöldül a Mount Everest környéke: hatalmas a változás sajnos

- vásárlás
- környezetszennyezés