Káprázatos fotókon a tiszavirágzás - Hol nézheted meg a csodás természeti jelenséget?
A tiszavirágzás több magyarországi folyón is megfigyelhető évről évre.
Júniusban elindul a kérészek násztáncának időszaka, mely elsősorban a Tiszán és mellékfolyóin csodálható meg, idén azonban elsőként a Rába egy oldalágán, a Kis-Rábán örökítették meg a tiszavirágzást.
Az ELTE Savaria Biológiai Tanszék Facebook-oldalán tett közzé nemrégiben fotókat a természeti jelenségről, azokat dr. Szinetár Csaba, az intézmény főiskolai tanára készítette, ismertető leírással is ellátva a képes beszámolót.
Tiszavirágzás a magyar folyókon
A tanszék posztjából kiderült, hogy a tiszavirág az európai síkvidéki folyók egykor elterjedt kérészfaja volt, ám a 70-es évekre - elsősorban az emberi tevékenység miatt - mindössze a Kárpát-medencére szorult vissza élőhelye. Nevével ellentétben azonban nem csupán a Tisza vízrendszerében figyelhető meg.
Kérészek a Rába és a Tisza vizeiben
A Rábában fennmaradt populáció is jelentős, a faj genetikai sokféleségének megőrzésében kiemelten fontos. A Debreceni Tudományegyetem kutatói által végzett vizsgálatok alapján a rábai fajok az egykori rajnai populációkhoz állnak közelebb, és nem a tiszai rovarokhoz, ez pedig annak köszönhető, hogy az utolsó jégkorszak után a Rába és a Rajna közös Duna menti menedékhelyről települtek be a fajok.
A Kis-Rába tiszavirágzását idén nagyon korán, már június 1-jén megfigyelték, ekkortájt zajlott le a három évig fejlődő lárvákból kikelő imágók szaporodási célú rajzása. A genetikai eltérésből eredően a rajzásuk is eltérő időben zajlik, a tiszai jelenség hetekkel későbbre várható. Tavaly ez június utolsó napjaiban játszódott le a tiszai megfigyelőpontok környékén, az idei időpontokra még kevés jel mutat.
A Tiszán szervezett utak is indulnak
A kérészek tánca országszerte jelentős turisztikai eseményt jelent, melynek megcsodálására csoportos szervezett túrák is indulnak szakvezetéssel, elsősorban a Tiszán, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság eseményein.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A jelenség az időjárás függvényében is alakul, és általában több szakaszban zajlik, eleinte csak néhány száz rovar tánca látható, főrajzás alatt akár milliók is rajzanak. Főként a késő délutáni és esti órákban tetőzik. A korábbi évek tapasztalatai alapján nagyjából három nap áll rendelkezésre, hogy részt vegyenek a kirándulók az eseményen, ezért érdemes követni a nemzeti park Facebook-oldalát.
Tavaly a Tiszakürti Arborétum területén tartottak szervezett túrákat, de a Tisza-tó kikötőin és mólóin, valamint a Felső-Tisza egyes pontjain is szerveztek már megfigyeléseket. Speciális túrafelszerelés nem szükséges azokra, de az időjáráshoz illő ruházat és a szúnyogriasztó javasolt.
Vadlovak a Hortobágyon
A pentezugi vadlórezervátum több száz Przewalski-lónak ad otthont Hortobágyon.
Több száz vadló él a magyar pusztán: ismered a pentezugi rezervátumot?
A pentezugi vadlórezervátum több száz Przewalski-lónak ad otthont Hortobágyon.
Elolvasom(A borító- és ajánlókép illusztráció, a Tiszán készült, forrása: Getty Images.)
- tiszavirágzás
- tisza
- tisza-tó
- kérész
- rovarok
- természeti jelenség
- természeti csoda
- rába
- kisalföld
- hanság
- nemzeti park
- hortobágy
- hazai kirándulóhely
- Utazás