Tiszadob kincse egy francia lovagi várkastélyhoz hasonlít: Sissi tiszteletére épült a meseszép alföldi kastély
Sissi tiszadobi kastélyához labirintus és páratlan angolkert is tartozik.
Az Észak-Alföldön, Tiszavasváritól 21 kilométerre, a Tisza folyó partján fekszik a hangulatos és bájos Tiszadob. A nagyközséget több mint 2700 fő lakja, és tele van szebbnél szebb látnivalóval: egy mégis mind közül kiemelkedik.
Amellett ugyanis, hogy a község környezete tele van védett természeti kincsekkel, buja holtágakkal, ártéri erdőkkel, gémteleppel, ráadásul a tiszadobi Tubus-torony egykori magtárában helytörténeti múzeum működik, és református temploma is szép, igazán híressé Andrássy-kastélya teszi.
Sissi is szerethette a kastélyt
A tiszadobi Andrássy-kastélyt id. Andrássy Gyula, az Osztrák–Magyar Monarchia első külügyminisztere építtette még az 1800-as években, ám máig csodaszép állapotban maradhatott fenn. A Meinig Artúr tervezte épület neogótikus-romantikus stílusban épült, sok toronnyal és gyönyörű angolparkkal, állítólag Wittelsbach Erzsébet magyar királyné, azaz a gyönyörű Sissi tiszteletére.
Az Andrássy-kastély stílusa és hangulata részben a vajdahunyadi várat, részben a középkori francia, Loire-folyó mentén megépült lovagi kastélyokat idézi, ez utóbbit az is indokolhatja, hogy az építtető gróf az 1848-49-es szabadságharc után Franciaországba emigrált, innen vehette a mintát.
Csodás angolkert
A kastélyhoz tartozó angolkert rendezett parkjai és szép rózsalugasai az épület története szerint Sissit is ámulatba ejthették. A nyolchektáros park máig pazar látvánnyal várja a látogatókat, liliom rajzolatú bukszuslabirintusát tiszafák fogják közre.
De nemcsak gyönyörű a kert és az építmény, hanem tele van érdekességgel is. A kastélyt jellemző számokban az idő mértékegységei érhetők tetten: négy bejárata a négy évszakot jelképezi, 12 tornya a hónapokat, 52 szobája a heteket, míg 365 ablaka a napokat.
A fennmaradt emlékek tanúsága szerint a grófcsalád és a kastélyban dolgozók nagy szeretettel és csodálattal írtak leveleikben az 1800-as években Tiszadobról és a birtokról, úgy tartották, a környéken élők udvarias és önzetlen emberek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kastély sorsa a háborúk után
Az egykori pompa véget ért a világháborúkkal, más városokból érkező forradalmárok vezetésével az emberek a kastélyt lerombolták, kifosztották, a gazdag belső odaveszett. Andrássy gróf többé nem tért vissza az épületbe, mely a háborúk után román katonai kórházként, görög menekültek gyermekvárosaként, majd gyermekotthonként működött. Az intézmény 2007-től került másik épületbe, 2014-re véget ért felújítása óta bárki számára látogatható a kastély.
A kastély hétfő kivételével mindennap nyitva tart, áprilistól októberig 10-től 18 óráig, a téli szezonban pedig 9-től 17 óráig, óránként induló tárlatvezetéssel. A felnőtt belépőjegy ára 1000 forint, diákok és nyugdíjasok számára 500 forint, de további kedvezmények is igénybe vehetők.
(Képek: Indafotó/H1N1, lászló lovag, Országalbum/szasa.)
A Nádasdy-kastély minden kövét a szerelem járja át: még a pápa is áldását adta
Nézegess képeket!
Elolvasom