Halott várost találtak a föld alatt

Rejtélyes felfedezés Afrikában

Több évig tartó ásatások során egyedülálló helyet találtak meg a régészek Szudánban.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az MTI információi szerint mintegy 35 kis piramist és más sírokat tártak fel francia régészek az észak-szudáni, szedeingai nekropoliszban, vagyis halotti városban folyó ásatások során.

Az ásatás helyszíne

A 2009 és 2012 között felfedezett ókori építmények mintegy kétezer évesek, és a Kusita Királyság idejéből származnak, amely Egyiptommal, majd a Római Birodalommal volt határos.

A Kusita Királyság Núbia területén, vagyis a mai Szudán északi részén virágzott az időszámításunk előtti 9. század és a 4. század között. Halotti építészetére az egyiptomi piramisépítés volt nagy hatással, Szedeingában évszázadokon keresztül folyt piramisépítés.

Túlzsúfolt nekropolisz

A régészeket meglepte, hogy egy viszonylag kicsiny térségben milyen nagyszámú piramist építettek: 13 építményre egy ötszáz négyzetméteres helyen bukkantak rá. - Óriási a piramissűrűség a térségben. Több száz éven át folyt ilyen építkezés, egyre többet és többet húztak fel.

A temetkezési hely szinte minden négyzetméterét kihasználták. Az építkezések mindaddig folytatódtak, amíg volt szabad hely a nekropoliszban, majd eljutottak egy olyan pontra, mikor már a régebbi sírokat kellett újra felhasználni - magyarázta Vincent Francigny, a szedeingai francia régészeti misszió vezetője a LiveScience tudományos hírportálnak.

A világ 15 titokzatos romvárosa

Nézegess képeket!

Elolvasom

Gyermek- és nagymamasír

A homokkal és földdel borított piramisalapok csúcsai a régészek szerint mára az idő vasfoga, illetve az itt áthaladó karavánútvonalak jelentette rongálódás miatt nem láthatók.

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A piramisok száma és sűrűsége is komoly tudományos hírt jelent, emellett azonban más, a föld alól előkerült érdekességekről is számot adtak a tudósok: ezek közé tartozik a legkisebb feltárt piramis - csupán 75 centiméteres -, amelyben egy gyermeket temettek el, illetve az, amelyben egy feliratot is találtak, miszerint a családtagok kérik az isteneket, hogy méltóképp gondoskodjanak az itt eltemetett nagymama túlvilági jólétéről.

Kép: dailymail.co.uk.

Ezt is szeretjük