Szörnyépületek a világból
Az építészeti remekművek mellett melléfogások is jócskán akadnak a világban. Némelyik különösen mulatságos.
Az olyan épületek, mint a kölni dóm, az Eiffel-torony vagy épp a Sagrada Familia-templom, joggal vonzzák turisták tízezreit minden évben, a monumentális remekművek mellett azonban az építészet furcsa, ugyanakkor megmosolyogtató alkotásai is az utazók kedvenceinek számítanak. A következő helyek láttán a szokatlan csodákhoz szokott szemek is kikerekednek.
Elefánt, kilátással: Lucy, Atlantic City, USA
A különc építészeti alkotások, egyben a legagyafúrtabb forgalomösztönző módszerek egyik kiváló példáját jelenti a szerencsejátékok közismert otthonában, az egyesült államokbeli Atlantic City-ben található Lucy, az elefántot formázó különös épület. Az ötlet 1881-ben, az akkor 25 éves James V. Lafferty vállalkozó fejéből pattant ki, aki a meghökkentő építménnyel kívánta a környékbeli nyaralókra felhívni a leendő ingatlantulajdonosok figyelmét.
A terv bevált, a rémült tekintetű elefántnak köszönhetően az üdülők rohamos gyorsasággal keltek el, és a terület látogatottsága is ugrásszerűen megnőtt, sőt, Lucy azóta is az egyik legkedveltebb turisztikai célpont a térségben. A 65 méter magas és 90 tonna súlyú, gigantikus szerkezet lábából csigalépcső vezet fel a kilátópontig, ahol a turisták az óceán nyújtotta panorámát is megcsodálhatják.
Kosarat a kosárból: Longaberger Home Office, Newark, USA
A Longaberger vállalat, mely Ohio délkeleti részének egyik legjelentősebb munkaadója és legnagyobb táskákat, valamint életmódhoz kapcsolódó termékeket árusító cége, többek között annak a különös ötletnek köszönheti rendkívüli népszerűségét, mely arra ösztönözte, hogy székhelyét egy hatalmas bevásárlókosárral képviselje.
Így épült fel az Ohio állambeli Newarkban a környék jelképes épülete, a világ legnagyobb kosár alakú háza, mely a cég legnépszerűbb termékét, a közepes méretű, fonott piaci bevásárlókosarat ábrázolja.
Longaberger célja a csaknem 150 tonnás monstrummal a figyelemfelhívás mellett az volt, hogy otthonos és családbarát környezetet teremtsen tanácsadóinak és ügyfeleinek. Bár terve az volt, hogy a vállalat összes épülete hasonló formát öltsön - hisz kosarat venni egy kosárból nem mindennapi dolog -, haláláig csak a székhely épülete született meg, a további kosáralakú házak ötletét lányai megvétózták.
A tojások szentélye: Torre Galatea, Spanyolország
A spanyolországi Figueres városában az öreg kontinens egyik legkülöncebb épületét tekinthetik meg az érdeklődők, a 20. század kiemelkedő szürrealista festője, Salvador Dalí szülőhelyén áll ugyanis a feleségéről elnevezett Torre Galatea, ahová a művész 1984-ben, Púbolból való hazatérése után költözött, illetve itt is élt egészen haláláig, 1989-ig.
A múzeumként funkcionáló épület, mely mind a laikusokat, mind a műértőket megosztja, legkülönlegesebb látványelemeit a tetővonal mentén elhelyezkedő óriás, kőből készült tojásszobrok jelentik, melyek híven tükrözik a modern művészet sajátos képviselőjének egyéni látásmódját. Beljebb haladva is kizárólag az ő munkái láthatóak, melyek legalább annyira meghökkentőek, mint maga az épület.
Kínai istenségek között: Tienzi Hotel, Kína
Bár a világ legcsúnyább turistalátványosságait tárgyaló cikkünkben már szó esett róla, a Pekingben található Tianzi Hotel a meghökkentő és vicces épületek sorából sem maradhat ki. A hatalmas épületcsoport, melyet lehetetlen nem észrevenni, három kínai istent ábrázol, kiknek tízemeletes és több mint 40 méter magas alakja egy szállodát takar.
A 2001-ben emelt hotel figurái jelképes kiegészítőikkel, tarka ruhájukkal és egyéni arckifejezésükkel a szerencsét, a jólétet, a boldogságot és a hosszú életet szimbolizálják.
A szálloda bejáratát az egyik alak cipőjénél találhatják meg az itt megszállni kívánó turisták, akik akár a nagy sárga barackban kialakított különleges lakosztályban is eltölthetnek egy éjszakát. Az épület a világ legnagyobb festett, megjelenítő szoborépületeként a Guinness Rekordok Könyvében is szerepel.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek: es.wikipedia.org, Luidger; interstatedodgeball.wordpress.com; en.wikipedia.org, Tysto; commons.wikimedia.org, Dtcdthingy, fisher.osu.edu.
OLVASD EL EZT IS!
- ázsia
- dél-amerika
Megrázó képeken az eltemetett városok
- új-zéland
- világjáró