Közel van, és olcsó - Szlovénia 5 gyönyörű városa 5 nap alatt
Szlovénia legismertebb városai egy nap alatt is kényelmesen megtekinthetőek.
Szlovénia kis ország, de koncentráltan minden megtalálható benne, amit a turisták keresnek: élhető, nagy történelmi múltra visszatekintő városok, az Alpok lábánál elterülő hegyek és mediterrán tengerpart az Adrián. Öt nap alatt rohanás nélkül megtekinthető az ország öt leghíresebb városa és azok szűkebb környezete.
Úgy nyaralhatsz külföldön, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia egykori részén kicsit otthon is érezheted magadat az osztrákok precizitását és az olaszok bohémságát ötvöző országban. A legkényelmesebben és leggyorsabban autóval járható be, az árak tekintetében pedig a magyar fővároséival számolhatsz. Mutatjuk az öt legszebb szlovén várost és látnivalóikat!
Maribor
A Magyarországhoz legközelebb eső, legjelentősebb szlovén város a második fővárosnak is nevezett Maribor, ami Budapestről három óra alatt elérhető.
A Dráva partján sétálgatva nem lehet csak úgy elmenni a 17. században épült ház mellett, melynek a falára futtatták fel a szőlőt a világ legidősebb, négyszáz éves tőkéjéből, ami a mai napig terem. Körülbelül évi ötven kilogrammot szüretelnek róla, a bort pedig díszes üvegcsékben protokolláris eseményeken ajándékozzák el. A maribori Öreg szőlő - stara trta - nedűjével meglepték már például Akihito japán császárt vagy Bill Clintont, az USA egykori elnökét is.
A folyópartról kényelmesen és hamar el lehet érni gyalogszerrel Maribor főterét és annak környező utcáit, ahol hangulatos kis éttermeket és bárokat találni.
Mivel Maribor a Pohorje-hegy lábánál fekszik, egy rövid autóút után máris friss, hegyi levegőt szippanthatsz, miközben túrázol, vagy a felvonót használva a hegytetőn sétálsz. Az ösvényeken akár gombát vagy áfonyát is lehet gyűjteni - utóbbit a helyiek a házilag elkészített, magasabb alkoholtartalmú likőrbe áztatva is fogyasztják. A Borovnicka hűvösebb napokon különösen jólesik egy-egy hosszabb túra végén.
Maribor-Pohorje negyven kilométeres síterepével télen a síelők közkedvelt úti célja: Szlovénia legnagyobb sícentruma a Magyarországhoz legközelebb eső szlovén síterep, a határtól csupán egyórányi autóútra fekszik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ljubljana
Az ország központjában található Ljubljana bármelyik évszakban turistacsalogató úti cél. Mariborból másfél óra alatt elérhető. A szlovén fővárosra a legszebb kilátás a ljubljanai várból nyílik, ahova a budapesti várhoz hasonlóan siklóval is fel lehet jutni, csak a szlovénoké nem olyan régi, mint a magyar: 2006-ban adták át az üvegfalú kabinnal közlekedő eszközt. A sikló állomása a piaccal szemben található, amit szép időben szintén érdemes a városnéző túrába betervezni.
A Ljubljanica-folyó mindkét partján sétálgathatsz, kávézók egész sorában üldögélhetsz a fák alatt, a folyót vagy a várhegyet nézve. A Preseren térre és a Ferences-templomhoz három hídon is eljuthatsz az Óvárosból, melynek gyönyörű házai a boldog békeidőket idézik. Autóforgalommal Ljubljana Óvárosában sem nagyon találkozni, a lakosok többsége egyöntetűen támogatta, hogy a macskaköves utcák jó részét adják át a gyalogosoknak és a bicikliseknek.
Koper
Ljubljanától körülbelül egyórányi autóútra található Koper, a szigetből lett félsziget, Szlovénia legfontosabb kikötővárosa az Adrián, az olasz határ közelében. Ötszáz évig állt Velence fennhatósága alatt, majd az Osztrák Császárság, végül az Olasz Királyság része volt, ami meghatározta a város építészetét.
A velencei hatás legékesebb példája a főtéren álló, 15. században épült Prétori Palota, ahonnan nyolcszáz éven át irányították a várost, valamint a vele szemben található Loža - Loggia -, melyben ma többek között kávézó működik. Az óvárosban és a szűk sikátorokban sétálva is az az érzésed lehet, mintha nem is Szlovéniában, és nem is a 21. században lennél. A települést városfal védte 12, a diadalív mintájára épült városkapuval, melyekből mára már csak egy maradt meg. Azon kilépve az időutazás is véget ér, már egy modern kikötővárosban találod magadat.
Piran
Az olasz hatás Piranban még jobban érezhető, a település kétnyelvű, a szlovén mellett az olasz is hivatalos nyelv. Szintén ötszáz évig állt velencei uralom alatt, a 19. század végén pedig a Monarchia az egyik legvirágzóbb városa lett, Ausztria első trolibuszvonalát 1909-ben Piran-Portorož között adták át. Piran legfontosabb kereskedelmi cikke a só volt, a sólepárlók működésének feltételeit már a 13. században írásban rögzítették. A főtéren található kis boltban különböző minőségű, ételkészítéshez használható sókat, sós csokoládét, sót tartalmazó kozmetikumokat is találsz.
A Kopertől alig félórányira fekvő Piran télen-nyáron közkedvelt úti célja a turistáknak, éghajlatának köszönhetően decemberben is viszonylag enyhe az idő, és egy tengerparti bárban egy átlagos budapesti kávézó árán kortyolgathatod az Aperolodat vagy a kávédat. A tengerparti sétányon gyalog és biciklivel is hamar elérhető a nyaralóvárosnak nevezett Portorož, ahol számos szálloda található. A part mentén kiépített bicikliúton közlekedhetsz. Szép időben Piran kikötőjéből a vitorlások is kifutnak.
Az óváros csak gyalog közelíthető meg, a szűk sikátorokban, melyek a kis tereket kötik össze, nem is lehetne máshogy közlekedni. A meredek, keskeny kis utcák labirintusnak tűnnek, de csak első ránézésre: a házakat úgy festették, és az ablakokat úgy alakították ki, hogy az utcácska végét elnézve olyan látványt nyújtsanak, mintha zsákutcába tévedtél volna. Így próbálták megtéveszteni a várost támadó, nehéz páncélba öltözött katonákat, akiknek a felszerelésük súlya alatt nem volt kedvük minden sikátort tüzetesen átkutatni, a helyieknek pedig volt idejük még gyerekeket cipelve és időseket támogatva is felérniük a menedéket nyújtó Szent György-templomhoz. A dombtetőn álló várhoz is érdemes felsétálni, szép időben mindkét nevezetesség falai alól pazar a kilátás, ellátni az olasz és a horvát partokig is. Pirant már a 7. századtól erős várfal védte, ami a magasból jól kivehető.
Celje
Egy ötnapos utazás utolsó napjára érdemes Celjét, a történelmi Alsó-Stájerország regionális központját tartogatni. Szlovénia egyik legépebben megmaradt és felújított középkori vára, a celjei Felső Vár alatt, három folyó találkozásánál épült városka igazi kis ékszerdoboz, mely már a kelta időkben is lakott volt.
Hangulatos kis utcái mellett a felújított várat semmiképp ne hagyd ki, hisz a magyar történelemben és a hatalmi játszmákban is fontos szerepet játszott, továbbá egy tragikus szerelmi történetet is rejteget.
Még több látnivaló Szlovéniában
Ha meglátogatod a gyönyörű szomszédos országot, és van lehetőséget itt-ott egy kicsit többet is elidőzni, akkor ezeket a helyeket nézd meg!