Sziklákba vájták a házakat és az erődöt a török vidéken: a különös épület már a Bizánci Birodalom óta áll
Egy török kisváros lakóinak már teljesen hozzászokott a szeme a látványhoz, amin mások csak a szájukat tátják.
Bár hazánkban is rengeteg gyönyörű és hatalmas épület ejthet ámulatba, érdemes néha kicsit szétnézni a nagyvilágban, hiszen egészen elképesztő csodákba lehet belebotlani - akár olyanokba is, amiket csak nagyon kevesen ismernek.
A török Ortahisar városa nem sok embernek mond bármit is a világon, még a hely látványosságait is kevesen ismerik, pedig a legszembetűnőbb nevezetességet nehéz nem észrevenni: a sziklába épült vár egyenesen a város fölé magasodik, és onnan tekint le a lakókra.
A világ egyik legkülönösebb vára
Egy várról általában mindenkinek a tornyok, esetleg az omladozó falak és a középkori lovagok jutnak az eszébe, ám a Törökország középső részén található Ortahisar városa egészen más jellegű várat mondhat a magáénak - elég csak ránézni, hogy bárki meggyőződjön róla. Az egész várost a 90 méter magas sziklavár uralja, ami nem egyedi a környéken: egész Nevşehir tartományban jellemzőek a kőzetekbe vájt lakások, templomok és kastélyok, hiszen ez az ország egyik legszárazabb, legkopárabb vidéke, ami az ilyen jellegű építészetet tette lehetővé.
A rengeteg hasonló vár közül a Sivrikaya-vár az egyik leghatalmasabb: bár nem maga az építmény büszkélkedik monumentális méretekkel, hanem inkább a sziklafal, amiben létrehozták, mégis elismerésre méltó, hogy már a Bizánci Birodalom idején képesek voltak ilyen jellegű építményt létrehozni, ami ráadásul a mai napig áll. A vár nem uralkodók vagy nemesek számára készült: mivel magasan volt, és jól beleolvadt a környezetébe, ezért kitűnő szolgálatot tett menedékhelyként, amikor ellenséges csapatok érkeztek a környékre.
Nem ez az egy látnivaló van a környéken
Ortahisar városa különleges helyen fekszik, hiszen Kappadókia és a Göreme Nemzeti Park is a közelben van, és ezeket a területeket szép lassan egyre több turista fedezi fel. A környék fő látványossága - ahogy Ortahisarban is - a sziklákba, hegyoldalakba vájt építmények, nem véletlenül nevezik a területet a „barlangtemplomok völgyének” is. Ezen a vidéken található Derinkuyu is, a véletlenül felfedezett, föld alatti szellemváros, de aki az ilyen jellegű látványosságokat szereti, annak Kaymaklit is érdemes észben tartania, ahol szintén a föld alatt alakították ki a lakóhelyeket.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár a környék egyre több látogatót vonzott az érdekes, a világban sehol máshol nem látható nevezetességeivel, mégis talán Ortahisar városa az, ami a legjobban kimarad ebből a körforgásból, pedig az egyik leglátványosabb sziklavár itt található.
A nagyjából tizenötezer lelket számláló település nem csak a monumentális, egész városképet meghatározó látványosságáról ismert: jelentős zöldség- és gyümölcstermesztő vidék, hiszen a száraz, kopár földrajzi viszonyok ellenére a citrusfélék, a burgonya, a hagyma és az alma remekül megterem, ami ráadásul az itt található tufakősziklák lyukainak köszönhetően remekül tárolható, hiszen bennük télen és nyáron is egyaránt 10 °C a hőmérséklet, ami ideális az itt termelt árunak.
Mi Törökország fővárosa? Villámkvíz földrajzból
Az ország-főváros tematikájú földrajzi kvízek csak elsőre tűnnek könnyűnek.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- törökország
- világjáró