Szigorúan titkos laboratórium működött a magyar kastélyban: Székesfehérvár elhagyott kincse izgalmas hely
A Székesfehérvárhoz tartozó Simay-Holczer-kastély izgalmas története regénybe illő.

Titkos labor, szovjet katonai temető, lepusztuló falak: a Székesfehérvárhoz tartozó Kisfalud Simay-Holczer-kastélya mozgalmas, már-már regénybe illő történetről mesél az utókornak.
Az elhagyott, romantikus stílusú kastélyt még az 1900-as évek első felében építették, a fennálló információk szerint Adamek Ferenc mérnök tervezőmunkáját dicséri. Az egykor szebb napokat látott épület ma romjaiban várja, hogy valaki ismét visszaadja régi fényét.
A Simay-Holczer-kastély
A kastélyról tudni lehet, hogy utolsó tulajdonosa a Simay család volt, ám Simay Lajos a háborút követően Ausztriába volt kénytelen menekülni az üldöztetés elől. Hátrahagyott feleségét, Rezi Rózsát elfogta az ÁVH, és válásra kényszerítették, miközben minden vagyonukat elkobozták.
A gyönyörű épületet és parkját 1945-ben tehát államosították, termelőszövetkezeti tulajdonba került. Bár eredeti tulajdonosa, Simay megpróbálta később visszaszerezni az elvesztett ingatlant, a korábban tőle elvett hivatalos okiratok hiányában már sosem kaphatta vissza tulajdonát.
A rendelkezésre álló adatok szerint az ötvenes években elsősorban lakhatási célokat szolgált, főként bányamérnökök és családjaik számára. 1956-ban azonban egy szigorúan titkosan működő laboratóriumot is nyitottak alagsorában: a közeli bányamunkákhoz zajlottak itt robbantásos kísérletek.
A hatvanas években még esti iskolának, valamint szolgálati lakásoknak adott helyet az egykor csodásan impozáns kastély, ám a felújításra, karbantartásra már nem szenteltek sem időt, sem energiát, sem számottevő anyagi forrást. Egészen 1998-ig állami tulajdonban volt, majd magántulajdonba kerülve romosodott tovább.
Érdekesség, hogy a kastélyparkban még egy szovjet katonai temetőt is kialakítottak, egy obeliszkkel a középpontban. Ezt csak 2013-ban számolták fel, exhumálva és méltó tisztelettel újratemetve a halottakat.

Múzsák a csók után irodalmi est
Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni.A könyvben szereplő nők történeteiről Bálint Lilla szerző mesél, míg Hernádi Judit egy-egy megrázó vagy felemelő könyvrészletet olvas fel.
Promóció
A kastély mára szinte teljesen kiürült, a mozdítható tárgyakat gyakorlatilag egytől egyig ellopták belőle, csak a falak állnak egyre bizonytalanabb lábakon, fölötte a jócskán megrongálódott tetővel. A telket elkerítették, a tulajdonos az elmúlt évtizedekben többször változott ugyan, de az építményt és felszámolt parkját senki nem újította fel.
Íme, az elhagyott szovjet laktanya
Szentkirályszabadja elhagyatott szovjet laktanyáját a magyar Csernobilnak is szokták nevezni.
Így néz ki a szovjet szellemváros Magyarországon: az elhagyatott laktanya a Balaton mellett bújik meg
Szentkirályszabadja elhagyatott szovjet laktanyáját a magyar Csernobilnak is szokták nevezni.
Elolvasom(Borító- és ajánlókép: Indafotó/sasy, K.Kriszti.)
- kastély
- kastélypark
- romok
- székesfehérvár
- elhagyatott
- elhagyatott hely
- érdekesség
- történelmi látnivalók
- régi épület
- Utazás