Több száz éves parasztházakban élnek a legszebb japán falucskában: hótakaró alatt különösen hangulatos a helyszín
Shirakava-go minden évszakban olyan, mint egy ékszerdoboz.

- A 60 éves Meg Ryan letisztult szettekben is mindig csinos és nőies: a Top Gun egykori sztárja a klasszikus stílus híve »
- A szezon legnőiesebb sztárfrizurái sokféleképpen variálhatók: nem csak akkor mutatnak jól, ha fodrász szárítja be őket »
- Ez az amerikai divattervező hozta vissza a letűnt eleganciát: Charles James még Christian Diort is megihlette »

- 10 ismert magyar közmondás, amiből elvettünk egy-egy szót: tudod, mi hiányzik?
- Helyesíráskvíz: ironikus vagy irónikus? Tudod, hogy írjuk helyesen?
- Hogy néz ki egy női test több mint 50 kiló fogyás után? 8 nő előtte-utána képeken mutatta a változást
- Vastag Csaba címlapon új barátnőjével: a gyönyörű Evelinnel már össze is költöztek
- Heather Locklear lányából szőke szépség lett: a 24 éves Ava le sem tagadhatná édesanyját
Hegyek ölelésében, varázslatos természeti környezetben állnak a műemléki falu, Shirakava-go nádfedeles házikói. A különleges épületek már több száz éves múltra tekintenek vissza, de még ma is élnek bennük.
A házak kialakítását a környékre jellemző kifejezetten kemény, óriási havazással járó telek határozták meg. A falu talán ilyenkor tűnik a legmesebelibbnek, de a helyiek - érthető módon - a szintén rendkívül látványos cseresznyevirágzást és a tavasz első rügyeinek megjelenését várják.
Olykor hóesés szigeteli el
Shirakava-go a japán Honsú sziget nyugati partjánál, Gifu prefektúra északnyugati részén található. Tipikus hegyi falu, területét nagyrészt erdő borítja. A faluhoz tartozó nemzeti parkokban a természet jóformán érintetlen. A térség jellegzetessége a szokatlan méreteket öltő hóesés, amit decembertől márciusig tapasztalhatnak az itt lakók, ilyenkor 2-3 méteres hótakaró borítja a falut, de 4,5 méteresre is volt már példa. Shirakava-gót külön kis szigetként is szokták jellemezni, ez nemcsak a környező hegyeknek köszönhető, hanem a falut a szomszédos településektől olykor elzáró hóesésnek is.

A Shirakava-go területén talált leletek azt mutatják, hogy már időszámításunk előtt 7000 és 2300 között is éltek itt emberek. A hagyományos gassó-stílusú házak korai példáit az 1700-as évek környékén építették, amikor az Edo-korban a falu gazdasága a selyem- és lőporgyártásnak köszönhetően virágzott. Az épületek mai formája az 1800-as években alakult ki.
Imádkozó házak
A gassó-stílusú házak fagerendákból épülnek, ezek tartják a magas csúcsban találkozó nádtetőket, amelyeket gyakran imádkozó kezekhez hasonlítanak. Ilyen építmények más tartományokban is találhatók, ám a Shirakava-góban lévő házak jellegzetessége a tetőszerkezet csúcsos része, ami miatt a struktúra nyitott könyvre emlékeztet.

A kialakítás a falu természeti adottságaihoz idomul, a nagyobb hótömegek súlyát is elbírja. Továbbá a házak a jellemző szélirányokat, valamint a napfényt figyelembe véve északnak és délnek néznek, így bennük télen melegebb, nyáron hidegebb hőmérséklet uralkodik.

1995 decemberében Shirakava-go, valamint a szomszédos Gokayama egyes részeit az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították, ez pedig nemcsak Japán, hanem a világ érdeklődését is felkeltette. Egyre gyakoribb vendégek a turisták, télen a hó, tavasszal pedig a cseresznyevirágzás csalogatja a kirándulókat. A falu világörökségi részén túl Shirakava-go déli része is a maga nemében páratlan, ahol a természeté a főszerep, vízesés, hőforrás, kristálytiszta vizű tó és kedvelt sípálya is található itt.
A japán Atlantisz a régmúlt világába visz
Egykor virágzó városok tűntek el az emberiség története során tengerek, tavak sötét vizeiben, gyakran csak találgatásokba bocsátkoznak a kutatók a süllyedés pontos okairól. Még ha az igazi Atlantisz csak legenda is marad, megannyi víz alatti város létezik, melyek bármelyike megérdemelné ezt az elnevezést.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)