A sarki fény, vagyis az Aurora Borealis káprázatos természeti jelenség, melyet a római hajnalistennőről, Auroráról nevezett el a francia tudós, Pierre Gassendi 1621-ben, akinek nem véletlenül jutott eszébe a gyönyörű istenség.
Kalandot és szépséget kereső utazók százezrei kelnek útra ma is minden évben, hogy elkapják és megörökítsék az égbolt varázslatos tüneményét, mely az északi és a déli sark közelében is egyaránt megfigyelhető.
A sarki fény
Noha varázslatnak tűnik, valójában a fényjelenség tudományosan magyarázható. Amikor az ég ragyogó fénybe borul a sarkoknál a légkörbe hatoló töltött részecskék, elektronok és protonok ütköznek a gázfelhők atomjaival, és kémiai reakcióba lépnek velük. Az ionizáció során az atomok fénylenek, és a különböző árnyalatok adják a gyönyörű fényjelenséget.
Azok a turisták, akik kimondottan az Aurora Borealisra kíváncsiak, késő ősztől kora tavaszig kergetik a szivárványszín fényfüggönyt. Nem szükséges egészen a sarkokig utazni, hogy láthasd. Európa északi országai között is akad bőven olyan, ahonnan teljes pompájában látható a tündöklő jelenség.

Izlandon a Jokulsarlon lagúnában a szivárvány minden árnyalatában lebeg a sarki fény. Itt általában nagy kiterjedésű fénylések láthatók.
Fotó: krissanapongw / Getty Images Hungary

Lappföldön, Finnországban így néz ki a sarki fény. A fény 100 kilométeres magasságból látható, a finn tundrák mesterséges fényektől messze eső régióiban mindig látványos.

Norvégiában a Lofoten-félsziget a sarki fényvadászok törzshelye. Az oxigénatomok a gyönyörű smaragdzöld árnyalatokért felelősek.
Fotó: Tsuguliev / Getty Images Hungary

Skócia északi részén, Garve településen minden évben megfigyelhető az Aurora Borealis. A violás árnyalatot a légkörben található nitrogénatomok miatt kapja a fény.

A sarki fény igazi hazája Izland. Itt ragyog a teljes pompájában, a jég szabdalta fjordok hazájában, a Mount Kirkjufell-vízesésnél.

Igazi borzongós bakancslistás tétel Finnországban egy jégkunyhóban megszállni, és onnan bámulni a valkűrök fénylő páncélzatát, ahogyan a sarki fényt hívják északon.
Fotó: sysimages / Getty Images Hungary

Grönlandon, az Ammassalik-szigetnél így néz ki a sarki fény. A fény formája állandóan változik, gyönyörű függönyös, szalagos vagy sugaras formák is vannak.

Oroszországban, a Putorana-fennsíkon, igazi szibériai klíma közben lehet lencsevégre kapni meseszép fotókat a foszforzöld színekben tündöklő sarki fényről.
Fotó: Vershinin-M / Getty Images Hungary

Norvégiában, Tromsoban sokszor a gyönyörű sarki fehér éjszakákkal együtt mutatkozik az északi fény. A déli sarknál a jelenséget Aurora Australisnak hívják.

A Feröer-szigetek égboltján gyakran feltűnik a sarki fény. Az északi népek legendájában állítólag hangja is van a fénynek, suttogás- és roppanásszerű.