Ezt hagyta hátra Magyarország területén az ősember: sorba vettük a lenyűgöző régészeti leleteket
Hazánk hihetetlenül gazdag régészeti leletekben egészen az őskőkorszaktól kezdve.
Még a 21. században is kerülnek elő olyan őskori leletek, amelyek nemcsak az ország, de az egész világ számára jelentőséggel bírnak. Magyarország földje tele van olyan kincsekkel, amelyek letűnt korokról mesélnek.
A mai napig kerülnek elő időszámításunk előtt több százezer évvel használt tárgyak. A gazdag régészeti leletek tanúsága szerint jóval a történelem előtti időkben is lakott volt ez a terület, a megtalált tárgyak pedig izgalmas dolgokat fednek fel ismeretlen korszakokról.
Ami a kőkorszakból fennmaradt
Az emlékek Vértesszőlőssel kezdődnek, az ott fellelt ősemberkép a legrégebbi időkből, az őskőkorszakból származik. 1965-ben, a felfedezés évében a nemzetközi tudósvilág zarándokolt a kis községbe, hogy megvizsgálja Európa egyik legrégebbi Homo erectus-maradványát, vagyis Samut, ahogyan az egyik feltáró elnevezte.
Az őskor későbbi, paleolit korszakából a Bükk-hegység lelőhelye, a Szeleta-barlang a legjelentősebb, ahol az ősember szinte teljes eszköztárát megtalálták. Az újkőkorból Gádorosnál hét darab csiszolt kőbaltát találtak, melyek fejlett kultúráról tanúskodnak.
A bronzkor kincsei
Bronzkori leletekben, vagyis i. e. 1900-350-ben használt tárgyakban is gazdag az országunk. A gádorosi héthalmi oldalon már római kori pénzek, bronzkori fibulák, szarmata és szkíta edénycserepek kerültek elő.
A Csorváson talált három díszes kivitelű bronztőr a Nemzeti Múzeumba került. Orosházán és Tótkomlóson halomsíros eredetű bronzsarlót és seprődíszes cserepeket találtak, amelyek az anno itt élő és egymást egy helyen váltó népcsoportok életének változatosságát igazolják.
A kora vaskori leletek már a szkítákról szólnak, és a kora népvándorlás időszakáról nyújtanak képet. Orosházán és környékén számtalan használati tárgy, pénz és ékszer került elő, amelyek hadi eseményekre és cserekereskedelemre utalnak. A Gádorosnál talált bronz- és ezüstpénzek gazdag éremgyűjteménye Hadrianus és Antonius császár idejéből maradt fent.
Az orosházi tanyáknál római kori telepek és sírhelyek maradványaira bukkantak a régészek. A legfontosabb lelet Gádorosnál került elő a földből, amely a szarmata kori település életformájáról mesél. Itt gabonatároló edények, különféle korsók, ivó- és főzőedények, őrlőkövek lettek feltárva.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az avar kori sírok gazdagsága
A késő avar kor idején jöttek létre a legnagyobb települések, és ezzel együtt a temetők is. Ezért ezekben a mélyített fülkesírokban hihetetlenül gazdag és életformáról árulkodó leletek vannak. Orosháza és Szarvas határán 20 avar kori temetőhely ismert, melyek között lovas is van. A férfisírokból kardok, tőrök és kések, a női sírokból övek, gyűrűk, karperecek, párták és orsók kerültek elő. A gyermeksírokban csörgők is voltak, és találtak a régészek kutyasírokat is, amelyek az állat jelentőségére utalnak már azokban az időkben is.
Gádorosnak és környékének kiemelkedő szerepe van régészeti szempontból, mert a legváltozatosabb leletek innen kerültek elő. A feltárt kincsek az őskortól a honfoglalásig minden érát felölelnek. Ezért is érdemes a Békés megyei község környékét azoknak meglátogatni, akik érdeklődnek a történelem iránt.
Ismerd meg a legszentebb helyeket
Az ősi idők vallási szertartásairól és hiedelemvilágáról tanúskodnak a világ legszentebb helyei, melyek különleges kisugárzással és lenyűgöző történelemmel bírnak.
Képek forrása: indafoto.hu / marcipan74.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- régészet