10 dolog, amiért keményen megbírságol a NAV

Bármikor érintett lehetsz

Nem mindegy, mit hozol, illetve viszel magaddal, ha utazol.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azt mindenki tudja, milyen komoly problémák származhatnak a kereskedelmi célú árucsempészetből, azonban a jóhiszemű turisták is bajba kerülhetnek, ha kellő ismeretek hiányában olyan termékeket szállítanak át az ország vagy az Európai Unió határain, melyek vámkötelesek lennének, illetve, melyekre speciális szabályok vonatkoznak.

Az Európai Unió határain kívüli utazás esetében szigorúbbak az előírások, azonban akkor is fontos tudnod néhány szabályt, ha csak a tagállamok között mozogsz, annak ellenére is, hogy a magáncélra, személyes vagy családi használatra, illetve ajándékba vásárolt tárgyakhoz, árukhoz nem kapcsolódik vámeljárás. Ha el akarod kerülni a problémákat, valamint a NAV és más hatóságok bírságait, a következőkre nagyon figyelj!

Szabályok és bírságok, ha utazol:

Ha alkoholt hozol ajándékba, fontos ügyelned a mennyiségre, ugyanis ez csak bizonyos mértékig vámmentes. Az Európai Unión kívüli utazás esetében szőlőborból négy litert, sörből 16 litert szállíthatsz, más alkoholos termékekből pedig típustól függően egy vagy két litert. Az unión belül enyhébbek a szabályok: borból és pezsgőből 90 litert, sörből 110 litert, köztes alkoholtermékből 20 litert, más alkoholtermékből pedig 10 litert hozhatsz be magáncélra vagy ajándékba. Ha bármelyiknél eléred a limitet, másra már nem vonatkozik a vámmentesség.

Utóbbi a dohánytermékekre is igaz. Az unión belülről 800 szál cigarettát, 400 szivarkát, 200 szivart vagy 1000 gramm fogyasztási dohányt szállíthatsz be vámmentesen. Harmadik országok esetében légi utasként 200 szál cigarettát, 100 szivarkát, 50 szivart vagy 250 gramm dohányt, nem légi utasként azonban csak 40 szál cigarettát, 20 szivarkát, 10 szivart vagy 50 gramm dohányt hozhatsz.

Harmadik országok esetében fontos tudnod, hogy előbbieken túl 300 euró, légi forgalomban való utazás esetén pedig 430 euró értékig hozható be áru vám- és adómentesen. 15 év alatti utasoknál a határérték 150 euró.

Az Európai Unió határainak átlépése esetében azt az üzemanyag-mennyiséget, mely a tankban van, vámmentesen hozhatod be az országba, illetve ezen felül is még tíz litert.

Ha háziállat is veled utazik, a NAV vámszabályai szerint elengedhetetlen, hogy rendelkezzen állatútlevéllel. Ezt a háziorvos állítja ki.

A NAV szabályai szerint jobb, ha nem szállítasz nyers húst harmadik országokat érintő utazás esetében, ez ugyanis csak szigorú szabályok és állatorvosi ellenőrzések betartásával engedélyezett. Emellett az adott hús tiltólistás is lehet, például járványok esetében.

Gyógyszerből annyit szállíthatsz, amennyire orvosi előírás szerint szükséged van. A pszichoaktív szerek, például bizonyos nyugtatók szállítása azonban engedélyhez kötött.

Vadászati vagy sportcélú fegyverek az Európai Unió állampolgárai esetében európai lőfegyvertartási engedély alapján szállíthatók.

Engedély kell ahhoz is, ha ötven évnél régebbi műtárgyat, antik holmit viszel ki az országból - értékétől függetlenül -, ez ugyanis a kulturális javak kategóriájába tartozhat. Ehhez a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ által kiállított engedélyre van szükséged, további információkat honlapjukon találsz.

Komoly bírságra számíthatnak azok az utazók, akik belépnek az unióba, vagy elhagyják, ugyanakkor nem nyilatkoznak írásban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé, hogy 10 ezer eurót meghaladó készpénzzel - vagy ennek megfelelő értékpapírral, kötvénnyel, részvénnyel, utazási csekkel - teszik mindezt.

Az Európai Unión kívüli országokra - illetve bizonyos esetekben a tagállamokra is - speciális szabályok is vonatkozhatnak, melyeknek érdemes utánajárnod az utazás előtt. A cikkben említett szabályokról bővebb információt ide kattintva, a NAV tájékoztató füzetéből kaphatsz.

Gyanús utazási hirdetések

Utazás előtt fontos, hogy alaposan utánanézz a helynek, amit kinéztél, sok hirdetés ugyanis kedvezőbb színben tünteti fel, mint amilyen valójában. Nézd meg a videót!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük