Lehetetlen megmaradni a szélben: képeken a világ egyik legszelesebb helye

Hatalmas erősségű szeleket mérnek az amerikai Mount Washington állomáson.

Szél Mount Washingtonon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Egyesült Államok északnyugati csücskében, New Hampshire államban található Mount Washington, a szélsőségesen zord időjárási körülményeiről és rekorderősségű szeleiről híres megfigyelési állomás.

Az Atlanti-óceánnal kisrészt szomszédos államban számos gyönyörű táj, erdőség és fennsík található, az itt húzódó Appalache-hegység része a White Mountains, melynek szikláin alakították ki a Mount Washington állomást, 1916 méter magasságban.

Rekordszelek az állomáson

A központ szélsőséges időjárási körülmények mérésére alkalmas, itt rögzítették 1934-ben a világ egyik legnagyobb szélerősségét, 371 kilométer/órát, a rekordot csak 1996-ban döntötte meg egy, az ausztrál Barrow-szigeten rögzített, 408 kilométer/órás szél, mely az Olivia-ciklon miatt alakult ki.

A Mount Washington-i szél erőssége ennek ellenére máig a világelső azon légmozgások között, melyek nem tornádóhoz vagy trópusi ciklonokhoz köthetők.

Szélsőséges időjárás

Noha azóta csúcsot nem döntött a szél, az állomás időjárása manapság is zord, vihar esetén nem ritkák a 160-180 kilométer/órás széllökések sem. Az alpesi vagy tundrai klímájú területre több irányból érkeznek a viharhullámok, így a hurrikán erejű széllökések évente átlagosan 110 napon figyelhetők meg.

Az időjárás-elemzők jóvoltából a brutális szélről időnként egy-egy videó is nyilvánosságra kerül. A lenti felvétel épp 175 kilométer per órás szelet mutat meg.

Az állomáson egyébként már 1870 óta végeznek meteorológiai megfigyeléseket, melyeket ekkor a US Signal Service, később utódja, a National Weather Service vezetett.

A hőmérsékletben is több alkalommal mértek szélsőségesen alacsony értékeket, 1885-ben például -46 °C-ot, de egyes jegyzetek szerint -51 °C is volt már a területen. Évente egyébként átlagosan 13 napon fordul elő -18 °C alatti hőmérséklet november és április között, a téli évszakban pedig legfeljebb 15 napig van fagypont feletti hőmérséklet. A melegrekord itt 22 °C volt 2003 júniusában.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Turisták a hegységben

A White Mountains környékét nemcsak meteorológiai megfigyelésekben részt vevők látogatják, de a turisták is kedvelik. A dermesztően fagyos időszak elmúltával az Appalache-ösvény bejárásával vagy kisvonattal is megközelíthető a hegység. A különböző időszakokban vitorlázó repülők, siklóernyők, síelők lepik el a hegységet, de kerékpáros és futóversenyeket is rendeznek az utakon.

A megfigyelőközpont télen zárva van a nyilvánosság előtt, csak vészhelyzet esetén nyitják ki azt. Charles Brooks újságíró 1940-es cikkében a világ legrosszabb időjárásának helyeként nevezte meg az állomást, ennek nyomán a központ máig előszeretettel így definiálja magát, a szlogen pedig csakhamar ismertté tette a vidéket is.

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ilyen az élet a világ leghidegebb helyein: a mínusz 70 fok sem ritka

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük