Akár több tízezer forintos büntetést is kaphatsz, ha így vezetsz

Egy alig ismert, mégis fontos szabály

Nézd meg, te jól ismered-e!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha a tél folyamán külföldre utazol autóval, sőt, akkor is, ha itthon vezetsz, érdemes tájékozódni a hideg évszakra vonatkozó külön szabályokról, amelyek be nem tartása súlyos pénzbüntetést vonhat maga után.

A téli gumi és a hólánc használatára vonatkozó szabályozás nem egységes Európában, így amint átléped a határt, akkor is bajba kerülhetsz, ha egyébként a magyar előírásoknak eleget teszel. A szabályok ismeretének hiánya azonban nem mentesít a betartásuk alól, így mutatjuk, mikre kell odafigyelned.

Mikor kötelező a téli gumi és a hólánc Magyarországon?

Magyarországon a téli gumi használata egyelőre sehol nem kötelező, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne erősen ajánlott. A hideg időben számos balesetet megelőzhet a fagyos körülmények között jobban tapadó abroncs, így a költséges beruházás valójában életet menthet.

Ami a hóláncot illeti, az szintén nem kötelező, akadnak azonban olyan útszakaszok, amelyeken a közútkezelő Hólánc használata kötelező táblát helyez el. Ezeken a részeken csak olyan járművel szabad közlekedni, amelynek legalább a hajtott tengelyén lévő gumiabroncsain hólánc van. A szöges lánc használata azonban mindenütt tilos közutakon.

A környező országokban

Ausztriában november 1. és április 15. között személygépkocsikon télies útviszonyok esetén kötelező a legalább 4 milliméter profilmélységű téli gumi. Hóláncot kötelező tartani az autóban, ám csak akkor szabad használni, ha az utat összefüggő hó borítja, és a lánc nem károsítja az utat. A szabályok be nem tartása 9000 forinttól 1,5 millió forintig terjedő bírságot vonhat maga után, ráadásul a biztosítók sem térítik meg a kárt, ha az autón nyári gumi volt egy baleset során.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Horvátországban, ha jegesek az utak, illetve 5 centiméternél mélyebb hó borítja őket, akkor kötelező hóláncot tartani a kocsiban. Ugyanilyen esetben pedig legalább a hajtott tengelyen lévő abroncsokra kötelező téli vagy négy évszakos gumit felszerelni. A szabályozás az ország egyes területein ennél is szigorúbb, így erről érdemes tájékozódni, mielőtt útnak indulsz.

Szerbiában november 1. és április 1. között kötelező a téli gumi és a hólánc is, ha az útviszonyok indokolják. Szlovákiában dátumtól függetlenül mind a négy kerékre kötelező legalább 4 milliméteres profilmélységű téli gumit felszerelni, ha havasak az utak. Ennek elmulasztása 60 eurós, azaz több mint 18 ezer forintos büntetést von maga után.

Ez a 3 gyönyörű magyar hely lett Európa kedvence - Ők nyerték el az unió díjait

Nézegess képeket!

Elolvasom

Szlovéniában november 15. és március 15. között kötelező legalább két keréken a téli gumi hó esetén, mely, ha 5 centiméternél vastagabb, akkor a hólánc felszerelését is előírják a szabályok. Hóláncot egyébként is kötelező az autóban tartani, melynek meglétét már a határ környékén gyakran ellenőrzik a rendőrök.

Romániában november 1. és március 31. között kötelező a téli gumi, melynek hiányában, ha balesetet, forgalmi akadályt okozol, a biztosító sem kártérítési, sem mentési költségeket nem fizet, sőt 27-140 ezer forintos büntetésre számíthatsz.

Ha Európa más országainak vágsz neki autóval, akkor a katasztrófavédelem hivatalos oldalán tájékozódhatsz az ottani szabályozásokról.

Ezt is szeretjük