Az izlandi Rejkyanes-félszigeten 800 év után március 19-én este vulkánkitörés indult, mintegy 30 kilométerre a fővárostól. Az esemény, amelyre a tudósok fel voltak készülve, nem jelent közvetlen veszélyt a környéken élőkre, ugyanakkor az már fennakadásokat okozhat, ha a vulkanikus működés hosszú hónapokig is eltart majd, és erre látnak némi esélyt.
A vulkánkitörések évszázadok óta foglalkoztatják az emberiséget, nem is véletlenül, hiszen egy rendkívül látványos, korábban jóformán teljesen megjósolhatatlan, láthatatlan erőktől vezérelt eseményről van szó, ami pillanatok alatt óriási pusztításokat tud véghez vinni, teljesen átformálva a környezetet.
A legaktívabb vulkánok
Az olaszországi Pompeji vagy Herculaneum területén járva a turista még ma is megborzong, ha a Vezúvra emeli tekintetét, ami 79. augusztus 24-én megsemmisítette az ókori Római Birodalom két városát. 1944-ben is kitört, ekkor két, a lejtőjén fekvő települést pusztított el, azóta szunnyad, de folyamatosan találgatják, hogy vajon mikor éled fel újra. Ma már a pontos megfigyelőrendszereknek köszönhetően kevésbé valószínű egy hasonló katasztrófa, de még napjainkban is rengetegen élnek potenciálisan aktív tűzhányók közelében, amelyeknek a történelmi időkben volt már kitörésük, és így a tudósok szerint a működésbe lépésük is várható.
A vulkánkitörés nem csak a kiömlő lávafolyammal veszélyeztetheti a környezetet, a hatása a vulkáni hamu miatt egészen távoli vidékekre is elérhet, erre volt példa az izlandi Eyjafjallajökull 2010-es kitörése, ami miatt Európa-szerte légtérzárat kellett elrendelni, hiszen a hamu eltömítheti a repülőgépek hajtóműveit. A bolygó legaktívabb vulkánjait nehéz lenne rangsorolni, a Kilauea mellett az Etna és a Piton de la Fournaise rendre szerepel a hasonló listákon, de számos további tűzhányót meg lehetne említeni.

A Jáva szigetén található Merapi Indonézia legaktívabb vulkánja, ami a világ legveszélyesebb tűzhányói közé tartozik. 2010-ben október és december között emberek tízezreit kellett kitelepíteni a környező településekből, és a sorozatos kitörések következtében több mint 350-en hunytak el. A Merapi kifejezetten sűrűn lakott területen, Yogyakartától alig 28 kilométerre magasodik.
Fotó: Getty Images Hungary

A Hawaii Vulkánok Nemzeti Parkban található Mauna Loát a világ legnagyobb aktív vulkánjának tartják. Első jól dokumentált kitörése 1843-ban következett be, és azóta 33-szor aktivizálódott az Egyesült Államok Földtani Intézete szerint. 1980-81-ben a lávafolyam egészen megközelítette Hilo városát, 1,7 kilométerre állt meg az öböltől.
Fotó: Getty Images Hungary

A Mauna Loa szomszédságában lévő Kilauea 1990-ben Kaimū városát teljesen, Kalapana városának pedig egy jelentős részét elpusztította. Ez a legaktívabb vulkán a szigeten, 1983 és 2018 között szinte megszakítás nélkül működött. 2018-ban is több száz házat megsemmisített, 2020 decemberében ismét kitört, állapotát, jelzéseit a szakértők folyamatosan figyelik.
Fotó: Sami Sarkis / Getty Images Hungary

A Szicíliától mintegy 60 kilométerre északra elhelyezkedő apró, vulkanikus sziget, Stromboli azonos nevű tűzhányója a feltételezések szerint már több mint kétezer éve folyamatosan aktív, többnyire kisebb, tűzijátékszerű robbanások zajlanak a kürtőiben. Ugyanakkor előfordulnak nagyobb kitörések is, 2019-ben egy ilyennek köszönhetően vesztette életét egy turista.
Fotó: luiginifosi / Getty Images Hungary

A szicíliai Etna rendszeresen produkál kisebb-nagyobb kitöréseket, februárban rég nem látott erősségű, nagy robajjal és lávafolyammal kísért aktivitást mutatott, a környező településekre kőzetdarabokat szórva, és márciusban is kitört. A tudósok szerint igazán nagy veszélyt az jelentene, ha a tűzhányó oldala hasadna fel, ez bekövetkezhet például egy földrengés hatására.
Fotó: David Trood / Getty Images Hungary

Az aktív Erta Ale Etiópia északi részén helyezkedik el, az Afar-medencében. Ez a világ legmélyebben fekvő vulkánja, benne állandó lávató található, ami az 1960-as évek óta folyamatos aktivitást mutat. 2012-ben itt támadták meg, és lőtték agyon a magyar geográfust, Fábián Tamást, egyik társa, dr. Szabad Gábor pedig a sérüléseibe halt bele.
Fotó: guenterguni / Getty Images Hungary

Réunion az Indiai-óceánon található sziget, Franciaország tengeren túli megyéje. Rajta helyezkedik el a világ egyik legaktívabb tűzhányója, a fő turistaattrakciónak számító Piton de la Fournaise, ami legutóbb 2020 decemberében tört ki. Jelenleg a gyakori, de rövid kitörések szakaszában van, a környezete nem lakott, így nem okoz jelentős károkat.
Fotó: abadonian / Getty Images Hungary

A Mount Erebus a világ legdélebben fekvő aktív vulkánja, az Antarktisz második legmagasabb, egyben legaktívabb tűzhányója. A csúcsán lévő lávató egyike a föld öt tartósan fennmaradó lávatavának. 1979. november 28-án egy új-zélandi, turistákat szállító repülőgép a hegyoldalnak ütközött, mind a 257 fedélzeten tartózkodó személy elhunyt.
Fotó: James Moore / Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)