Az ördög csontjait találták meg az orosz tóban?
A szibériai Labynkyr-tó mélyén furcsa csontokat találtak.
A szibériai Labynkyr-tó rejtélyes lénye egyelőre nem tett szert akkora hírnévre, mint a skóciai Loch Ness-i szörny, de lehet, hogy ez a jövőben megváltozik.
Február elején ugyanis búvárok óriási csontmaradványokra bukkantak a tó fenekén, melyek lehet, hogy a lénytől származnak.
Csontok a mélyben
Korábban sosem volt arra példa, hogy a búvárok egészen a Labynkyr-tó fenekéig merültek volna, hiszen annak átlagos mélysége 52 méter, de a 2012 végén elvégzett szonárkutatások segítségével - ezeket a Moszkvai Állami Egyetem biogeográfiai docense, Ludmilla Emeliyanova vezette - egy nagy, ismeretlen alakú, víz alatti tárgyat térképeztek fel.
Csak annyit zártak ki, hogy egy nagyobb halraj lenne látható a felvételen, ezért a kutatócsoport tagjai víz alatti merülést szerveztek, egészen a tó fenekéig, ahol állkapocscsont- és egyéb maradványokra bukkantak. Ezekről többen úgy vélik, hogy a Labynkyr-szörny maradványai lehetnek.
Az ördögnek, pontosabban Labynkyr Devilnek is nevezett mitikus lényről először a 19. században számoltak be szemtanúk, de mindeddig nem találtak kézzelfogható bizonyítékot a létezésére.
Így - akárcsak a Loch Ness-i szörny esetében - kizárólag a helyi folklór és szóbeszéd része volt a lény. Most azonban úgy tűnik, mégis élhetett.
Szkeptikus vélemények
A felfedezés a kutatókat egyértelműen megosztja: egyesek állítják, hogy valóban az ördög maradványaira bukkantak, mások viszont továbbra is tagadják annak létezését, hiszen semmilyen fotó-, illetve videofelvétel nem került nyilvánosságra, ami igazolhatná ezt. Szerintük mindössze valamilyen nagyobbra nőtt hal maradványait találták meg.
Jurij Gerasimov, az Orosz Tudományos Akadémia professzora cáfolta, hogy egy hatalmas csukáról lenne szó. Szerinte valószínűtlen, hogy egy csuka hossza elérje hét-nyolc métert, ugyanis egyrészt nem él ilyen sokáig, másrészt pedig a táplálkozási feltételek és a vízhőmérséklet sem adottak ahhoz, hogy ekkorára nőjön. Tehát továbbra sincs egyetértés, hogy az ismeretlen csontok vajon kinek vagy minek a vázát alkothatták.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Itthon is van furcsa hely: pécsi sírkamrák
Itthon is bőven akad furcsa, olykor borzongató helyszín. A pécsi sírkamrák például igazán különös hangulattal bírnak. Nézd meg a videót!
Sosem fagy be
A tóhoz azonban más rejtély is kapcsolódik: annak ellenére, hogy a környéken a hőmérő higanyszála alig-alig szokott pluszt mutatni, a tó sohasem fagy be, nem fagy át. Korábban volt már rá példa, hogy mínusz 60°C-os hőmérsékletet is mértek a területen, de a tó vize ekkor sem szilárdult meg.
A NASA asztrofizikusai szerint a legvalószínűbb magyarázat az, hogy a terület vulkanikus helyen fekszik, ahol gyakoriak a szeizmikus mozgások, és ezek tartják melegen a tó vizét. Valamint véleményük szerint ennek köszönhető az is, hogy a mélység egészen gazdag élővilágot tudhat a magáénak. Akárhogy is, a híradások szerint az oroszok bíznak benne, hogy a tó az előbbieknek és a szörny hírének köszönhetően a jövőben népszerű turistalátványossággá válhat.
Fotó: dailymail.co.uk; livescience.com.
OLVASD EL EZT IS!
- afrika
- régészet
Halott várost találtak a föld alatt
- mexikó
- ázsia