300-an sem lakják a festői völgyben megbújó Komlóskát: ismered a ruszinok különleges települését?

Icipici ruszin falu bújik meg a festői zempléni völgyekben. Komlóska igazi gyöngyszem.

Komlóska látnivalói
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Zempléni-hegység csodálatos, dimbes-dombos vidékén bújik meg Komlóska. A 265 fős, hangulatos kis település sűrű erdők között fekszik, látnivalói és kulturális értékei viszont igazán különleges gyöngyszemmé teszik az országban.

A zsákfalu Sárospatak szomszédságában, a kisvárostól közúton mintegy 13 kilométerre található, Sátoraljaújhelytől pedig nagyjából 23 kilométerre.

Komlóska nevét először írásos oklevelek 1396-ban említették, ám az országban betöltött igazán fontos szerepe a 18. századra vezethető vissza.

Komlóska látnivalói

Az 1700-as évektől ruszin telepesek költöztek be a falu vidékére, amely a település történetében és jelenében is nyomot hagyott. A ruszinok nyelvét és kultúráját ma is őrzik a lakosok, Komlóska az évszázadok alatt a kisebbségi nemzetiség fő központjává vált.

komlóska
Fotó: Indafotó / Nyugtalan

A ruszin egy szláv nemzetiségi csoport, mely elsősorban Kelet- és Közép-Európában volt és van jelen. A ruszinok többsége alacsony osztályba tartozónak számított, jobbágyok, zsellérek, pásztorok alkották a népcsoportot elsősorban. A rusz névvel illették magukat a kezdetektől fogva, az 1800-as évek második felében pedig nemzeti öntudatuk is sokat erősödött. A nemzetiség történelmében a fő csapást az jelentette, amikor 1945-ben elfoglalták a szovjetek a Kárpátalját, és módszeresen igyekeztek megsemmisíteni és elnyomni a ruszin nemzeti tudatot, illetve kultúrát. A teljes rombolás mégsem történt meg, a görögkatolikus vallásban gyökerező értékek és a ruszin kultúra fennmaradt.

A magyarországi ruszinok fontos települései közé tartozik Múcsony, de Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében és Budapesten is élnek ruszinok. Egyik legfőbb központjuk mégis Komlóska, ahol a lakosság erősen ragaszkodik ruszin gyökereihez, a látogatók egy tájházat is felkereshetnek, melyet végigjárva megismerkedhetnek a nemzetiségi kultúra sajátosságaival.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Komlóska és környéke bővelkedik a túrázók számára érdekes látnivalókkal. A falutól északkeleti irányban fut végig a zempléni hegyekben az Országos Kéktúra Boldogkőváraljától a Nagy-Nyugodóig tartó, 26. számú szakasza, így kis kitérővel akár pihenőpontnak is ideális. Korábbi cikkünkben megmutattunk néhány egyéb gyönyörű települést is, amelyet a kéktúrázók láthatnak útjuk során.

A faluban érdemes megnézni az 1820-ban épült görögkatolikus templomot, de a tájházat is. Az utcán járva felfedezhetők a népi építészet egyéb képviselői is, a hagyományos házak között olyan érzése lehet az embernek, mintha megállt volna az idő.

komlóska templom
Fotó: Indafotó / Templomok

A közelben felfedezhetők Solymos várának középkorból származó romjai, melyet Pusztavárként is emlegetnek. Ide a faluból a piros várjelzést vagy a Telér tanösvény jeleit követve lehet eljutni legegyszerűbben. A 9-10 kilométer távon végigvezető ösvény a környék bányászati múltját és jelentőségét is felfedi a kirándulók előtt.

Nézz tovább: mesés kis zempléni falvakat mutatunk

A kis zempléni falvak bájosak, és csodás látnivalókkal várják a látogatókat.

Csodás vár magasodik az alig 90 fős falu fölé: a Zempléni-hegység icipici települései mesébe illenek

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Indafotó / bugyihusztárNyugtalan, Templomok.)

Ezt is szeretjük