A régen a Szovjetunió, ma a független Ukrajna területén található csernobili atomerőmű tragédiáját máig a legismertebb és egyik legnagyobb ipari katasztrófaként tartják számon. Több mint 25 év telt el megtörténte óta, a területek tisztítása és az áldozatok egészségügyi ellátása azonban máig komoly költségeket jelent. Csernobil tanulsága mindig is aktuális lesz, de ezen kívül sem véletlenül kerül újra és újra az érdeklődés középpontjába. Nézd meg képeken, milyen ma Csernobil és környéke!

Az 1986. április 26-án bekövetkezett katasztrófa közvetlen oka a 4-es reaktor kigyulladása volt egy gőzrobbanás következtében. Ezt robbanások sorozata követte.

A környéket evakuálták, a sérült reaktor fölé betonszarkofágot emeltek - a képen is látható -, hogy csökkentsék a radioaktív anyagok kiáramlását, a szennyezett területeket pedig lezárták. Bár eleinte próbálták eltitkolni a katasztrófát - ezzel újabb emberéleteket követelve -, az a nyugati hírügynökségeknek köszönhetően hamar nemzetközi visszhangot keltett.
Fotó: en.wikipedia.org, Raymond

A mentők és mentesítők tiszteletére emelt emlékmű. Az áldozatok számát nem lehet pontosan meghatározni, tény azonban, hogy azokban a térségekben, amelyeket érintett a szennyezés, megnövekedett a rákos megbetegedések száma.
Fotó: en.wikipedia.org

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség 56 közvetlen áldozatot tart nyilván: 47 munkást és kilenc pajzsmirigyrák miatt elhunyt gyermeket. Emellett a sugárzással kapcsolatos megbetegedésekkel összefüggő haláleseteket négyezerre becsüli.

Az erőműben dolgozók számára felépített Pripjaty igazi szocialista mintaváros volt, ahol nem éltek rossz körülmények között az emberek. A város kiürítését 24 órával a robbanás után rendelték el. A lakóknak azt mondták, később visszajöhetnek, így nem vittek magukkal túl sok mindent. Bár a várost később kifosztották, jól látható, milyen lehetett egykor. A képen egykori uszodája látható.

Gázálarcok Pripjatyban. Ukrajnában csak 2000. december 15-én jelentették be az erőmű végleges leállítását, ami ténylegesen december 17-én történt meg.

2007-ben jelentették be, hogy a reaktor fölé új szarkofágot építenek, mivel a becslések szerint a régi nem bírja már sokáig. A munkások biztonsága érdekében azonban a reaktortól távolabb építik fel a szerkezetet, amelyet aztán síneken mozgatnak majd fölé.
Fotó: ukrainetrek.com/blog

Csernobil és környéke ma a katasztrófaturisták körében is kedvelt úti cél, több utazási iroda is szervez ide túrákat. Ha kíváncsi vagy, hogy is zajlik egy ilyen látogatás, veszélyes-e, és mit nézhetnek meg az utazók, kattints ide, és olvasd el korábbi cikkünket a témában!

Tábla és lezárt kapu: figyelmeztetés a sugárzásveszélyre.

A Vörös-erdő - melynek levelei a sugárzás miatt váltak vörössé, mielőtt elpusztultak volna - tíz kilométerre található az erőműtől. Mára a fák többségét ledózerolták. Kattints ide, és nézz meg még több furcsa erdőt!
Fotó: cricket.biol.sc.edu
Városok az atomkatasztrófa után
Nézd meg a következő galériában, hogy néz ki Hirosima, Nagaszaki és Csernobil az atomkatasztrófák után!
Így néz ki Hirosima, Nagaszaki és Csernobil az atomkatasztrófa után
Nézegess képeket!
Elolvasom